edx-platform - en to it_IT translation catalogue (714 entries)

en: %s ago
it_IT: %s fa

en: %s from now
it_IT: %s da ora

en: (Caption will be displayed when you start playing the video.)
it_IT: (La trascrizione del video verrà mostrata quando inizierai a guardare il video)

en: (Optional)
it_IT: (Facoltativo)

en: (Required Field)
it_IT: (Campo richiesto)

en: - Sortable
it_IT: - Selezionabile

en: A name that identifies your team (maximum 255 characters).
it_IT: Un nome che identifichi il tuo gruppo (massimo 255 caratteri).

en: A short description of the team to help other learners understand the goals or direction of the team (maximum 300 characters).
it_IT: Una breve descrizione della squadra che serva agli altri studenti per comprendere gli obiettivi o l'orientamento del gruppo (massimo 300 caratteri).

en: About me
it_IT: Su di me

en: Account Settings
it_IT: Impostazioni account

en: Account Settings page.
it_IT: Pagina impostazioni account.

en: Actions
it_IT: Azioni

en: Activate Your Account
it_IT: Attiva Il Tuo Account

en: Activating a link in this group will skip to the corresponding point in the video.
it_IT: Attivando un link in questo gruppo si passerò al corrispondente punto nel video.

en: Active
it_IT: Attivo

en: Add
it_IT: Aggiungi

en: Add Cohort
it_IT: Aggiungi Cohort

en: Add Country
it_IT: Aggiungi nazione

en: Add New Component
it_IT: Aggiungi nuovo componente

en: Add a Chapter
it_IT: Aggiungi un Capitolo

en: Add language
it_IT: Aggiungi lingua

en: Add to Dictionary
it_IT: Aggiungi al Dizionario

en: Adding the selected course to your cart
it_IT: Aggiunta del corso selezionato al tuo carrello

en: Adjust video speed
it_IT: Regola la velocità del video

en: Adjust video volume
it_IT: Regola il volume del video

en: Advanced
it_IT: Avanzato

en: Align center
it_IT: Allinea al centro

en: Align left
it_IT: Allinea a sinistra

en: Align right
it_IT: Allinea a destra

en: Alignment
it_IT: Allineamento

en: All Rights Reserved
it_IT: Tutti i diritti riservati

en: All Topics
it_IT: Tutti gli argomenti

en: All accounts were created successfully.
it_IT: Tutti gli account sono stati creati con successo.

en: All payment options are currently unavailable.
it_IT: Tutte le opzioni di pagamento sono al momento non disponibili

en: All subsections
it_IT: Tutte le sottosezioni

en: All teams
it_IT: Tutti i gruppi

en: All topics
it_IT: Tutti gli argomenti

en: All units
it_IT: Tutte le unità

en: Allow students to generate certificates for this course?
it_IT: Permetti agli studenti di generare certificati per questo corso?

en: Alternative source
it_IT: Sorgente alternativa

en: An error has occurred. Make sure that you are connected to the Internet, and then try refreshing the page.
it_IT: Si è verificato un errore. Assicurati di essere connesso a internet e poi prova a riavviare la pagina.

en: An error has occurred. Please try again later.
it_IT: Si è verificato un errore. Per piacere, riprova più tardi.

en: An error has occurred. Please try again.
it_IT: Si è verificato un errore. Per piacere, prova di nuovo.

en: An error has occurred. Please try reloading the page.
it_IT: Si è verificato un errore. Per piacere, prova a ricaricare la pagina.

en: An error has occurred. Refresh the page, and then try again.
it_IT: Si è verificato un errore. Aggiorna la pagina, poi prova di nuovo.

en: An error occurred retrieving your email. Please try again later, and contact technical support if the problem persists.
it_IT: Si è verificato un errore mentre cercavi di leggere le tue email. Riprova dopo cortesemente, e contatta il supporto tecnico se il problema persiste.

en: An error occurred while removing the member from the team. Try again.
it_IT: Si è verificato un errore durante la rimozione del membro dal team. Riprova più tardi

en: An error occurred. Make sure that the student's username or email address is correct and try again.
it_IT: Si è verificato un errore. Assicurati che il nome utente dello studente o il suo indirizzo email sia corretto, poi prova di nuovo.

en: An error occurred. Please try again.
it_IT: Si è verificato un errore. Riprova più tardi.

en: An error occurred. Try again.
it_IT: Si è verificato un errore. Riprova più tardi.

en: An unexpected error occurred.  Please try again.
it_IT: Si è verificato un errore inatteso. Riprova più tardi.

en: Anchor
it_IT: Ancoraggio

en: Anchors
it_IT: Ancoraggi

en: Are you sure you want to delete this comment?
it_IT: Sei sicuro di voler cancellare questo commento?

en: Are you sure you want to delete this post?
it_IT: Sei sicuro di voler cancellare questo post?

en: Are you sure you want to delete this response?
it_IT: Sei sicuro di voler cancellare questa risposta?

en: Are you sure you want to delete this update?
it_IT: Sei sicuro di voler cancellare questo aggiornamento?

en: Are you sure you wish to delete this item. It cannot be reversed!
    
    Also any content that links/refers to this item will no longer work (e.g. broken images and/or links)
it_IT: Sei sicuro di voler cancellare questo elemento. Non può essere annullato!
    
    
    Inoltre, tutti i contenuti che fanno riferimento a questo elemento non funzioneranno più (es: link o immagini non funzionanti)

en: Are you sure?
it_IT: Sei sicuro?

en: Assign students to cohorts by uploading a CSV file.
it_IT: Assegna studenti ai cohort caricando un file CSV

en: Author
it_IT: Autore

en: Average
it_IT: Normale

en: Background color
it_IT: Colore di sfondo

en: Be sure your entire face is inside the frame
it_IT: Assicurati che l'intero volto rientri nell'inquadratura

en: Blockquote
it_IT: Citazione

en: Blocks
it_IT: Blocchi

en: Body
it_IT: Corpo

en: Bold
it_IT: Grassetto

en: Bold (Ctrl+B)
it_IT: Grassetto (Ctrl+B)

en: Bookmarked
it_IT: Salvato nei segnalibri

en: Border
it_IT: Bordo

en: Border color
it_IT: Colore del bordo

en: Bottom
it_IT: In basso

en: Browse
it_IT: Cerca

en: Bullet list
it_IT: Elenco puntato

en: Bulleted List (Ctrl+U)
it_IT: Elenco puntato (Ctrl+U)

en: Can we match the photo you took with the one on your ID?
it_IT: Possiamo confrontare la foto scattata con quella associata al tuo ID?

en: Cancel
it_IT: Annulla

en: Cancel enrollment code
it_IT: Cancella il codice di iscrizione.

en: Caption
it_IT: Didascalia

en: Cell
it_IT: Cella

en: Cell padding
it_IT: Spaziatura celle

en: Cell properties
it_IT: Proprietà della cella

en: Cell spacing
it_IT: Spaziatura della cella

en: Cell type
it_IT: Tipo di cella

en: Center
it_IT: Al centro

en: Change
it_IT: Cambia

en: Change image
it_IT: Cambia immagine

en: Chapter Name
it_IT: Nome Capitolo

en: Check Your Email
it_IT: Controlla la tua casella di posta

en: Check the highlighted fields below and try again.
it_IT: Controlla i campi evidenziati sotto e riprova.

en: Checkout
it_IT: Paga

en: Checkout with PayPal
it_IT: Paga con PayPal

en: Checkout with {processor}
it_IT: Paga con {processor}

en: Choose File
it_IT: Scegli File

en: Choose a .csv file
it_IT: Scegli un file .csv

en: Choose one
it_IT: Scegliere un'opzione

en: Circle
it_IT: Cerchio

en: Clear
it_IT: Pulisci

en: Clear formatting
it_IT: Rimuovi formattazione

en: Clear search
it_IT: Cancella ricerca

en: Click OK to have your e-mail address sent to a 3rd party application.
    
    Click Cancel to return to this page without sending your information.
it_IT: Seleziona OK per inviare il tuo indirizzo e-mail a un'applicazione di terze parti. Seleziona Annulla per ritornare a questa pagina senza inviare alcuna informazione.

en: Click OK to have your username and e-mail address sent to a 3rd party application.
    
    Click Cancel to return to this page without sending your information.
it_IT: terze

en: Click OK to have your username sent to a 3rd party application.
    
    Click Cancel to return to this page without sending your information.
it_IT: Clicca OK per mandare il tuo username a un'applicazione di terze parti.
    Clicca Annulla per ritornare indietro a questo pagina senza mandare alcuna informazione.

en: Click on this button to mute or unmute this video or press UP or DOWN buttons to increase or decrease volume level.
it_IT: Fai clic su questo pulsante per azzerare o ripristinare il volume del video o premi i pulsanti PIÙ o MENO per incrementare o diminuire il livello del volume.

en: Click to change
it_IT: Clicca per cambiare

en: Close
it_IT: Chiudi

en: Close Calculator
it_IT: Chiudi Calcolatore

en: Code
it_IT: Codice

en: Code Sample (Ctrl+K)
it_IT: Esempio di Codice (Ctrl+K)

en: Code block
it_IT: Frammento di codice

en: Cohorts Disabled
it_IT: Cohort disabilitati

en: Cohorts Enabled
it_IT: Cohort abilitati

en: Collapse Instructions
it_IT: Nascondi le Istruzioni

en: Color
it_IT: Colore

en: Cols
it_IT: Colonne

en: Column
it_IT: Colonna

en: Column group
it_IT: Gruppo di colonne

en: Coming Soon
it_IT: In arrivo

en: Commentary
it_IT: Commentario

en: Common Problem Types
it_IT: Tipi di Problema comune

en: Configure
it_IT: Configura

en: Confirm
it_IT: Conferma

en: Constrain proportions
it_IT: Mantieni proporzioni

en: Copy
it_IT: Copia

en: Copy Email To Editor
it_IT: Copia Email nell' Editor

en: Copy row
it_IT: Copia riga

en: Could not find the specified string.
it_IT: Impossibile trovare la stringa indicata.

en: Could not find users associated with the following identifiers:
it_IT: Non è stato possibile trovare utenti associati con i seguenti identificatori:

en: Could not submit order
it_IT: Impossibile inviare l'ordine

en: Could not submit photos
it_IT: Impossibile caricare le foto.

en: Country
it_IT: Paese

en: Course Handouts
it_IT: Materiali del Corso

en: Course ID
it_IT: ID del corso

en: Course Name
it_IT: Nome Corso

en: Course Number
it_IT: Numero del Corso

en: Course Outline
it_IT: Struttura del corso

en: Course Title
it_IT: Titolo del Corso

en: Course is not yet visible to students.
it_IT: Il corso non è ancora visibile agli studenti.

en: Create
it_IT: Crea

en: Create a New Team
it_IT: Crea un nuovo gruppo

en: Create a new team if you can't find an existing team to join, or if you would like to learn with friends you know.
it_IT: Crea un nuovo gruppo se non ne trovi uno esistente di cui far parte, o se vorresti apprendere insieme ad amici che conosci

en: Creating missing groups
it_IT: Sto creando i gruppi mancanti

en: Creative Commons licensed content, with terms as follow:
it_IT: Contenuti protetti da licenza Creative Commons, i termini della licenza sono i seguenti:

en: Current conversation
it_IT: Conversazione attuale

en: Current tab
it_IT: Scheda corrente

en: Custom color
it_IT: Colore personalizzato

en: Custom...
it_IT: Personalizzato...

en: Cut
it_IT: Taglia

en: Cut row
it_IT: Taglia riga

en: Date Added
it_IT: Data inserimento

en: Decrease indent
it_IT: Riduci indentazione

en: Default
it_IT: Predefinito

en: Delete
it_IT: Cancella

en: Delete File Confirmation
it_IT: Conferma cancellazione file

en: Delete column
it_IT: Elimina colonna

en: Delete row
it_IT: Elimina riga

en: Delete table
it_IT: Elimina tabella

en: Delete this asset
it_IT: Cancella questa attività

en: Delete this team?
it_IT: Cancellare questo team?

en: Deprecated
it_IT: Obsoleta

en: Description
it_IT: Descrizione

en: Details
it_IT: Dettagli

en: Dimensions
it_IT: Dimensioni

en: Disc
it_IT: Disco

en: Discard Changes
it_IT: Rifiuta modifiche

en: Display Name
it_IT: Mostra il nome

en: Do not show again
it_IT: Non mostrare più

en: Do you want to allow this student ('{student_id}') to skip the entrance exam?
it_IT: Vuoi esonerare questo studente ('{student_id}') dall'esame di ingresso?

en: Document properties
it_IT: Proprietà del documento

en: Don't see your picture? Make sure to allow your browser to use your camera when it asks for permission.
it_IT: Non vedi la tua immagine? Assicurati di consentire al tuo browser di utilizzare la webcam quando ti viene richiesta l'autorizzazione.

en: Donate
it_IT: Dona

en: Double-check that your webcam is connected and working to continue.
it_IT: Accertati che la tua webcam sia connessa e funzionante per continuare.

en: Drag to reorder
it_IT: Sposta e riordina

en: Drop target image
it_IT: Lascia l'immagine target

en: Due Date
it_IT: Data finale

en: Due:
it_IT: Dovuto:

en: Duplicate
it_IT: Duplica

en: Duration (sec)
it_IT: Durata (sec)

en: Edit
it_IT: Modifica

en: Edit HTML
it_IT: Modifica HTML

en: Edit Team
it_IT: Modifica Gruppo

en: Editable
it_IT: Modificabile

en: Education Completed
it_IT: Formazione completata

en: Email address
it_IT: Indirizzo Email

en: Emails successfully sent. The following users are no longer enrolled in the course:
it_IT: Emails inviate con successo. Gli utenti seguenti non sono più iscritti al corso:

en: Embed
it_IT: Incorpora

en: Emoticons
it_IT: Emoticon

en: Enabled
it_IT: Abilitato

en: Encoding
it_IT: Codifica

en: End of transcript. Skip to the start.
it_IT: Fine della trascrizione. Torna all'inizio

en: Enrolling you in the selected course
it_IT: Iscrivendoti al corso scelto

en: Enter Due Date and Time
it_IT: Inserisci data di consegna e ora

en: Enter Start Date and Time
it_IT: Inserisci data di inizio e ora

en: Enter a student's username or email address.
it_IT: Inserisci un nome utente studente o un indirizzo email.

en: Enter a username or email.
it_IT: Inserisci un nome utente o un'email

en: Enter team description.
it_IT: Inserisci la descrizione del gruppo.

en: Enter team name.
it_IT: Inserisci il nome del gruppo.

en: Enter the enrollment code.
it_IT: Inserisci il codice di iscrizione.

en: Enter username or email
it_IT: Inserisci nome utente o email

en: Entrance exam attempts is being reset for student '{student_id}'.
it_IT: È in corso il ripristino dei tentativi delle prove di ammissione per lo studente '{student_id}'.

en: Entrance exam state is being deleted for student '{student_id}'.
it_IT: È in corso la cancellazione della prova di ammissione dello studente '{student_id}'.

en: Error
it_IT: Errore

en: Error adding/removing users as beta testers.
it_IT: Errore aggiunta/rimozione utenti come beta testers.

en: Error changing user's permissions.
it_IT: Errore nel cambiamento del permessi dell'utente.

en: Error deleting entrance exam state for student '{student_id}'. Make sure student identifier is correct.
it_IT: Errore nella cancellazione della prova di ammissione dello studente '{student_id}'. Verifica che l'identificativo dello studente sia corretto.

en: Error enrolling/unenrolling users.
it_IT: Errore iscrizione/cancellazione utenti.

en: Error generating grades. Please try again.
it_IT: Errore nel generare i voti. Per favore riprova.

en: Error generating list of students who may enroll. Please try again.
it_IT: Errore nella generazione dell'elenco degli studenti che possono iscriversi. Riprova più tardi.

en: Error generating problem grade report. Please try again.
it_IT: Errore nella generazione dell'elenco dei voti. Riprova pi tardi.

en: Error generating proctored exam results. Please try again.
it_IT: Errore nella generazione dei risultati degli esami supervisionati. Riprova più tardi.

en: Error generating student profile information. Please try again.
it_IT: Errore nella generazione dell'informazione sui profili degli studenti. Per favore prova un'altra volta.

en: Error getting entrance exam task history for student '{student_id}'. Make sure student identifier is correct.
it_IT: Errore durante il recupero dello storico dell'esame di ammissione per lo studente '{student_id}'. Verifica che l'identificativo dello studente sia corretto.

en: Error getting student list.
it_IT: Errore ottenimento lista studenti

en: Error listing task history for this student and problem.
it_IT: Errore nella generazione della cronologia delle attività per questo studente e problema.

en: Error resetting entrance exam attempts for student '{student_id}'. Make sure student identifier is correct.
it_IT: Errore nell'azzeramento dei tentativi delle prove di ammissione dello studente '{student_id}'.Verifica che l'identificativo dello studente sia corretto.

en: Error retrieving grading configuration.
it_IT: Errore recupero configurazione valutazioni.

en: Error sending email.
it_IT: Errore nell'invio della email.

en: Error starting a task to rescore entrance exam for student '{student_id}'. Make sure that entrance exam has problems in it and student identifier is correct.
it_IT: Errore nell'avvio dell'attività di ricalcolo del punteggio della prova di ammissione per lo studente '{student_id}'. Assicurarsi che l'esame di ammissione comprenda degli esercizi e che l'identificativo dello studente sia corretto.

en: Error while generating certificates. Please try again.
it_IT: Errore nella generazione dei certificati. Riprova più tardi.

en: Error:
it_IT: Errore:

en: Error: You cannot remove yourself from the Instructor group!
it_IT: Errore: Non puoi rimoverti dall gruppo Istruttori.

en: Errors
it_IT: Errori

en: Exit full browser
it_IT: Esci dal browser a schermo intero

en: Expand Instructions
it_IT: Espandi le Istruzioni

en: Explanation
it_IT: Spiegazione

en: File Name
it_IT: Nome File

en: Files must be in JPEG or PNG format.
it_IT: I file devono essere in formato JPEG o PNG.

en: Fill browser
it_IT: Riempi browser

en: Financial Assistance
it_IT: Assistenza Finanziaria

en: Find
it_IT: Trova

en: Find and replace
it_IT: Trova e sostituisci

en: Find next
it_IT: Trova successivo

en: Find previous
it_IT: Trova precedente

en: Finish
it_IT: Fine

en: Font Family
it_IT: Nome del carattere

en: Font Sizes
it_IT: Dimensione del carattere

en: Footer
it_IT: Piè di pagina

en: Format
it_IT: Formato

en: Formats
it_IT: Formati

en: Full Name
it_IT: Nome e Cognome

en: Full Profile
it_IT: Profilo completo

en: Fullscreen
it_IT: A schermo intero

en: Gender
it_IT: Sesso

en: General
it_IT: Generale

en: Go to your Dashboard
it_IT: Vai alla tua Dashboard

en: Grace period must be specified in HH:MM format.
it_IT: Il periodo di grazia deve essere specificato nel formato HH:MM.

en: H Align
it_IT: Allineamento orizzontale

en: HTML source code
it_IT: Codice sorgente HTML

en: Header
it_IT: Intestazione

en: Header 1
it_IT: Intestazione 1

en: Header 2
it_IT: Intestazione 2

en: Header 3
it_IT: Intestazione 3

en: Header 4
it_IT: Intestazione 4

en: Header 5
it_IT: Intestazione 5

en: Header 6
it_IT: Intestazione 6

en: Header cell
it_IT: Intestazione cella

en: Headers
it_IT: Intestazioni

en: Heading
it_IT: Titolo

en: Heading (Ctrl+H)
it_IT: Intestazione (Ctrl+H)

en: Heading 1
it_IT: Titolo 1

en: Heading 2
it_IT: Titolo 2

en: Heading 3
it_IT: Titolo 3

en: Heading 4
it_IT: Titolo 4

en: Heading 5
it_IT: Titolo 5

en: Heading 6
it_IT: Titolo 6

en: Headings
it_IT: Titoli

en: Height
it_IT: Altezza

en: Hide Annotations
it_IT: Nascondi le Annotazioni

en: Hide Discussion
it_IT: Nascondi Discussione

en: Hide closed captions
it_IT: Nascondi le didascalie chiuse

en: Hide notes
it_IT: Nascondi le note

en: High Definition
it_IT: Alta definizione

en: Horizontal Rule (Ctrl+R)
it_IT: Linea Orizzontale (Ctrl+R)

en: Horizontal line
it_IT: Linea orizzontale

en: Horizontal space
it_IT: Spaziatura orizzontale

en: Hyperlink (Ctrl+L)
it_IT: Ipertesto (Ctrl+L)

en: If you make significant changes, make sure you notify members of the team before making these changes.
it_IT: Assicurati di informare i membri del gruppo prima di effettuare cambiamenti significativi.

en: If you use the Advanced Editor, this problem will be converted to XML and you will not be able to return to the Simple Editor Interface.
    
    Proceed to the Advanced Editor and convert this problem to XML?
it_IT: Se usi un Editor Avanzato, questo problema sarà convertito in XML e non sarai in grado di ritornare all'interfaccia del Editor Semplificato.
    
    Procedi all'Editor Avanzato e converti il problema in XML?

en: Ignore
it_IT: Ignora

en: Ignore all
it_IT: Ignora tutti

en: Image
it_IT: Immagine

en: Image (Ctrl+G)
it_IT: Immagine (Ctrl+G)

en: Image Description
it_IT: Descrizione dell'Immagine

en: Image Upload Error
it_IT: Errore durante il caricamento dell'immagine

en: Image description
it_IT: Descrizione dell'immagine

en: In Progress
it_IT: In corso

en: Increase indent
it_IT: Aumenta rientro

en: Inline
it_IT: In linea

en: Insert
it_IT: Inserisci

en: Insert Hyperlink
it_IT: Inserisci Hyperlink

en: Insert column after
it_IT: Inserisci colonna a destra

en: Insert column before
it_IT: Inserisci colonna a sinistra

en: Insert date/time
it_IT: Inserisci data/ora

en: Insert image
it_IT: Inserisci immagine

en: Insert link
it_IT: Inserisci collegamento

en: Insert row after
it_IT: Inserisci riga sotto

en: Insert row before
it_IT: Inserisci riga sopra

en: Insert table
it_IT: Inserisci tabella

en: Insert template
it_IT: Inserisci modello

en: Insert video
it_IT: Inserisci video

en: Insert/edit image
it_IT: Inserisci/modifica immagine

en: Insert/edit link
it_IT: Inserisci/modifica collegamento

en: Insert/edit video
it_IT: Inserisci/modifica collegamento

en: Is this OK?
it_IT: Va bene?

en: Italic
it_IT: Corsivo

en: Italic (Ctrl+I)
it_IT: Corsivo (Ctrl+I)

en: Joined %(date)s
it_IT: membro da %(date)s

en: Justify
it_IT: Giustifica

en: Key should only contain letters, numbers, _, or -
it_IT: La parola chiave non può contenere lettere, numeri , _, o -

en: Keywords
it_IT: Parole chiave

en: LEARN MORE
it_IT: STUDIA ANCORA

en: Language
it_IT: Lingua

en: Large
it_IT: Larga

en: Last Activity %(date)s
it_IT: ultima attivitá %(date)s

en: Leave this team?
it_IT: Abbandonare il gruppo?

en: Left
it_IT: A sinistra

en: Left to right
it_IT: Da sinistra a destra

en: Less
it_IT: Meno

en: Limited Profile
it_IT: Profilo limitato

en: Link Description
it_IT: Descrizione del Link

en: Linking
it_IT: Collegando

en: Links are generated on demand and expire within 5 minutes due to the sensitive nature of student information.
it_IT: I link sono generati su richiesta e scadono in 5 minuti a causa della natura sensibile delle informazioni degli studenti.

en: List item
it_IT: Lista

en: List of uploaded files and assets in this course
it_IT: Lista dei file caricati e delle risorse in questo corso

en: Load all responses
it_IT: Carica tutte le risposte

en: Loading
it_IT: Caricamento

en: Loading content
it_IT: Caricamento contenuto

en: Loading data...
it_IT: Caricamento dei dati...

en: Loading more threads
it_IT: Carica ulteriori discussioni

en: Loading your courses
it_IT: Caricamento dei tuoi corsi

en: Location
it_IT: Posizione

en: Location in Course
it_IT: Posizione in corso

en: Lock this asset
it_IT: Blocca questa attività

en: Lock/unlock file
it_IT: Blocca/Sblocca file

en: Loud
it_IT: Alto

en: Low
it_IT: Basso

en: Lower Alpha
it_IT: Lettere minuscole

en: Lower Greek
it_IT: Lettere greche minuscole

en: Lower Roman
it_IT: Cifre romane minuscole

en: Make sure your face is well-lit
it_IT: Assicurati che il tuo volto sia ben illuminato

en: Mark enrollment code as unused
it_IT: Seleziona il codice di iscrizione inutilizzato

en: Match case
it_IT: Maiuscole/minuscole

en: Maximum
it_IT: Massimo

en: Membership
it_IT: Iscrizione

en: Merge cells
it_IT: Unisci celle

en: Message:
it_IT: Messaggio:

en: Middle
it_IT: Al centro

en: Minimum Score:
it_IT: Punteggio minimo

en: Module state successfully deleted.
it_IT: Stato del modulo cancellato con successo.

en: More
it_IT: Più

en: Mute
it_IT: Audio disattivato

en: Muted
it_IT: Audio disattivato

en: Name
it_IT: Nome

en: New document
it_IT: Nuovo documento

en: New window
it_IT: Nuova finestra

en: Next
it_IT: Prossimo

en: No Flash Detected
it_IT: Flash non trovato

en: No Webcam Detected
it_IT: Nessuna webcam rilevata

en: No color
it_IT: Nessun colore

en: No description available
it_IT: Descrizione non disponibile

en: No results found for "%(query_string)s". Please try searching again.
it_IT: Nessun risultato trovato per "%(query_string)s". Riprova più tardi.

en: No tasks currently running.
it_IT: Nessuna attività in corso in questo momento.

en: Nonbreaking space
it_IT: Spazio unificatore

en: None
it_IT: Nessuno

en: Not Graded
it_IT: Non qualificato.

en: Notes
it_IT: Note

en: Notes hidden
it_IT: Note nascoste

en: Notes visible
it_IT: Note visibili

en: Number Sent
it_IT: Numero di destinatari

en: Numbered List (Ctrl+O)
it_IT: Lista Numerata (Ctrl+O)

en: Numbered list
it_IT: Elenco numerato

en: Only properly formatted .csv files will be accepted.
it_IT: Solo i file .csv correttamente formattati saranno accettati.

en: Open Calculator
it_IT: Apri Calcolatore

en: Open language menu
it_IT: Apri il menu della lingua

en: Open/download this file
it_IT: Apri/Scarica questo file

en: Order History
it_IT: Cronologia Ordini

en: Order Number
it_IT: Numero dell'Ordine

en: Organization
it_IT: Organizzazione

en: Other
it_IT: Altro

en: Overall Score
it_IT: Voto Finale

en: Page break
it_IT: Interruzione di pagina

en: Paragraph
it_IT: Paragrafo

en: Paste
it_IT: Incolla

en: Paste as text
it_IT: Incolla come testo

en: Paste is now in plain text mode. Contents will now be pasted as plain text until you toggle this option off.
it_IT: La funzione Incolla è ora in modalità testo normale. Il contenuto verrà incollato come testo normale fino alla disattivazione di tale opzione.

en: Paste row after
it_IT: Incolla riga dopo

en: Paste row before
it_IT: Incolla riga prima

en: Paste your embed code below:
it_IT: Incollare di seguito il codice incorporato:

en: Pause
it_IT: Pausa

en: Photo Captured successfully.
it_IT: Fotografia catturata con successo.

en: Placeholder
it_IT: Segnaposto

en: Play video
it_IT: Riproduci video

en: Please address the errors on this page first, and then save your progress.
it_IT: Per favore verifica gli errori in questa pagina e poi salva il tuo progresso.

en: Please do not use any spaces in this field.
it_IT: Si prega di non utilizzare spazi in questo campo.

en: Please do not use any spaces or special characters in this field.
it_IT: Per favore non usare spazi o caratteri speciali in questo campo

en: Please enter a problem location.
it_IT: Per favore inserisci la posizione di un esercizio.

en: Please enter a student email address or username.
it_IT: Per favore inserisci un indirizzo mail studente o nome utente.

en: Please enter a username or email.
it_IT: Per favore inserire nome utente o email.

en: Please enter a valid donation amount.
it_IT: Per favore, inserisci un ammontare valido per la donazione.

en: Please enter an integer between 0 and 100.
it_IT: Per favore inserisci un numero intero da 0 a 100

en: Please enter an integer greater than 0.
it_IT: Per favore inserisci un numero intero maggiore di 0.

en: Please enter non-negative integer.
it_IT: Per favore inserisci un intero non negativo.

en: Please enter valid start date and time.
it_IT: Per favore, inserisci una data e un'orario validi di inizio.

en: Please provide a valid URL.
it_IT: Si prega di fornire un URL valido.

en: Please specify a reason.
it_IT: Specificare un motivo

en: Please verify that you have uploaded a valid image (PNG and JPEG).
it_IT: Per piacere, accertati di aver caricato un'immagine valida (PNG oppure JPEG).

en: Please verify that your webcam is connected and that you have allowed your browser to access it.
it_IT: Per piacere, accertati che la tua webcam sia connessa e assicurati di aver autorizzato l'accesso del tuo browser alla webcam.

en: Preferred Language
it_IT: Lingua preferita

en: Preformatted
it_IT: Preformattato

en: Prerequisite:
it_IT: Prerequisito:

en: Press the UP arrow key to enter the language menu then use UP and DOWN arrow keys to navigate language options. Press ENTER to change to the selected language.
it_IT: Premi il tasto freccia SU per entrare nel menù linguaggio ora usa i tasti freccia SU e GIÙ per navigare le opzioni del linguaggio. Premi INVIO per passare alla lingua selezionata.

en: Prev
it_IT: Prec

en: Prevent students from generating certificates in this course?
it_IT: Previeni gli studenti dal generare certificati in questo corso?

en: Preview
it_IT: Anteprima

en: Previous
it_IT: Precedente

en: Print
it_IT: Stampa

en: Professional Education
it_IT: Formazione professionale

en: Professional Education Verified Certificate
it_IT: Certificato di formazione professionale verificato

en: Profile
it_IT: Profilo

en: Profile Image
it_IT: Immagine del profilo

en: Profile image for {username}
it_IT: Immagine di profilo di {username}

en: Publish
it_IT: Pubblica

en: Reason field should not be left blank.
it_IT: Il campo Reason non deve essere lasciato vuoto.

en: Recent Activity
it_IT: Attività recente

en: Redo
it_IT: Annulla

en: Redo (Ctrl+Shift+Z)
it_IT: Rifai (Ctrl+Maiusc+Z)

en: Redo (Ctrl+Y)
it_IT: Rifai (Ctrl+Y)

en: Removal is in progress. To avoid errors, stay on this page until the process is complete.
it_IT: Rimozione in corso. Per evitare errori, rimani in questa pagina fino a completamento del processo.

en: Remove
it_IT: Rimuovi

en: Remove link
it_IT: Rimuovi collegamento

en: Remove this team member?
it_IT: Rimuovere questo membro del team?

en: Removing
it_IT: Rimozione

en: Replace
it_IT: Rimpiazza

en: Replace all
it_IT: Sostituisci tutti

en: Replace with
it_IT: Sostituisci con

en: Reply to Annotation
it_IT: Risposta all'Annotazione

en: Requester
it_IT: Richiedente

en: Required field.
it_IT: Campo richiesto

en: Reset My Password
it_IT: Reimposta la Mia Password

en: Reset Password
it_IT: Reimposta Password

en: Restore enrollment code
it_IT: Ripristina il codice di iscrizione.

en: Restore last draft
it_IT: Ripristina l'ultima bozza

en: Return to Your Dashboard
it_IT: Ritorna alla tua dashboard

en: Review your info
it_IT: Verifica le tue informazioni

en: Revoke access
it_IT: Revoca accesso

en: Rich Text Area. Press ALT-F9 for menu. Press ALT-F10 for toolbar. Press ALT-0 for help
it_IT: Area di testo formattato. Premere ALT-F9 per il menu. Premere ALT-F10 per la barra degli strumenti. Premere ALT-0 per la guida

en: Right
it_IT: A destra

en: Right to left
it_IT: Da destra a sinistra

en: Robots
it_IT: Robot

en: Row
it_IT: Riga

en: Row group
it_IT: Gruppo di righe

en: Row properties
it_IT: Proprietà della riga

en: Row type
it_IT: Tipo di riga

en: Rows
it_IT: Righe

en: Save
it_IT: Salva

en: Save Changes
it_IT: Salva  Modifiche

en: Save changes
it_IT: Salva modifiche

en: Saved cohort
it_IT: Cohort registrate

en: Saving
it_IT: Salvataggio in corso

en: Saving your email preference
it_IT: Salva la tua email preferita

en: Scope
it_IT: Ambito

en: Search
it_IT: Ricerca

en: Search Results
it_IT: Risultati della ricerca

en: Search all posts
it_IT: Cerca tutti i messaggi

en: Search teams
it_IT: Ricerca gruppi

en: Section
it_IT: Sezione

en: Select
it_IT: Selezionare

en: Select a chapter
it_IT: Seleziona un capitolo

en: Select all
it_IT: Seleziona tutto

en: Selected tab
it_IT: Tab selezionata

en: Send to:
it_IT: Manda a:

en: Sent By
it_IT: Inviato da

en: Sent By:
it_IT: Inviato da:

en: Sent To
it_IT: Manda A

en: Sent To:
it_IT: Inviato a:

en: Sequence error! Cannot navigate to %(tab_name)s in the current SequenceModule. Please contact the course staff.
it_IT: Errore di sequenza! Non è possibile navigare nel tab %(tab_name)s nell'attuale SequenceModule. Contattare lo staff del corso.

en: Settings
it_IT: Impostazioni

en: Short explanation
it_IT: Breve spiegazione

en: Show Annotations
it_IT: Mostra le Annotazioni

en: Show Discussion
it_IT: Mostra Discussione

en: Show blocks
it_IT: Mostra blocchi

en: Show invisible characters
it_IT: Mostra caratteri non visibili

en: Show notes
it_IT: Mostra Note

en: Show posts by {username}.
it_IT: Mostra i post di {username}

en: Showing all responses
it_IT: Mostrando tutte le risposte

en: Sign In
it_IT: Accedi

en: Sign in
it_IT: Accedi

en: Skip
it_IT: Salta

en: Some images in this post have been omitted
it_IT: Alcune immagini in questo post sono state omesse

en: Source
it_IT: Sorgente

en: Source code
it_IT: Codice sorgente

en: Special character
it_IT: Carattere speciale

en: Speed
it_IT: Velocità

en: Spellcheck
it_IT: Controllo ortografico

en: Split cell
it_IT: Dividi cella

en: Square
it_IT: Quadrato

en: Start Date
it_IT: Data di inizio

en: Start generating certificates for all students in this course?
it_IT: Avvio della generazione dei certificati di tutti gli studenti in questo corso?

en: Start of transcript. Skip to the end.
it_IT: Inizio della trascrizione. Vai alla fine

en: Start search
it_IT: Avvia ricerca

en: Starts
it_IT: Inizi

en: State
it_IT: Stato

en: Status
it_IT: Staus

en: Strikethrough
it_IT: Barrato

en: Student
it_IT: Studente

en: Style
it_IT: Stile

en: Subject
it_IT: Oggetto

en: Subject:
it_IT: Oggetto:

en: Submit
it_IT: Invia

en: Submitted
it_IT: Inviato

en: Subscript
it_IT: Pedice

en: Subsection
it_IT: Sottosezione

en: Success
it_IT: Successo

en: Successfully deleted student state for user {user}
it_IT: Stato studente cancellato con successo per l'utente {user}

en: Successfully enrolled and sent email to the following users:
it_IT: Inscrizione avvenuta con successo e email inviata ai seguenti utenti:

en: Successfully enrolled the following users:
it_IT: Iscrizione avvenuta con successo per i seguenti utenti:

en: Successfully rescored problem for user {user}
it_IT: Ricalcolo del punteggio del problema per l'utente {user} avvenuto con successo

en: Successfully reset the attempts for user {user}
it_IT: Resetta con successo i tentativi per l'utente {user}

en: Successfully sent enrollment emails to the following users. They will be allowed to enroll once they register:
it_IT: Email di iscrizione inviate con successo ai seguenti utenti. Gli utenti potranno iscriversi dopo essersi registrati:

en: Successfully sent enrollment emails to the following users. They will be enrolled once they register:
it_IT: Email di iscrizione inviate con successo ai seguenti utenti.  Gli utenti saranno iscritti dopo essersi registrati:

en: Successfully unlinked.
it_IT: Scollegato con successo.

en: Superscript
it_IT: Apice

en: Table
it_IT: Tabella

en: Table properties
it_IT: Proprietà della tabella

en: Take a photo of your ID
it_IT: Fai una foto del tuo documento d'identità

en: Target
it_IT: Obiettivo

en: Task ID
it_IT: ID incarico

en: Task Progress
it_IT: Progresso incarico

en: Task Status
it_IT: Stato incarico

en: Task Type
it_IT: Tipo di incarico

en: Task inputs
it_IT: Input incarico

en: Team "{team}" successfully deleted.
it_IT: Squadra "{team}" eliminata con successo.

en: Team Description (Required) *
it_IT: Descrizione del gruppo (richiesta).

en: Team Name (Required) *
it_IT: Nome del gruppo (richiesto) *

en: Team Search
it_IT: Ricerca Gruppo

en: Team description cannot have more than 300 characters.
it_IT: La descrizione del gruppo non può superare i 300 caratteri.

en: Team name cannot have more than 255 characters.
it_IT: Il nome del gruppo non può superare i 255 caratteri.

en: Teams
it_IT: Gruppi

en: Tell other learners a little about yourself: where you live, what your interests are, why you're taking courses, or what you hope to learn.
it_IT: Racconta qualcosa di te agli altri studenti: dove vivi, quali sono i tuoi interessi, perché stai seguendo i corsi, o cosa speri di imparare.

en: Templates
it_IT: Modelli

en: Terms of Service and Honor Code
it_IT: Termini e Condizioni del Servizio

en: Text color
it_IT: Colore del testo

en: Text to display
it_IT: Testo da visualizzare

en: The URL you entered seems to be an email address. Do you want to add the required mailto: prefix?
it_IT: L'URL inserito risulta essere un indirizzo e-mail. Aggiungere il prefisso obbligatorio mailto:?

en: The URL you entered seems to be an external link. Do you want to add the required http:// prefix?
it_IT: L'URL inserito risulta essere un collegamento esterno. Aggiungere il prefisso obbligatorio http://?

en: The cohort cannot be added
it_IT: Il cohort non può essere aggiunto

en: The cohort cannot be saved
it_IT: Il cohort non può essere salvato

en: The country that team members primarily identify with.
it_IT: Paese identificato dai membri del gruppo come principale.

en: The course must have an assigned start date.
it_IT: Deve essere assegnata una data di inizio per il corso

en: The enrollment end date cannot be after the course end date.
it_IT: La data di fine iscrizioni non può essere successiva alla data di fine corso

en: The enrollment start date cannot be after the enrollment end date.
it_IT: La data di inizio iscrizioni non può essere successiva alla data di fine iscrizioni

en: The file must be at least {size} in size.
it_IT: Il file deve avere una dimensione superiore a {size}.

en: The file must be smaller than {size} in size.
it_IT: Il file deve avere una dimensione inferiore a {size}.

en: The following email addresses and/or usernames are invalid:
it_IT: I seguenti indirizzi email e/o nomi utente non sono validi:

en: The following errors were generated:
it_IT: Sono stati generati i seguenti errori:

en: The following users are no longer enrolled in the course:
it_IT: Gli utenti seguenti non sono più iscritti al corso:

en: The following warnings were generated:
it_IT: Sono stati generati i seguenti avvisi:

en: The grading process is still running. Refresh the page to see updates.
it_IT: La valutazione è ancora in corso. Aggiorna la pagina per visualizzare gli aggiornamenti.

en: The language that team members primarily use to communicate with each other.
it_IT: Lingua utilizzata principalmente dai membri del gruppo per comunicare tra loro.

en: The selected content group does not exist
it_IT: Il content group selezionato non esiste

en: The {cohortGroupName} cohort has been created. You can manually add students to this cohort below.
it_IT: Il {cohortGroupName} cohort è stato creato. Puoi manualmente aggiungere studenti a questo cohort sotto.

en: There has been an error processing your survey.
it_IT: Si è verificato un errore durante l'elaborazione del sondaggio.

en: There is no email history for this course.
it_IT: Non è presente la cronologia email per questo corso

en: There was a problem creating the report. Select "Create Executive Summary" to try again.
it_IT: Si è verificato un problema nella creazione delle liste. Seleziona "Create Executive Summary" per provare di nuovo.

en: There was an error obtaining email content history for this course.
it_IT: C'è stato un errore nell'ottenere la cronologia dei contenuti delle e-mail di questo corso.

en: There was an error obtaining email task history for this course.
it_IT: C'è stato un errore nell'ottenere la cronologia delle attività e-mail di questo corso.

en: There was an error, try searching again.
it_IT: Si è verificato un errore, prova a cercare ancora.

en: There's already another assignment type with this name.
it_IT: Esiste già un tipo di compito con questo nome

en: These users were not added as beta testers:
it_IT: Questi utenti non sono stati aggiunti come beta testers:

en: These users were not affiliated with the course so could not be unenrolled:
it_IT: I seguenti utenti non erano iscritti al corso e non possono quindi essere rimossi:

en: These users were not removed as beta testers:
it_IT: Questi utenti non sono stati rimossi come beta testers:

en: These users were successfully added as beta testers:
it_IT: Questi utenti sono stati aggiunti con successo come beta testers:

en: These users were successfully removed as beta testers:
it_IT: Questi utenti sono stati rimossi con successo come beta testers:

en: These users will be allowed to enroll once they register:
it_IT: Questi utenti potranno iscriversi dopo essersi registrati:

en: These users will be enrolled once they register:
it_IT: Questi utenti saranno iscritti dopo essersi registrati:

en: This action cannot be undone.
it_IT: Questa azione non può essere annullata.

en: This browser cannot play .mp4, .ogg, or .webm files.
it_IT: Questo browser non può riprodurre file .mp4, .ogg e .webm .

en: This team does not have any members.
it_IT: Questo team non ha nessun membro

en: This team is full.
it_IT: Questo gruppo è completo.

en: Time Sent
it_IT: Ora di invio

en: Time Sent:
it_IT: Ora di invio:

en: Timed Exam
it_IT: Esame a Tempo

en: Tips on taking a successful photo
it_IT: Consigli per ottenere una buona foto

en: Title
it_IT: Titolo

en: Tools
it_IT: Strumenti

en: Top
it_IT: In alto

en: Topic
it_IT: Argomento

en: Topics
it_IT: Argomenti

en: Total
it_IT: Totale

en: Transcript will be displayed when you start playing the video.
it_IT: La trascrizione del video verrà mostrata quando inizierai a guardare il video

en: Try the transaction again in a few minutes.
it_IT: Riprova la transazione tra qualche minuto

en: Try using a different browser, such as Google Chrome.
it_IT: Prova ad usare un browser diverso, come Google Chrome.

en: Turn off transcripts
it_IT: Disattiva le trascrizioni

en: Turn on transcripts
it_IT: Attiva le trascrizioni

en: Type
it_IT: Tipo

en: Underline
it_IT: Sottolineato

en: Undo
it_IT: Annulla

en: Undo (Ctrl+Z)
it_IT: Annulla (Ctrl+Z)

en: Unit
it_IT: Unità

en: Unknown
it_IT: Sconosciuto

en: Unlinking
it_IT: Scollegando

en: Unmute
it_IT: Audio attivato

en: Update
it_IT: Aggiornamento

en: Updating with latest library content
it_IT: Aggiornamento con gli ultimi contenuti della libreria

en: Upgrade Deadline
it_IT: Aggiornamento deadline

en: Upload
it_IT: Carica

en: Upload File
it_IT: Carica  il File

en: Upload File and Assign Students
it_IT: Caricare file e assegna gli studenti

en: Upload New File
it_IT: Carica un nuovo file

en: Upload PDF
it_IT: Carica PDF

en: Upload an image
it_IT: Carica un'immagine

en: Upload is in progress. To avoid errors, stay on this page until the process is complete.
it_IT: Caricamento in corso. Per evitare errori, rimani in questa pagina fino a completamento del processo.

en: Upload your course image.
it_IT: Carica l'immagine del tuo corso

en: Upload your first asset
it_IT: Carica la tua prima attività

en: Uploading
it_IT: Caricamento

en: Upper Alpha
it_IT: Lettere maiuscole

en: Upper Roman
it_IT: Lettere romane maiuscole

en: Username
it_IT: Nome utente

en: Users must create and activate their account before they can be promoted to beta tester.
it_IT: Gli utenti devono creare e attivare i propri account prima di poter essere promossi beta tester.

en: V Align
it_IT: Allineamento verticale

en: Validation Error
it_IT: Errore di validazione

en: Verification Deadline
it_IT: Verifica del termine

en: Verified Certificate
it_IT: Certificato Verificato

en: Verified Certificate upgrade
it_IT: Aggiornamento del Certificato Verificato

en: Vertical space
it_IT: Spaziatura verticale

en: Very loud
it_IT: Molto Alto

en: Very low
it_IT: Molto Basso

en: Video Capture Error
it_IT: Errore di cattura del video

en: Video ended
it_IT: Video finito

en: Video position
it_IT: Posizione del video

en: Video speed:
it_IT: Velocità del video:

en: Video transcript
it_IT: Trascrizione del video

en: View
it_IT: Visualizza

en: View Archived Course
it_IT: Vedi il Corso Archiviato

en: View Course
it_IT: Vedi il Corso

en: View Live
it_IT: Vedi Live

en: View all errors
it_IT: Vedi tutti gli errori

en: Viewing %s course | Viewing %s courses
it_IT[0]: Vedi %s corsi
it_IT[1]: Vedi %s coursi

en: Visual aids
it_IT: Strumenti visivi

en: Warnings
it_IT: Problemi

en: We couldn't find any results for "%s".
it_IT: Non abbiamo trovato nessun risultato per "%s".

en: We've encountered an error. Refresh your browser and then try again.
it_IT: Abbiamo incontrato un errore. Aggiorna la pagina, poi prova di nuovo.

en: Whole words
it_IT: Parole intere

en: Width
it_IT: Larghezza

en: Words: {0}
it_IT: Parole: {0}

en: Year of Birth
it_IT: Anno di Nascita

en: You are not currently a member of any team.
it_IT: Al momento non fai parte di nessun gruppo.

en: You can remove members from this team, especially if they have not participated in the team's activity.
it_IT: Puoi rimuovere i membri del gruppo, soprattutto se non hanno contribuito alle attivitá di gruppo.

en: You cannot view the course as a student or beta tester before the course release date.
it_IT: Non è possibile visualizzare il corso come studente o beta tester prima della data di uscita del corso.

en: You currently have no cohorts configured
it_IT: Non hai attualmente configurato alcun cohort

en: You did not select a content group
it_IT: Non hai selezionato un content group

en: You don't seem to have Flash installed. Get Flash to continue your verification.
it_IT: Sembra che tu non abbia installato Flash. Scarica Flash per procedere con la tua verifica.

en: You don't seem to have a webcam connected.
it_IT: Non sembra che tu abbia una webcam connessa.

en: You have no handouts defined
it_IT: Nessun materiale da distribuire definito

en: You have unsaved changes are you sure you want to navigate away?
it_IT: Sono presenti modifiche non salvate. Si desidera abbandonare la pagina?

en: You must be over 13 to share a full profile. If you are over 13, make sure that you have specified a birth year on the {account_settings_page_link}
it_IT: Devi avere più di 13 anni per condividere un profilo completo. Se hai più di 13 anni, assicurati di aver specificato il tuo anno di nascita in {account_settings_page_link}

en: You must sign out and sign back in before your language changes take effect.
it_IT: Devi disconnetterti e accedere nuovamente affinché le modifiche della lingua abbiano effetto.

en: You must specify a name for the cohort
it_IT: Devi specificare un nome per il cohort

en: You must specify your birth year before you can share your full profile. To specify your birth year, go to the {account_settings_page_link}
it_IT: Devi specificare il tuo anno di nascita prima di poter condividere il tuo profilo completo. Per specificare il tuo anno di nascita vai a {account_settings_page_link}

en: You will be refunded the amount you paid.
it_IT: Verrà rimborsato l'importo pagato.

en: You will not be refunded the amount you paid.
it_IT: Non verrà rimborsato l'importo pagato.

en: You've made some changes
it_IT: Hai fatto delle modifiche

en: You've made some changes, but there are some errors
it_IT: Hai fatto delle modifiche , ma si sono verificati degli errori

en: Your browser doesn't support direct access to the clipboard. Please use the Ctrl+X/C/V keyboard shortcuts instead.
it_IT: Il browser non supporta l'accesso diretto agli Appunti. Utilizzare i tasti di scelta rapida Ctrl+X/C/V.

en: Your changes have been saved.
it_IT: Le tue modifiche sono state salvate.

en: Your changes will not take effect until you save your progress.
it_IT: Le tue modifiche non avranno effetto finchè non avrai salvato.

en: Your changes will not take effect until you save your progress. Take care with key and value formatting, as validation is not implemented.
it_IT: Le tue modifiche non avranno effetto finché non avrai salvato. Fai attenzione con la formattazione di chiave e valore perché la validazione non è implementata.

en: Your donation could not be submitted.
it_IT: Non è stato possibile inviare la tua donazione

en: Your file '{file}' has been uploaded. Allow a few minutes for processing.
it_IT: Il tuo file '{file}'  è stato caricato. Aspettato qualche minuto per essere processato.

en: Your file has been deleted.
it_IT: Il tuo file è stato cancellato.

en: Your message cannot be blank.
it_IT: Il tuo messaggio non può essere vuoto.

en: Your message must have a subject.
it_IT: Il tuo messaggio deve avere un oggetto

en: Your policy changes have been saved.
it_IT: Le tue policy sono state salvate

en: Your post will be discarded.
it_IT: Il tuo post verrà eliminato.

en: Your request could not be completed due to a server problem. Reload the page and try again. If the issue persists, click the Help tab to report the problem.
it_IT: La tua richiesta non puó essere completata a causa di un problema del server. Aggiorna la pagina e prova di nuovo. Se il problema persiste, clicca su Aiuto per segnalare il problema.

en: Your request could not be completed. Reload the page and try again.
it_IT: La tua richiesta non puó essere completata. Aggiorna la pagina e prova di nuovo.

en: Your upload of '{file}' failed.
it_IT: Il caricamento di '{file}' è fallito.

en: Your upload of '{file}' succeeded.
it_IT: Il caricamento di '{file}' ha avuto successo.

en: Yourself
it_IT: Tu

en: Zoom In
it_IT: Zoom avanti

en: Zoom Out
it_IT: Zoom indietro

en: a day
it_IT: un giorno

en: about a minute
it_IT: circa un minuto

en: about a month
it_IT: circa un mese

en: about a year
it_IT: circa un anno

en: about an hour
it_IT: circa un ora

en: and others
it_IT: ed altri ancora

en: anonymous
it_IT: anonimo

en: answer
it_IT: risposta

en: close
it_IT: chiudi

en: correct
it_IT: corretto

en: delete chapter
it_IT: cancella capitolo

en: delete group
it_IT: cancella gruppo

en: dragging
it_IT: trascinamento

en: dragging out of slider
it_IT: trascinamento del cursore

en: dropped on target
it_IT: rilasciato sull'obiettivo

en: e.g. 'google'
it_IT: per esempio 'google'

en: emphasized text
it_IT: testo enfatizzato

en: enter code here
it_IT: inserisci qui il codice

en: enter link description here
it_IT: Inserisci qui la descrizione del link

en: image omitted
it_IT: immagine non presente

en: incorrect
it_IT: sbagliato

en: last activity
it_IT: ultima attività

en: less than a minute
it_IT: meno di un minuto

en: name
it_IT: nome

en: or
it_IT: o

en: strong text
it_IT: testo in grassetto

en: team count
it_IT: totale gruppo

en: there is currently {numVotes} vote | there are currently {numVotes} votes
it_IT[0]: attualmente è presente {numVotes} voto
it_IT[1]: attualmente sono presenti {numVotes} voti

en: unit
it_IT: unità

en: {numResponses} other response | {numResponses} other responses
it_IT[0]: {numResponses} altra risposta
it_IT[1]: {numResponses} altre risposte

en: {numVotes} Vote | {numVotes} Votes
it_IT[0]: {numVotes} Voto
it_IT[1]: {numVotes} Voti

en: …
it_IT: ...
