edx-platform - en to fr translation catalogue (1632 entries)

en:  and
fr: et

en:  learner does not exist in LMS and not added to the exception list
fr: apprenant n'existant pas dans le LMS et non ajouté dans la liste d'exception

en:  learner is successfully added to the exception list
fr: apprenant ajouté avec succès à la liste d'exception

en:  learners are already white listed and not added to the exception list
fr: ces étudiants sont déjà dans la liste blanche et non ajoutés à la liste des exceptions

en:  learners are successfully added to exception list
fr: apprenants ajoutés avec succès à la liste d'exception

en:  learners do not exist in LMS and not added to the exception list
fr: ces étudiants n'existent pas dans le LMS et n'ont pas été ajoutés à la liste des exceptions

en:  record is not in correct format and not added to the exception list
fr: enregistrement n'est pas dans le bon format et n'a pas été ajouté à la liste des exceptions

en:  records are not in correct format and not added to the exception list
fr: enregistrements ne sont pas dans le bon format et n'ont pas été ajoutés à la liste des exceptions

en: %(errorCount)s error found in form. | %(errorCount)s errors found in form.
fr[0]: %(errorCount)s erreur trouvée dans le formulaire.
fr[1]: %(errorCount)s erreurs trouvées dans le formulaire.

en: %(field)s can only contain up to %(count)d characters.
fr: Les %(field)s ne peuvent pas dépasser %(count)d caractères.

en: %(field)s must have at least %(count)d characters.
fr: Les %(field)s doivent avoir au moins %(count)d caractères.

en: %(programName)s Home Page.
fr: Page d'accueil %(programName)s.

en: %(type)s Component Template Menu
fr: %(type)s Menu Modèle de Composant

en: %s ago
fr: il y a %s

en: %s from now
fr: depuis %s

en: (Add signatories for a certificate)
fr: (Ajouter des signatures pour le certificat)

en: (Caption will be displayed when you start playing the video.)
fr: (Les sous-titres s'afficheront quand vous lancerez la vidéo.)

en: (Optional)
fr: (Optionnel)

en: (Required Field)
fr: (Champ requis)

en: (Self-paced) Ended {end}
fr: (À votre rythme) Terminé {end}

en: (contains %(student_count)s student) | (contains %(student_count)s students)
fr[0]: (contient %(student_count)s étudiant)
fr[1]: (contient %(student_count)s étudiants)

en: (optional)
fr: (optionnel)

en: (required)
fr: (requis)

en: - Sortable
fr: - Triable

en: : video upload complete.
fr: : téléchargement de la vidéo terminé

en: <%= user %> already in exception list.
fr: <%= user %> est déjà dans la liste d'exception.

en: <%= user %> has been successfully added to the exception list. Click Generate Exception Certificate below to send the certificate.
fr: <%= user %> a été ajouté avec succès à la liste d'exception. Cliquez ci-dessous sur Générer le Certificat d'Exception pour l'envoyer.

en: A Password is required
fr: Un Mot de passe est requis.

en: A driver's license, passport, or other government-issued ID with your name and photo
fr: Un permis de conduire, un passeport ou toute pièce d'identité avec votre nom et photo.

en: A list of courses you have just enrolled in as a verified student
fr: Une liste de cours où vous venez de vous inscrire en tant qu'étudiant vérifié

en: A name that identifies your team (maximum 255 characters).
fr: Un nom qui désigne votre équipe (maximum 255 caractères)

en: A short description of the team to help other learners understand the goals or direction of the team (maximum 300 characters).
fr: Une courte description de l'équipe pour aider les autres étudiants à comprendre les buts ou l'idée directrice de l'équipe (maximum 300 caractères).

en: A valid email address is required
fr: Une adresse email valide est requise

en: Abbreviation
fr: Abréviation

en: About Me
fr: À propos de moi

en: About You
fr: A propos de vous

en: About me
fr: A propos de moi

en: Access to some content in this unit is restricted to specific groups of learners
fr: L'accès à une partie du contenu de cette unité est restreint à un groupe d'étudiants spécifique.

en: Accomplishments
fr: Accomplissements

en: Accomplishments Pagination
fr: Paginations des réalisations

en: Account
fr: Compte

en: Account Information
fr: Information du compte

en: Account Not Activated
fr: Compte non activé

en: Account Settings
fr: Paramètres du compte

en: Account Settings page.
fr: Paramètres du compte

en: Action required: Enter a valid date.
fr: Action requise : Entrez une date valide.

en: Activate
fr: Activer

en: Activate Your Account
fr: Activez votre compte

en: Activating a link in this group will skip to the corresponding point in the video.
fr: L'activation d'un lien dans ce groupe permettra d'aller au point correspondant de la vidéo.

en: Active
fr: Actif

en: Active Uploads
fr: Téléchargement Actifs

en: Add
fr: Ajouter

en: Add Additional Signatory
fr: Ajouter une signature additionnelle.

en: Add Cohort
fr: Ajouter une cohorte

en: Add Component:
fr: Ajouter un composant :

en: Add Country
fr: Ajouter un Pays

en: Add Learners
fr: Ajouter des étudiants

en: Add New Component
fr: Ajouter un nouveau Composant

en: Add Thumbnail
fr: Ajouter une vignette

en: Add Thumbnail - {videoName}
fr: Ajouter une vignette - {videoName}

en: Add URLs for additional versions
fr: Ajoutez des URL pour des versions supplémentaires

en: Add a Chapter
fr: Ajouter un chapitre

en: Add a New Cohort
fr: Ajouter une cohorte

en: Add a learning outcome here
fr: Ajouter un résultat d'apprentissage ici

en: Add another group
fr: Ajouter un autre groupe

en: Add language
fr: Ajouter une langue

en: Add learners to this cohort
fr: Ajouter des apprenants à cette cohorte

en: Add notes about this learner
fr: Ajouter des notes à propos de cet apprenant

en: Add to Dictionary
fr: Ajouter au dictionnaire

en: Add to Exception List
fr: Ajouter à la liste de dérogation

en: Add your first content group
fr: Ajouter votre premier groupe de contenu

en: Add your first group configuration
fr: Ajouter votre premier groupe de configuration

en: Add your first textbook
fr: Ajouter votre premier manuel

en: Add {role} Access
fr: Ajouter un accès {role}

en: Adding
fr: Ajout

en: Adding the selected course to your cart
fr: Ajout dans le panier en cours

en: Additional Information
fr: Information additionnelle

en: Additional responses could not be loaded. Refresh the page and try again.
fr: Les réactions supplémentaires n'ont pas pu être chargées. Veuillez actualiser la page et essayer à nouveau.

en: Adjust video speed
fr: Régler la vitesse de lecture de la vidéo

en: Adjust video volume
fr: Régler le volume de la vidéo

en: Admin
fr: Administrateur

en: Advanced
fr: Avancé

en: After the course\'s end date has passed, learners can no longer access subsection content. The subsection remains included in grade calculations.
fr: Une fois la date de fin du cours passée, les étudiants n'auront plus accès au contenu de la sous-section. La sous-section sera toujours prise en compte lors du calcul des notes.

en: After the subsection\'s due date has passed, learners can no longer access its content. The subsection remains included in grade calculations.
fr: Après que la date limite de la sous-section soit passée, les apprenants ne peuvent plus accéder à son contenu. La sous-section reste incluse dans les calculs de note.

en: Align center
fr: Aligner au centre

en: Align left
fr: Aligner à gauche

en: Align right
fr: Aligner à droite

en: Alignment
fr: Alignement

en: All Learners and Staff
fr: Tous les apprenants et l'équipe pédagogique

en: All Posts
fr: Tous les posts

en: All Rights Reserved
fr: Tous droits réservés

en: All Time Zones
fr: Tous les fuseaux horaires

en: All Topics
fr: Tous les sujets

en: All accounts were created successfully.
fr: Tous les comptes ont été créés avec succès.

en: All groups must have a name.
fr: Tous les groupes doivent avoir un nom.

en: All groups must have a unique name.
fr: Tous les groupes doivent avoir un nom unique.

en: All learners in the {cohort_name} cohort
fr: Tous les apprenants de la cohorte {cohort_name}

en: All learners in the {track_name} track
fr: Tout apprenant dans le parcours {track_name}

en: All learners who are enrolled in this course
fr: Tous les apprenants qui sont inscrits à ce cours

en: All payment options are currently unavailable.
fr: Toutes les options de paiement sont pour l'instant indisponibles.

en: All professional education courses are fee-based, and require payment to complete the enrollment process.
fr: Les cours professionnels requièrent un paiement afin de terminer le processus d'inscription.

en: All subsections
fr: Toutes les sous-sections

en: All teams
fr: Toutes les équipes

en: All topics
fr: Tous les sujets

en: All units
fr: Toutes les unités

en: All users on the Exception list
fr: Tous les utilisateurs sur la liste de dérogation

en: All users on the Exception list who do not yet have a certificate
fr: Tous les utilisateurs sur la liste de dérogation qui n'ont pas encore une attestation

en: Allow students to generate certificates for this course?
fr: Autoriser les étudiants à générer des certificats pour ce cours?

en: Already a course team member
fr: Déjà membre de l'équipe du cours

en: Already a library team member
fr: Participe déjà au cours sélectionné

en: Already a member
fr: Déjà membre

en: Already have an {platformName} account?
fr: Vous possédez déjà un compte {platformName} ?

en: Alternative source
fr: Source alternative

en: Always divide content-specific discussion topics
fr: Toujours séparer les sujets de discussion au contenu bien précis.

en: Always show assessment results
fr: Toujours afficher les résultats d'évaluation

en: An email has been sent to {userEmail} with a link for you to activate your account.
fr: Un email a été envoyé à {userEmail} avec un lien vous permettant d'activer votre compte.

en: An error has occurred. Check your Internet connection and try again.
fr: Une erreur est survenue. Vérifiez votre connexion internet et réessayez de nouveau.

en: An error has occurred. Make sure that you are connected to the Internet, and then try refreshing the page.
fr: Une erreur est survenue. Assurez-vous que vous êtes bien connecté à Internet et essayez de rafraîchir la page.

en: An error has occurred. Please try again later.
fr: Une erreur est survenue. Merci de réessayer plus tard.

en: An error has occurred. Please try again.
fr: Une erreur est survenue. Merci de réessayer de nouveau.

en: An error has occurred. Please try reloading the page.
fr: Une erreur est survenue. Essayez de rafraîchir la page.

en: An error has occurred. Refresh the page, and then try again.
fr: Une erreur a eu lieu. Rafraîchissez la page et réessayez.

en: An error has occurred. Try refreshing the page, or check your Internet connection.
fr: Une erreur est survenue. Essayez de rafraîchir la page, ou vérifiez votre connexion internet.

en: An error occurred retrieving your email. Please try again later, and contact technical support if the problem persists.
fr: Une erreur est survenue lors de la récupération de votre courriel. S'il vous plaît réessayez plus tard, et contactez le support technique si le problème persiste.

en: An error occurred when signing you in to %s.
fr: Une erreur s'est produite en vous connectant à %s.

en: An error occurred while removing the member from the team. Try again.
fr: Une erreur est survenue lors de la suppression du membre de l'équipe. Réessayez.

en: An error occurred.
fr: Une erreur est survenue.

en: An error occurred. Make sure that the student's username or email address is correct and try again.
fr: Une erreur est survenue. Assurez-vous que l'identifiant et le courriel de l'étudiant sont corrects et essayez de nouveau.

en: An error occurred. Please reload the page.
fr: Une erreur est survenue. Merci de rafraîchir la page.

en: An error occurred. Please try again.
fr: Une erreur est survenue. Veuillez réessayer.

en: An error occurred. Try again.
fr: Une erreur est survenue. Réessayez.

en: An unexpected error occurred.  Please try again.
fr: Une erreur inattendue est survenue. Veuillez réessayer.

en: Anchor
fr: Ancre

en: Anchors
fr: Ancres

en: Are you having trouble finding a team to join?
fr: Avez-vous de la difficulté à trouver une équipe à rejoindre?

en: Are you sure you want to delete this comment?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ce commentaire ?

en: Are you sure you want to delete this page? This action cannot be undone.
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer cette page ? Cette action ne peut pas être annulée.

en: Are you sure you want to delete this post?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer ce message ?

en: Are you sure you want to delete this response?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer cette réponse ?

en: Are you sure you want to delete this update?
fr: Êtes vous sur de vouloir supprimer cette mise à jour ?

en: Are you sure you want to delete {email} from the course team for “{container}”?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer {email} de l'équipe pédagogique de "{container}"?

en: Are you sure you want to delete {email} from the library “{container}”?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer {email} de la bibliothèque "{container}" ?

en: Are you sure you want to remove this video from the list?
fr: Etes-vous sûr de vouloir supprimer cette vidéo de la liste ?

en: Are you sure you want to restrict {email} access to “{container}”?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir restreindre l'accès de {email} à "{container}" ?

en: Are you sure you want to revert to the last published version of the unit? You cannot undo this action.
fr: Êtes-vous sûr de vouloir revenir à la dernière version publiée de l'unité? Vous ne pouvez pas annuler cette action.

en: Are you sure you want to unenroll from {courseName} ({courseNumber})? You will be refunded the amount you paid.
fr: Êtes-vous sûr de vouloir vous désinscrire de {courseName} ({courseNumber}) ? Le montant que vous aviez payé vous sera remboursé.

en: Are you sure you wish to delete this item. It cannot be reversed!
    
    Also any content that links/refers to this item will no longer work (e.g. broken images and/or links)
fr: Êtes vous sûr de vouloir supprimer cet élément ? L'opération est irréversible !
    
    Tout contenu associé ne fonctionnera plus (par exemple : images et/ou liens cassés)

en: Are you sure?
fr: Êtes-vous certain ?

en: As part of the verification process, you take a photo of both your face and a government-issued photo ID. Our authorization service confirms your identity by comparing the photo you take with the photo on your ID.
fr: Participant au processus de vérification, vous prenez une photo de votre visage ainsi que de votre pièce d'identité. Notre service d'autorisation confirme votre identité en comparant votre visage à la photo de la pièce d'identité.

en: As you complete courses, you will see them listed here.
fr: Au fur et à mesure que vous terminez des cours, vous les verrez apparaître ici.

en: Assessment Results Visibility
fr: Visibilité des résultats d'évaluation

en: Assign students to cohorts by uploading a CSV file.
fr: Affecter les étudiants aux cohortes en important un fichier CSV.

en: Assignment Type Name
fr: Nom du type de devoir

en: Associated Content Group
fr: Groupe de contenu associé

en: Author
fr: Auteur

en: Automatic
fr: Automatique

en: Average
fr: Moyen

en: Back to sign in
fr: Retour à la connexion

en: Back to {platform} FAQs
fr: Retour vers la page FAQ de {platform}

en: Background color
fr: Couleur du fond

en: Basic
fr: Basique

en: Basic Account Information
fr: Informations générales du compte

en: Be sure your entire face is inside the frame
fr: Assurez-vous que votre visage est entièrement dans le cadre

en: Before proceeding, please confirm that your details match
fr: Avant de continuer, veuillez vérifier que vos informations personnelles correspondent

en: Before you upgrade to a certificate track, you must activate your account.
fr: Avant de mettre à jour vers un parcours certifiant, vous devez activer votre compte.

en: Biography
fr: Biographie

en: Blockquote
fr: Citation

en: Blockquote (Ctrl+Q)
fr: Citation (Ctrl+Q)

en: Blocks
fr: Blocs

en: Body
fr: Corps

en: Bold
fr: Gras

en: Bold (Ctrl+B)
fr: Gras (Ctrl+B)

en: Bookmark this page
fr: Ajouter cette page aux favoris

en: Bookmarked
fr: Ajouté aux favoris

en: Bookmarked on
fr: Signet ajouté

en: Border
fr: Bordure

en: Border color
fr: Couleur de bordure

en: Bottom
fr: Bas

en: Browse
fr: Parcourir

en: Browse recently launched courses and see what\'s new in your favorite subjects
fr: Parcourez les plus récents cours et voyez ce qui existe de nouveau dans vos sujets favoris

en: Bulk Exceptions
fr: Dérogations en lot

en: Bullet list
fr: Liste à puces

en: Bulleted List (Ctrl+U)
fr: List à Puces (Ctrl+U)

en: COMPLETED COURSES
fr: TERMINE

en: COURSES IN PROGRESS
fr: EN COURS

en: Can we match the photo you took with the one on your ID?
fr: Peut-on vérifier la concordance entre la photo que vous avez prise et celle de vos identifiants ?

en: Cancel
fr: Annuler

en: Cancel enrollment code
fr: Annuler le code d'inscription

en: Cancel team creating.
fr: Annuler la création de l'équipe.

en: Cancel team updating.
fr: Annuler la mise à jour de l'équipe.

en: Cannot delete when in use by a unit
fr: Ne peut être supprimé lorsqu'il est en cours d'utilisation dans une unité

en: Cannot delete when in use by an experiment
fr: Ne peut être supprimé lorsqu'il est en cours d'utilisation par une expérience

en: Cannot drop more <%= types %> assignments than are assigned.
fr: Impossible de déposer plus de <%= types %> qu'il n'est possible d'en assigner.

en: Caption
fr: Légende

en: Caution: The last published version of this unit is live. By publishing changes you will change the student experience.
fr: Attention: la dernière version publiée de cette unité est active. En publiant des modifications vous allez changer l'expérience des étudiants.

en: Cell
fr: Cellule

en: Cell padding
fr: Remplissage des cellules

en: Cell properties
fr: Propriétés des cellules

en: Cell spacing
fr: Espacement des cellules

en: Cell type
fr: Type de cellule

en: Center
fr: Centrer

en: Certificate Details
fr: Détails du certificat

en: Certificate Generated
fr: Attestation générée

en: Certificate Information
fr: Information du certificat

en: Certificate Name
fr: Nom du certificat

en: Certificate Purchased
fr: Certificat acheté

en: Certificate Signatories
fr: Signataires du certificat

en: Certificate Signatory Configuration
fr: Configuration des signataires du certificat

en: Certificate Status:
fr: État du certificat :

en: Certificate has been successfully invalidated for <%= user %>.
fr: Invalidation réussie du certificat pour <%= user %>.

en: Certificate name is required.
fr: Le nom du certificat est requis.

en: Certificate of <%= user %> has already been invalidated. Please check your spelling and retry.
fr: Le certificat de <%= user %> a déjà été invalidé. Veuillez vérifier votre saisie et réessayer.

en: Change
fr: Modifier

en: Change Enrollment
fr: Modifier le mode d'inscription

en: Change Manually
fr: Changer manuellement

en: Change My Email Address
fr: Modifier mon adresse email

en: Change image
fr: Modifier l'image

en: Chapter Asset
fr: Ressource associée au chapitre

en: Chapter Name
fr: Nom du chapitre

en: Chapter information
fr: Information sur le chapitre

en: Chapter {order}
fr: Chapitre {order}

en: Check Your Email
fr: Vérifiez votre email

en: Check the highlighted fields below and try again.
fr: Vérifiez les champs en surbrillance ci-dessous et réessayez.

en: Check this box to receive an email digest once a day notifying you about new, unread activity from posts you are following.
fr: Cocher cette case pour recevoir une fois par jour un e-mail récapitulatif des nouveautés dans les fils de discussion que vous suivez.

en: Check your email account for instructions to reset your password.
fr: Vérifiez votre boite email pour les instructions de réinitialisation de mot de passe.

en: Check your email for an activation message.
fr: Vérifiez dans vos emails que vous avez reçu le message d'activation

en: Checkout
fr: Payer

en: Checkout with PayPal
fr: Payer avec PayPal

en: Checkout with {processor}
fr: Payer avec {processor}

en: Choose File
fr: Choisir le fichier

en: Choose One
fr: Choisir

en: Choose a .csv file
fr: Choisir un fichier .csv

en: Choose a content group to associate
fr: Choisissez un groupe de contenu à associer

en: Choose a location to move your component to
fr: Choisissez un emplacement vers lequel vos composants seront envoyés

en: Choose mode
fr: Choisir le mode

en: Choose new file
fr: Choisir un nouveau fichier

en: Choose one
fr: Choisissez-en un

en: Choose your institution from the list below:
fr: Choisissez votre institution dans la liste ci-dessous:

en: Circle
fr: Cercle

en: Clear
fr: Effacer

en: Clear All
fr: Effacer tout

en: Clear Grading Due Date
fr: Effacer la date limite d'évaluation

en: Clear Release Date/Time
fr: Effacer Date/Heure de mise à disposition

en: Clear Value
fr: Effacer la valeur

en: Clear formatting
fr: Effacer le formatage

en: Clear search
fr: Effacer la recherche

en: Clear search results
fr: Effacer les résultats de la recherche

en: Click OK to have your e-mail address sent to a 3rd party application.
    
    Click Cancel to return to this page without sending your information.
fr: Cliquez sur OK pour avoir votre adresse mail transmise à une application tierce.
    
    Cliquez sur Annuler pour retourner à la page précédente sans envoyer d'information.

en: Click OK to have your username and e-mail address sent to a 3rd party application.
    
    Click Cancel to return to this page without sending your information.
fr: Cliquez sur OK pour avoir votre nom d'utilisateur et votre adresse électronique transmis à une application tierce.
    
    Cliquez sur Annuler pour retourner à la page précédente sans envoyer d'information.

en: Click OK to have your username sent to a 3rd party application.
    
    Click Cancel to return to this page without sending your information.
fr: Cliquez sur OK pour avoir votre nom d'utilisateur transmis à une application tierce.
    
    Cliquez sur Annuler pour retourner à la page précédente sans envoyer d'information.

en: Click on this button to mute or unmute this video or press UP or DOWN buttons to increase or decrease volume level.
fr: Cliquer sur ce bouton pour couper ou remettre le son de la vidéo ou appuyer sur les touches HAUT ou BAS pour augmenter ou diminuer le volume.

en: Click to add a new %(xblock_type)s
fr: Cliquer pour ajouter un nouveau %(xblock_type)s

en: Click to change
fr: Cliquez pour changer

en: Click to edit
fr: Cliquer pour modifier

en: Close
fr: Fermer

en: Close Calculator
fr: Fermer la calculatrice

en: Code Sample (Ctrl+K)
fr: Code (Ctrl+K)

en: Code block
fr: Bloc du code

en: Cohort Assignment Method
fr: Méthode d'affectation des cohortes

en: Cohort Name
fr: Nom de la cohorte

en: Cohorts
fr: Cohortes

en: Cohorts Disabled
fr: Cohortes désactivées

en: Cohorts Enabled
fr: Cohortes activées

en: Collapse All
fr: Tout replier

en: Collapse Instructions
fr: Replier les instructions

en: Collapse/Expand this %(xblock_type)s
fr: Déplier/Replier ce %(xblock_type)s

en: Color
fr: Couleur

en: Cols
fr: Colonnes

en: Column
fr: Colonne

en: Column group
fr: Groupe de colonnes

en: Coming Soon
fr: Bientôt

en: Commentary
fr: Commentaires

en: Common Problem Types
fr: Types d'exercices classiques

en: Complete courses on your schedule to ensure you stand out in your field!
fr: Complétez les cours sur votre emploi du temps pour être sûr de vous démarquer dans votre domaine !

en: Completed
fr: Terminé

en: Configure
fr: Configurer

en: Confirm
fr: Confirmer

en: Confirm Timed Transcript
fr: Confirmer la transcription synchronisée

en: Congratulations!
fr: Félicitations !

en: Congratulations! You are now verified on %(platformName)s!
fr: Félicitations! Vous êtes maintenant authentifié sur%(platformName)s!

en: Constrain proportions
fr: Contraindre les dimensions

en: Contact Us
fr: Nous contacter

en: Contains staff only content
fr: Contient du contenu réservé aux membres de l'équipe enseignante

en: Contains {count} group | Contains {count} groups
fr[0]: Contient {count} groupe
fr[1]: Contient {count} groupes

en: Content Group ID
fr: ID du groupe de contenu

en: Content Group Name
fr: Nom du groupe de contenus

en: Content-Specific Discussion Topics
fr: Sujets de discussion spécifiques

en: Copy
fr: Copier

en: Copy Email To Editor
fr: Copier le courrier à l'éditeur

en: Copy row
fr: Copier la ligne

en: Correct failed component
fr: Corriger le composant en erreur

en: Cost
fr: Coût

en: Could not find Certificate Exception in white list. Please refresh the page and try again
fr: Impossible de trouver le Certificat d'Exception dans la liste blanche. Merci de rafraîchir la page et réessayer.

en: Could not find Certificate Invalidation in the list. Please refresh the page and try again
fr: Impossible de trouver le Certificat d'Invalidation dans la liste. Veuillez rafraîchir la page et réessayer.

en: Could not find a user with username or email address '<%- identifier %>'.
fr: Impossible de trouver un utilisateur avec le nom d'utilisateur ou adresse email "<%- identifier %>".

en: Could not find the specified string.
fr: Impossible de trouver la chaîne de caractères indiquée.

en: Could not find users associated with the following identifiers:
fr: Impossible de trouver des utilisateurs associés à ces identifiants :

en: Could not grade your answer. The submission was aborted.
fr: Votre réponse ne peut pas être notée.  Son envoi est annulé.

en: Could not override problem score for {user}.
fr: Impossible de modifier le résultat de l'exercice pour {user}.

en: Could not submit order
fr: La commande n'a pas pu être soumise

en: Could not submit photos
fr: Envoi de photos impossible

en: Could not upload the video image file
fr: Impossible de charger le fichier d'image vidéo

en: Country
fr: Pays

en: Country of residence
fr: Pays de résidence

en: Country or Region of Residence
fr: Pays ou région de résidence

en: Course | Courses
fr[0]: Cours
fr[1]: Cours

en: Course Credit Requirements
fr: Critères d'obtention de crédit du cours

en: Course End
fr: Fin du Cours

en: Course Handouts
fr: Documents de cours

en: Course ID
fr: ID de Cours

en: Course Index
fr: index du cours

en: Course Key
fr: CLef de cours

en: Course Name
fr: Nom du Cours

en: Course Number
fr: Numéro du cours

en: Course Number Override
fr: Ecrasement du Numéro du Cours

en: Course Outline
fr: Plan du Cours

en: Course Start
fr: Début du Cours

en: Course Title
fr: Titre du cours

en: Course Title Override
fr: Surcharge du Titre du Cours

en: Course is not yet visible to students.
fr: Ce cours n'est pas encore visible pour les étudiants.

en: Course pacing cannot be changed once a course has started.
fr: Le rythme du cours ne peut plus être changé une fois que le cours a commencé.

en: Course title
fr: Titre du cours

en: Course-Wide Discussion Topics
fr: Sujets de discussion globaux

en: Create
fr: Créer

en: Create Account
fr: Créer un compte

en: Create Re-run
fr: Créer une relance

en: Create a New Team
fr: Créer une nouvelle équipe

en: Create a content group
fr: Créer un groupe de contenu

en: Create a new team if you can't find an existing team to join, or if you would like to learn with friends you know.
fr: Créez une nouvelle équipe si vous ne trouvez pas une équipe existante à rejoindre, ou si vous désirez apprendre avec des amis que vous connaissez déjà.

en: Create account using %(providerName)s.
fr: Créer un compte avec %(providerName)s.

en: Create an Account
fr: Créer un compte

en: Create an Account.
fr: Créer un compte.

en: Create an account using
fr: Créer un compte avec

en: Create team.
fr: Créer l'équipe.

en: Creating missing groups
fr: Création des groupes manquants

en: Creative Commons licensed content, with terms as follow:
fr: Contenu sous licence Creative Commons, avec les conditions suivantes :

en: Current Role:
fr: Rôle actuel :

en: Current conversation
fr: Discussion actuelle

en: Current enrollment mode:
fr: Mode d'inscription:

en: Current location
fr: Emplacement actuel

en: Current tab
fr: Onglet en cours

en: Currently selected
fr: Sélection actuelle

en: Custom color
fr: Couleur personnalisée

en: Custom...
fr: Personnaliser...

en: Cut
fr: Couper

en: Cut row
fr: Couper la ligne

en: Date Added
fr: Date ajoutée

en: Date Joined
fr: Date d'inscription

en: Date Placed
fr: Date d'émission

en: Deactivate
fr: Désactiver

en: Decrease indent
fr: Réduire l'indentation

en: Default
fr: Défaut

en: Default (Local Time Zone)
fr: Défaut (fuseau horaire local)

en: Default Timed Transcript
fr: Transcription synchronisée par défaut

en: Delete
fr: Supprimer

en: Delete File Confirmation
fr: Confirmation de la suppression du fichier

en: Delete My Account
fr: Supprimer mon compte

en: Delete Team
fr: Supprimer l'équipe

en: Delete column
fr: Supprimer la colonne

en: Delete row
fr: Supprimer la ligne

en: Delete student '<%- student_id %>'s state on problem '<%- problem_id %>'?
fr: Supprimer l'état de l'étudiant '<%- student_id %>' sur le problème '<%- problem_id %>' ?

en: Delete table
fr: Supprimer le tableau

en: Delete the user, {username}
fr: Supprimer l'utilisateur, {username}

en: Delete this %(item_display_name)s?
fr: Effacer %(item_display_name)s ?

en: Delete this asset
fr: Supprimer cet élément

en: Delete this team?
fr: Supprimer cette équipe ?

en: Deleted Content Group
fr: Groupe de contenu supprimé

en: Deleted Group
fr: Supprimer le groupe

en: Deleting
fr: Suppression en cours

en: Deleting a textbook cannot be undone and once deleted any reference to it in your courseware's navigation will also be removed.
fr: Supprimer un manuel est irréversible et toute référence à ce manuel sera également supprimée dans le cours.

en: Deleting this %(item_display_name)s is permanent and cannot be undone.
fr: Supprimer %(item_display_name)s est définitif et ne peut pas être annulé.

en: Deleting this {xblock_type} is permanent and cannot be undone.
fr: Supprimer ce {xblock_type} est permanent et ne peut être annulé.

en: Deprecated
fr: Obsolète

en: Description of the certificate
fr: Description du certificat

en: Details
fr: Détails

en: Disc
fr: Disque

en: Discard Changes
fr: Supprimer les changements

en: Discarding Changes
fr: Annuler les modifications

en: Discussion Home
fr: Page d'accueil de Discussion

en: Discussion topics in the course are not divided.
fr: Les sujets de discussions du cours ne sont pas séparés.

en: Display Name
fr: Nom d'affichage

en: Divide the selected content-specific discussion topics
fr: Séparer les sujets de discussion au contenu bien précis

en: Divided
fr: Divisé

en: Do not show again
fr: Ne pas montrer de nouveau

en: Do you want to allow this student ('{student_id}') to skip the entrance exam?
fr: Voulez-vous dispenser l'étudiant ('{student_id}') d'examen d'entrée?

en: Do you want to replace the edX transcript with the YouTube transcript?
fr: Souhaitez-vous remplacer la transcription EdX par celle de YouTube ?

en: Document properties
fr: Propriétés du document

en: Does the name on your ID match your account name: %(fullName)s?
fr: Le nom sur votre ID correspond-il à votre nom de compte: %(fullName)s?

en: Does the photo of you show your whole face?
fr: Votre photo montre-t-elle votre visage en entier ?

en: Don't see your picture? Make sure to allow your browser to use your camera when it asks for permission.
fr: Vous ne voyez pas votre photo ? Assurez-vous que votre navigateur est autorisé à utiliser votre webcam quand il le demande.

en: Donate
fr: Faire un don

en: Double-check that your webcam is connected and working to continue.
fr: Vérifiez que votre webcam est bien connectée avant de continuer.

en: Download
fr: Télécharger

en: Download Transcript for Editing
fr: Télécharger la transcription pour l'éditer

en: Download URL
fr: URL de téléchargement

en: Download available encodings (.csv)
fr: Télécharger les encodages disponibles (.csv)

en: Download the user's certificate
fr: Télécharger le certificat de l'utilisateur

en: Draft (Never published)
fr: Brouillon (Jamais publié)

en: Draft (Unpublished changes)
fr: Brouillon (changements non publiés)

en: Draft saved on {lastSavedStart}{editedOn}{lastSavedEnd} by {editedByStart}{editedBy}{editedByEnd}
fr: Brouillons sauvegardés le {lastSavedStart}{editedOn}{lastSavedEnd} par {editedByStart}{editedBy}{editedByEnd}

en: Drag to reorder
fr: Glissez pour modifier l'ordre

en: Drop target image
fr: Déposer l'image cible

en: Due Date
fr: Date d'échéance

en: Due Date:
fr: Date de rendu :

en: Due Time in UTC:
fr: Horaire de rendu en UTC :

en: Due date cannot be before start date.
fr: L'échéance ne peut pas être antérieure à la date de début.

en: Due:
fr: A rendre pour le :

en: Duplicate
fr: Dupliquer

en: Duplicating
fr: Dupliquer

en: Duration (sec)
fr: Durée (sec)

en: Earned %(created)s.
fr: %(created)s obtenus.

en: Earned Certificates
fr: Certificats obtenus

en: EdX doesn't have a timed transcript for this video in Studio, but we found a transcript on YouTube. You can import the YouTube transcript or upload your own .srt transcript file.
fr: EdX ne dispose pas de transcription synchronisée pour cette vidéo dans Studio, mais il existe une transcription YouTube. Vous pouvez importer la transcription Youtube ou téléversez votre propre fichier de transcription srt.

en: EdX doesn\'t have a timed transcript for this video. Please upload an .srt file.
fr: EdX ne dispose pas de transcription synchronisée pour cette vidéo. Veuillez téléverser un fichier de transcription .srt.

en: EdX has a timed transcript for this video. If you want to edit this transcript, you can download, edit, and re-upload the existing transcript. If you want to replace this transcript, upload a new .srt transcript file.
fr: EdX dispose d'une transcription synchronisée pour cette vidéo. Si vous souhaitez éditer cette transcription, vous pouvez télécharger, éditer, et ré-envoyer la transcription existante. Si vous souhaitez remplacer cette transcription, envoyez un nouveau fichier srt.

en: EdX has a timed transcript for this video. If you want to replace this transcript, upload a new .srt transcript file. If you want to edit this transcript, you can download, edit, and re-upload the existing transcript.
fr: EdX dispose d'une transcription synchronisée pour cette vidéo. Si vous souhaitez remplacer cette transcription, envoyer un nouveau fichier de transcription srt. Si vous souhaitez éditer cette transcription, vous pouvez envoyer, éditer et re-réenvoyer la transcription existante.

en: Edit
fr: Modifier

en: Edit %(display_name)s (required)
fr: Modifier %(display_name)s (requis)

en: Edit HTML
fr: Modifier le code HTML

en: Edit Membership
fr: Modifier les inscriptions

en: Edit Team
fr: Modifier l'équipe

en: Edit Thumbnail
fr: Modifier la vignette

en: Edit Your Name
fr: Modifier votre nom

en: Edit this certificate?
fr: Modifier ce certificat ?

en: Editable
fr: Modifiable

en: Editing: {title}
fr: Édition : {title}

en: Education Completed
fr: Niveau de formation

en: Email Address (Sign In)
fr: Adresse e-mail (Connexion)

en: Email address
fr: Adresse email

en: Emails successfully sent. The following users are no longer enrolled in the course:
fr: Les e-mails ont été envoyés avec succès. Les utilisateurs suivants ont été désinscrits du cours :

en: Embed
fr: Intégrer

en: Emoticons
fr: Émoticones

en: Enable Cohorts
fr: Activer les cohortes

en: Enable Weekly Highlight Emails
fr: Activer l'envoi d'e-mails de faits marquants de la semaine

en: Enabled
fr: Activé

en: Encoding
fr: Encodage

en: End My Exam
fr: Terminer mon examen

en: End of transcript. Skip to the start.
fr: Fin de la transcription. Aller au début.

en: Engage with posts
fr: Participez à la conversation

en: Enroll Now
fr: Inscrivez-vous maintenant

en: Enrolled
fr: Inscrit

en: Enrolling you in the selected course
fr: Inscription en cours

en: Enrollment Date
fr: Date d'inscription

en: Enrollment Mode
fr: Mode d'inscription

en: Enrollment Opens on
fr: Les inscriptions ouvrent le

en: Enrollment Tracks
fr: Parcours d'inscription

en: Ensure that you can see your photo and read your name
fr: Assurez-vous vous pouvez bien voir votre photo et lire votre nom

en: Enter Due Date and Time
fr: Entrez la date et heure d'échéance

en: Enter Start Date and Time
fr: Entrez la date et heure de début

en: Enter a student's username or email address.
fr: Entrez un nom d'utilisateur et un email.

en: Enter a username or email.
fr: Entrez un nom d'utilisateur ou un email.

en: Enter email addresses and/or usernames, separated by new lines or commas, for the learners you want to add. *
fr: Saisissez les adresses e-mail et/ou les noms d'utilisateurs, séparés par des retours à la ligne ou des virgules, pour les étudiants que vous voulez ajouter. *

en: Enter information to describe your team. You cannot change these details after you create the team.
fr: Saisissez une description de votre équipe. Vous ne pourrez pas changer ces éléments une fois que l'équipe est créée.

en: Enter some details for your support request.
fr: Saisissez un détail pour votre demande de soutien.

en: Enter team description.
fr: Saisir la description de l'équipe.

en: Enter team name.
fr: Saisir le nom de l'équipe.

en: Enter the enrollment code.
fr: Entrer le code d'inscription

en: Enter the name of the cohort
fr: Entrer le nom de la cohorte

en: Enter the page number you'd like to quickly navigate to.
fr: Saisissez le numéro de la page que vous souhaitez atteindre rapidement.

en: Enter the username or email address of each learner that you want to add as an exception.
fr: Saisissez le nom d'utilisateur ou l'adresse email de chaque étudiant que vous souhaitez ajouter comme exception.

en: Enter username or email
fr: Saisir un nom d'utilisateur ou un email

en: Entrance exam attempts is being reset for student '{student_id}'.
fr: Nombre d'essai réinitialisé pour l'examen d'entrée de l'étudiant '{student_id}'.

en: Entrance exam state is being deleted for student '{student_id}'.
fr: Effacement du status de l'examen d'entrée pour l'étudiant '{student_id}'.

en: Error
fr: Erreur

en: Error adding learners.
fr: Erreur lors de l'ajout des apprenants.

en: Error adding user
fr: Problème lors de l'ajout de l'utilisateur

en: Error adding/removing users as beta testers.
fr: Erreur lors de l'ajout/suppression d'utilisateurs en que tant que bêta-testeurs.

en: Error changing user's permissions.
fr: Erreur lors du changement des permissions de l'utilisateur.

en: Error deleting entrance exam state for student '{student_id}'. Make sure student identifier is correct.
fr: Erreur de suppression du status d'examen d'entrée pour l'étudiant '{student_id}'. Assurez-vous que l'identifiant étudiant est correct.

en: Error deleting student '<%- student_id %>'s state on problem '<%- problem_id %>'. Make sure that the problem and student identifiers are complete and correct.
fr: Erreur lors de la suppression de l'état de l'étudiant '<%- student_id %>' pour le problème '<%- problem_id %>' Vérifiez qu'il n'y a pas d'erreur dans les identifiants du problème et de l'étudiant.

en: Error enrolling/unenrolling users.
fr: Erreur lors de l'inscription/désinscription d'utilisateurs.

en: Error generating ORA data report. Please try again.
fr: Erreur lors de la génération du rapport de données ORA. Merci d’essayer à nouveau.

en: Error generating grades. Please try again.
fr: Erreur lors de la génération des notes. Merci d’essayer à nouveau.

en: Error generating list of students who may enroll. Please try again.
fr: Erreur lors de la génération de la liste des étudiants pouvant s'inscrire. Merci d'essayer de nouveau.

en: Error generating problem grade report. Please try again.
fr: Erreur lors de la génération du rapport des notes. Merci d’essayer à nouveau.

en: Error generating proctored exam results. Please try again.
fr: Erreur lors de la génération des résultats d'examens supervisés. Merci d'essayer à nouveau.

en: Error generating student profile information. Please try again.
fr: Erreur lors de la création des informations du profil étudiant. Merci d’essayer à nouveau.

en: Error generating survey results. Please try again.
fr: Erreur lors de la génération des résultats d'enquête. Merci d'essayer à nouveau.

en: Error getting entrance exam task history for student '{student_id}'. Make sure student identifier is correct.
fr: Erreur d'obtention de l'historique d'examen d'entrée pour l'étudiant '{student_id}'. Assurez-vous que l'identifiant étudiant est correct.

en: Error getting issued certificates list.
fr: Erreur lors de la récupération de la liste des certificats délivrés.

en: Error getting student list.
fr: Erreur lors de la récupération de la liste des étudiants.

en: Error getting student progress url for '<%- student_id %>'. Make sure that the student identifier is spelled correctly.
fr: Erreur dans l'obtention de l'url de progression de l'étudiant '<%- student_id %>'. Vérifiez qu'il n'y a pas d'erreur dans l'identifiant de l'étudiant.

en: Error getting task history for problem '<%- problem_id %>' and student '<%- student_id %>'. Make sure that the problem and student identifiers are complete and correct.
fr: Erreur dans la récupération de l'historique du problème '<%- problem_id %>' pour l'étudiant '<%- student_id %>'. Vérifiez qu'il n'y a pas d'erreur dans les identifiants du problème et de l'étudiant.

en: Error importing course
fr: Erreur lors de l'importation du cours

en: Error listing task history for this student and problem.
fr: Erreur lors de l'affichage de l'historique des tâches pour cet étudiant et cet exercice.

en: Error removing user
fr: Erreur lors de la suppression de l'utilisateur

en: Error resetting entrance exam attempts for student '{student_id}'. Make sure student identifier is correct.
fr: Erreur lors de la réinitialisation du nombre d'essai pour l'examen d'entrée de l'étudiant '{student_id}'. Assurez-vous que l'identifiant étudiant est correct.

en: Error resetting problem attempts for problem '<%= problem_id %>' and student '<%- student_id %>'. Make sure that the problem and student identifiers are complete and correct.
fr: Erreur lors la réinitialisation des essais pour l'exercice '<%= problem_id %>' et l'étudiant '<%- student_id %>'. Vérifiez qu'il n'y a pas d'erreur dans les identifiants du problème et de l'étudiant.

en: Error retrieving grading configuration.
fr: Erreur lors de la récupération de la configuration de la notation.

en: Error sending email.
fr: Erreur lors de l’envoi de l’e-mail.

en: Error starting a task to rescore entrance exam for student '{student_id}'. Make sure that entrance exam has problems in it and student identifier is correct.
fr: Erreur dans le démarrage de la tâche de recalcul du score de l'examen d'entrée pour l'étudiant  '{student_id}'. Assurez-vous que l'examen d'entrée comporte des exercices et que l'identifiant de l'étudiant est correct.

en: Error starting a task to rescore problem '<%- problem_id %>' for student '<%- student_id %>'. Make sure that the the problem and student identifiers are complete and correct.
fr: Erreur dans le recalcul du score du problème '<%- problem_id %>' pour l'étudiant '<%- student_id %>'. Vérifiez qu'il n'y a pas d'erreur dans les identifiants du problème et de l'étudiant.

en: Error starting a task to reset attempts for all students on problem '<%- problem_id %>'. Make sure that the problem identifier is complete and correct.
fr: Erreur dans la réinitialisation des essais de tous les étudiants pour le problème '<%- problem_id %>'. Vérifiez que l'identifiant du problème est complet et correct.

en: Error while generating certificates. Please try again.
fr: Erreur lors de la génération des certificats. Merci d'essayer à nouveau.

en: Error while regenerating certificates. Please try again.
fr: Erreur lors de la génération des certificats. Merci d'essayer à nouveau.

en: Error.
fr: Erreur.

en: Error:
fr: Erreur :

en: Error: Choosing failed.
fr: Erreur: La sélection a échoué.

en: Error: Replacing failed.
fr: Erreur: Le remplacement a échoué.

en: Error: Uploading failed.
fr: Erreur: Le chargement a échoué.

en: Error: User '<%- username %>' has not yet activated their account. Users must create and activate their accounts before they can be assigned a role.
fr: Erreur : L'utilisateur "<%- username %>" n'a pas encore activé son compte. Les utilisateurs doivent créer et activer leurs comptes avant qu'ils ne puissent se voir attribuer un rôle.

en: Error: You cannot remove yourself from the Instructor group!
fr: Erreur : Vous ne pouvez pas vous supprimer vous-même du groupe des enseignants !

en: Errors
fr: Erreurs

en: Everyone who has staff privileges in this course
fr: Tous ceux qui ont un statut d'équipe pédagogique pour ce cours

en: Exam Types
fr: Types d'examen

en: Exception Granted
fr: Dérogation accordée

en: Exit full browser
fr: Quitter le navigateur plein écran

en: Expand All
fr: Tout déplier

en: Expand Instructions
fr: Déplier les instructions

en: Explain if other.
fr: Expliquer si autre.

en: Explanation
fr: Explication

en: Explicitly Hiding from Students
fr: Cacher explicitement aux étudiants

en: Explore New Programs
fr: Explorez les nouveaux programmes

en: Explore Programs
fr: Explorez les programmes

en: Explore your course!
fr: Explorez votre cours

en: Failed to delete student state for user.
fr: Impossible de supprimer l'état de l'étudiant pour cet utilisateur.

en: Failed to rescore problem for user.
fr: Échec lors de la réévaluation de l'exercice pour cet utilisateur.

en: Failed to reset attempts for user.
fr: Impossible de réinitialiser les essais pour cet utilisateur.

en: File
fr: Fichier

en: File Name
fr: Nom du fichier

en: File upload succeeded
fr: Chargement du fichier réussi

en: File {filename} exceeds maximum size of {maxFileSizeInMBs} MB
fr: Le fichier nommé {filename} dépasse le poids maximum autorisé : {maxFileSizeInMBs} Mo

en: Files must be in JPEG or PNG format.
fr: Les fichiers doivent être au format JPEG ou PNG.

en: Fill browser
fr: Remplir le navigateur

en: Filter and sort topics
fr: Filtrer et trier les sujets

en: Financial Assistance
fr: Soutien Financier

en: Financial Assistance Application
fr: Demande d'assistance financière

en: Find
fr: Trouver

en: Find a course
fr: Trouver un cours

en: Find and replace
fr: Trouver et remplacer

en: Find discussions
fr: Trouver des discussions

en: Find next
fr: Trouver le suivant

en: Find previous
fr: Trouver le précédent

en: Finish
fr: Terminer

en: First time here?
fr: C'est votre première visite ?

en: Follow or unfollow posts
fr: Suivre ou ne plus suivre un message

en: Font Family
fr: Famille de la fonte

en: Font Sizes
fr: Tailles des fontes

en: Footer
fr: Pied de page

en: For grading to work, you must change all {oldName} subsections to {newName}.
fr: Pour que le calcul des notes fonctionne, vous devez modifier toutes les sous-sections {oldName} à {newName}.

en: Format
fr: Formater

en: Free text notes
fr: Notes libres

en: Frequently Asked Questions
fr: Foire Aux Questions

en: Full Name
fr: Nom complet

en: Full Profile
fr: Profil complet

en: Fullscreen
fr: Plein écran

en: Fully Supported
fr: Complètement supporté

en: Gender
fr: Genre

en: General
fr: Général

en: Generate
fr: Généré

en: Generate Exception Certificates
fr: Générer les attestations de dérogation

en: Generate the user's certificate
fr: Générer le certificat de l'utilisateur

en: Go to Dashboard
fr: Aller au tableau de bord

en: Go to your Dashboard
fr: Aller à votre tableau de bord

en: Government-Issued Photo ID
fr: Photo d'identité officielle

en: Grace period must be specified in HH:MM format.
fr: Le délai doit être au format HH: MM.

en: Grade
fr: Note

en: Grade as:
fr: Noter comme :

en: Graded as:
fr: Noté comme :

en: Grading
fr: Évaluation

en: Group
fr: Groupe

en: Group %s
fr: Groupe %s

en: Group A
fr: Groupe A

en: Group B
fr: Groupe B

en: Group Configuration ID
fr: Identifiant de la configuration du groupe

en: Group Configuration Name
fr: Nom de la configuration du groupe

en: Group Configuration information
fr: Informations sur la configuration du groupe

en: Group Configuration name is required.
fr: Le nom de la configuration de groupe est requis.

en: Group information
fr: Information sur le groupe

en: Group name is required
fr: Un nom de groupe est requis

en: Groups
fr: Groupes

en: H Align
fr: Aligner Horiz.

en: HTML preview of post
fr: Prévisualisation HTML de l'article

en: HTML source code
fr: Code source HTML

en: Header
fr: En-tête

en: Header 1
fr: En-tête 1

en: Header 2
fr: En-tête 2

en: Header 3
fr: En-tête 3

en: Header 4
fr: En-tête 4

en: Header 5
fr: En-tête 5

en: Header 6
fr: En-tête 6

en: Header cell
fr: En-tête de la cellule

en: Headers
fr: En-têtes

en: Heading
fr: Titre

en: Heading (Ctrl+H)
fr: Titre (Ctrl+H)

en: Heading 1
fr: Entête 1

en: Heading 2
fr: Entête 2

en: Heading 3
fr: Entête 3

en: Heading 4
fr: Titre 4

en: Heading 5
fr: Titre 5

en: Heading 6
fr: Titre 6

en: Headings
fr: Titres

en: Height
fr: Hauteur

en: Help other learners decide whether to join your team by specifying some characteristics for your team. Choose carefully, because fewer people might be interested in joining your team if it seems too restrictive.
fr: Aidez les autres apprenants à décider s'ils veulent rejoindre votre équipe en spécifiant quelques caractéristiques de votre équipe. Choisissez soigneusement, car moins de personnes seront intéressés à rejoindre votre équipe si votre équipe semble trop restrictive.

en: Hide Annotations
fr: Cacher les annotations

en: Hide Deprecated Settings
fr: Cacher les paramètres obsolètes

en: Hide Discussion
fr: Masquer la discussion

en: Hide closed captions
fr: Masquer les sous-titres

en: Hide content after course end date
fr: Masquer le contenu après la date de fin du cours

en: Hide content after due date
fr: Masquer le contenu après l'échéance

en: Hide entire subsection
fr: Masquer toute la sous-section

en: Hide from learners
fr: Cacher des apprenants.

en: Hide notes
fr: Masquer les notes

en: Hiding from Students
fr: Cacher aux étudiants

en: High Definition
fr: Haute définition

en: Highlighted text
fr: Texte surligné

en: Horizontal Rule (Ctrl+R)
fr: Ligne Horizontale (Ctrl+R)

en: Horizontal line
fr: Ligne horizontale

en: Horizontal space
fr: Espace horizontal

en: How to create useful text alternatives.
fr: Comment créer des textes alternatifs utiles.

en: How to use %(platform_name)s discussions
fr: Comment utiliser les discussions %(platform_name)s

en: Hyperlink (Ctrl+L)
fr: Lien (Ctrl+L)

en: ID-Verification is not required for this Professional Education course.
fr: La vérification d'identité n'est pas demandée pour ce cours d'éducation professionnelle.

en: Identity Verification In Progress
fr: Vérification d'identité en cours

en: If the course does not have an end date, learners always see their scores when they submit answers to assessments.
fr: Si le cours ne comporte aucune date de fin, les étudiants pourront toujours voir les notes obtenues après évaluation.

en: If the subsection does not have a due date, learners always see their scores when they submit answers to assessments.
fr: Si la sous-section n'a aucune date d'échéance, les étudiants pourront toujours voir leurs notes après avoir donné leurs réponses lors de l'évaluation.

en: If the unit was previously published and released to learners, any changes you made to the unit when it was hidden will now be visible to learners.
fr: Si cette unité avait été précédemment publiée et rendu disponible aux apprenants, tout changement que vous aviez effectué à cette unité lorsqu'elle était cachée sont maintenant visibles aux apprenants.

en: If you do not yet have an account, use the button below to register.
fr: Si vous n'avez pas encore de compte, utilisez le bouton ci-dessous pour vous inscrire.

en: If you make significant changes, make sure you notify members of the team before making these changes.
fr: Si vous réalisez d'importants changements, prévenez les membres de l'équipe avant de les faire.

en: If you make this %(xblockType)s visible to learners, learners will be able to see its content after the release date has passed and you have published the unit. Only units that are explicitly hidden from learners will remain hidden after you clear this option for the %(xblockType)s.
fr: Si vous rendez ce %(xblockType)s visible aux apprenants, les apprenants pourront voir son contenu après que la date de publication soit passée et que vous ayez publié cette unité. Seules les unités qui sont explicitement cachées des apprenants resteront cachées après vous désactivez cette option pour ce %(xblockType)s.

en: If you use the Advanced Editor, this problem will be converted to XML and you will not be able to return to the Simple Editor Interface.
    
    Proceed to the Advanced Editor and convert this problem to XML?
fr: Si vous utilisez l'éditeur avancé, ce problème sera converti en XML et vous ne serez plus en mesure de revenir à l'interface d'édition simple.
    Passer à l'éditeur avancé et convertir ce problème en XML?

en: Ignore
fr: Ignorer

en: Ignore all
fr: Ignorer tout

en: Image Description
fr: Description de l'Image

en: Image Upload Error
fr: Erreur lors du téléversement de l'image

en: Image description
fr: Description de l'image

en: Image must be in PNG format
fr: Les fichiers doivent être au format PNG.

en: Image must be in PNG format.
fr: Les fichiers doivent être au format PNG.

en: Image upload failed
fr: Le chargement de l'image a échoué

en: Image upload failed.
fr: Échec du chargement de l'image.

en: Import YouTube Transcript
fr: Importer une transcription YouTube

en: In Progress
fr: En cours

en: In the {linkStart}Course Outline{linkEnd}, use this group to control access to a component.
fr: Dans la {linkStart}Description du cours{linkEnd}, utilisez ce groupe pour gérer l'accès à un composant.

en: Incorrect url format.
fr: Format de l'url incorrect.

en: Increase indent
fr: Accroître l'indentation

en: Individual Exceptions
fr: Dérogations individuelles

en: Inheriting Student Visibility
fr: Hériter la visibilité pour les étudiants

en: Inline
fr: Intégré

en: Insert
fr: Insérer

en: Insert Hyperlink
fr: Insérer un hyperlien

en: Insert Image (upload file or type URL)
fr: Insérer une image (envoyer un fichier ou saisissez l'adresse URL)

en: Insert column after
fr: Insérer une colonne après

en: Insert column before
fr: Insérer une colonne avant

en: Insert date/time
fr: Insérer date/heure

en: Insert image
fr: Insérer une image

en: Insert link
fr: Insérer un lien

en: Insert row after
fr: Insérer une ligne après

en: Insert row before
fr: Insérer une ligne avant

en: Insert table
fr: Insérer un tableau

en: Insert template
fr: Insérer un modèle

en: Insert video
fr: Insérer une vidéo

en: Insert/edit image
fr: Insérer/modifier une image

en: Insert/edit link
fr: Insérer/modifier un lien

en: Insert/edit video
fr: Insérer/modifier une vidéo

en: Instructor Biography
fr: Biographie de l'enseignant

en: Instructor Name
fr: Nom de l'enseignant

en: Instructor Photo
fr: Photo de l'enseignant

en: Instructor Photo URL
fr: URL de la photo de l'enseignant

en: Instructor Title
fr: Titre de l'enseignant

en: Instructor tools
fr: Outils de l'instructeur

en: Internal Server Error.
fr: Erreur interne du serveur.

en: Introduction to Cookie Baking
fr: Introduction à la réalisation de cookies

en: Invalid email address: {email}
fr: Adresse e-mail invalide : {email}

en: Invalidate Certificate
fr: Invalider le Certificat

en: Invalidated
fr: Invalidée

en: Invalidated By
fr: Invalidée par

en: Is Visible To:
fr: Est visible pour :

en: Is this OK?
fr: Est-ce correct ?

en: Is your name on your ID readable?
fr: Le nom sur votre ID est-il lisible ?

en: It is strongly recommended that you include four or fewer signatories. If you include additional signatories, preview the certificate in Print View to ensure the certificate will print correctly on one page.
fr: Il est fortement recommandé d'inclure quatre signataires au maximum. Si vous incluez plus de signataires, prévisualisez le certificat dans l’aperçu avant impression pour vérifier que le certificat va bien s'imprimer sur une seule page.

en: Italic
fr: Italique

en: Italic (Ctrl+I)
fr: Italique (Ctrl+I)

en: Join Team
fr: Rejoindre l'équipe

en: Joined
fr: Inscrit le

en: Joined %(date)s
fr: Inscrit %(date)s

en: Joined Date
fr: Date Inscription

en: Justify
fr: Justifier

en: Key should only contain letters, numbers, _, or -
fr: Le code peut uniquement contenir des lettres, nombres, signes _ ou -

en: Keywords
fr: Mots-clé

en: LEARN MORE
fr: EN SAVOIR PLUS

en: Language
fr: Langue

en: Large
fr: Grand

en: Last Activity %(date)s
fr: Dernière activité %(date)s

en: Last Edited:
fr: Dernière modification:

en: Last Updated
fr: Dernière mise à jour

en: Last modified by
fr: Dernière modification par

en: Last published %(last_published_date)s by %(publish_username)s
fr: Dernière publication %(last_published_date)s par %(publish_username)s

en: Last published {lastPublishedStart}{publishedOn}{lastPublishedEnd} by {publishedByStart}{publishedBy}{publishedByEnd}
fr: Dernière publication effectuée le {lastPublishedStart}{publishedOn}{lastPublishedEnd} par {publishedByStart}{publishedBy}{publishedByEnd}

en: Learn More
fr: En savoir plus

en: Learn more about {license_name}
fr: En savoir plus sur {license_name}

en: Learners are added to this cohort automatically.
fr: Les apprenants sont automatiquement ajoutés à cette cohorte.

en: Learners are added to this cohort only when you provide their email addresses or usernames on this page.
fr: Les apprenants sont ajoutée à cette cohorte lorsque vous ajoutez leurs adresses email ou noms d'utilisateurs dans cette page.

en: Learners do not see the subsection in the course outline. The subsection is not included in grade calculations.
fr: Les apprenants ne peuvent pas voir la sous-section dans le plan de cours. La sous-section n'est pas incluse dans les calculs de note.

en: Learners do not see whether their answers to assessments were correct or incorrect, nor the score received, until after the course end date has passed.
fr: Les étudiants ne peuvent voir ni si leurs réponses aux évaluations étaient justes ou fausses ni la note reçue, avant que la date de fin du cours ne soit passée.

en: Learners do not see whether their answers to assessments were correct or incorrect, nor the score received, until after the due date for the subsection has passed.
fr: Avant la date d'échéance de cette sous-section, les étudiants ne peuvent ni voir leur résultat aux évaluations ni connaître leur note.

en: Learners never see whether their answers to assessments are correct or incorrect, nor the score received.
fr: Les étudiants ne voient jamais si leurs réponses aux évaluations sont justes ou fausses, et ne reçoivent jamais la note.

en: Learners see the published subsection and can access its content.
fr: Les apprenant voient la sous-section publiée et peuvent accéder à son contenu.

en: Learners who require verification must pass the selected checkpoint to see the content in this unit. Learners who do not require verification see this content by default.
fr: Les apprenants qui ont besoin d'une vérification doit passer le point de contrôle sélectionné afin de voir le contenu de cette unité. Les étudiants qui n'ont pas besoin d'une vérification voient ce contenu par défaut.

en: Learning Outcome
fr: Résultat d'apprentissage

en: Leave Team
fr: Quitter l'équipe

en: Leave this team?
fr: Quitter cette équipe ?

en: Left
fr: Gauche

en: Left to right
fr: Gauche à droite

en: Legal name
fr: Nom légal

en: Less
fr: Moins

en: Library User
fr: Utilisateur de la bibliothèque

en: License Display
fr: Affichage de la licence

en: License Type
fr: Type de licence

en: Limit Access
fr: Accès Limité

en: Limited Profile
fr: Profil restreint

en: Link Description
fr: Description du Lien

en: Link Your Account
fr: Liez votre compte

en: Link types should be unique.
fr: Les types de liens doivent être uniques.

en: Link your {accountName} account
fr: Liez votre compte {accountName}

en: Link your {accountName} account to your {platformName} account and use {accountName} to sign in to {platformName}.
fr: Liez votre compte {accountName} à votre compte {platformName} et utilisez {accountName} pour vous connecter à {platformName}.

en: Linked Accounts
fr: Comptes liés

en: Linking
fr: Lier

en: Links are generated on demand and expire within 5 minutes due to the sensitive nature of student information.
fr: Les liens sont générés sur demande et expirent dans les 5 minutes à cause de la nature sensible des informations concernant l'étudiant.

en: Links should be unique.
fr: Les liens doivent être uniques.

en: List item
fr: Élément

en: List of uploaded files and assets in this course
fr: Liste des fichiers et des activités téléchargés dans ce cours

en: Live view of webcam
fr: Aperçu en temps réel de votre webcam

en: Load Another File
fr: Envoyer un autre fichier

en: Load all responses
fr: Charger toutes les réponses

en: Load next {numResponses} responses
fr: Charger les {numResponses} réponses suivantes

en: Load next {num_items} result | Load next {num_items} results
fr[0]: Charger {num_items} resultat, le prochain
fr[1]: Charger les {num_items} prochains resultats

en: Loading
fr: Chargement

en: Loading content
fr: Chargement du contenu

en: Loading data...
fr: Chargement des données...

en: Loading more threads
fr: Chargement de plus de messages

en: Loading posts list
fr: Chargement de la liste des messages

en: Loading your courses
fr: Chargement de vos cours

en: Location
fr: Adresse

en: Location in Course
fr: Emplacement dans le cours

en: Lock this asset
fr: Vérouiller cet élément

en: Lock/unlock file
fr: Verrouiller/Déverrouiller le fichier

en: Loud
fr: Fort

en: Low
fr: Faible

en: Lower Alpha
fr: Minuscule alphanumérique

en: Lower Greek
fr: Minuscule Grecque

en: Lower Roman
fr: Minuscule Romain

en: Make sure that the full name on your account matches the name on your ID.
fr: Assurez que le nom complet de votre compte est identique au nom sur votre ID.

en: Make sure we can verify your identity with the photos and information you have provided.
fr: Assurez-vous que nous pourrons vérifier votre identité avec les photos et les informations fournies.

en: Make sure your ID is well-lit
fr: Assurez-vous que votre pièce d'identité est bien éclairée

en: Make sure your face is well-lit
fr: Assurez-vous que votre visage est bien éclairé

en: Make this subsection available as a prerequisite to other content
fr: Faire de cette sous-section un pré-requis pour les autres contenus

en: Making Visible to Students
fr: Rendre visible pour les étudiants

en: Manage Learners
fr: Gérer les étudiants

en: Manual
fr: Manuel

en: Mark Exam As Completed
fr: Marquer l'examen comme complété

en: Mark enrollment code as unused
fr: Marquer le code d'inscription comme non utilisé

en: Markdown Editing Help
fr: Aide de saisie Markdown

en: Match case
fr: Ajuster la casse

en: Max file size exceeded
fr: Taille maximale de fichier dépassée

en: Membership
fr: Inscription

en: Merge cells
fr: Fusionner les cellules

en: Message:
fr: Message :

en: Middle
fr: Milieu

en: Minimum Score:
fr: Score minimum:

en: Module state successfully deleted.
fr: Etat du module supprimé avec succès.

en: More
fr: Plus

en: Move cancelled. "{sourceDisplayName}" has been moved back to its original location.
fr: Déplacement annulé. « {sourceDisplayName} » a été renvoyé vers son emplacement d'origine.

en: Moving
fr: Déplacement

en: Must complete verification checkpoint
fr: Vous devez compléter le point de contrôle de vérification

en: Mute
fr: Couper le son

en: Muted
fr: Son coupé

en: My Orders
fr: Mes Commandes

en: Name
fr: Nom

en: Name
fr: Nom

en: Name of the certificate
fr: Nom du certificat

en: Name of the groups that students will be assigned to, for example, Control, Video, Problems. You must have two or more groups.
fr: Nom des groupes auxquels les étudiants seront affectés, par exemple, contrôle, vidéo, problèmes. Vous devez avoir deux groupes ou plus.

en: Name of the signatory
fr: Nom du signataire

en: Name or short description of the configuration
fr: Nom ou description brève de la configuration

en: Needs verified certificate
fr: Nécessite un certificat vérifié

en: Never published
fr: Jamais publié

en: Never show assessment results
fr: Ne jamais montrer les résultats d'évaluation

en: New %(item_type)s
fr: Nouveau %(item_type)s

en: New Address
fr: Nouvelle adresse

en: New Password
fr: Nouveau mot de passe

en: New document
fr: Nouveau document

en: New enrollment mode:
fr: Nouveau mode d'inscription :

en: New window
fr: Nouvelle fenêtre

en: Next
fr: Suivant

en: Next: %(nextStepTitle)s
fr: Suivant: %(nextStepTitle)s

en: No Content Group
fr: Pas de groupe de contenu

en: No EdX Timed Transcript
fr: Pas de transcription synchronisée EdX

en: No Flash Detected
fr: Aucun Flash détecté

en: No Timed Transcript
fr: Pas de transcription synchronisée

en: No Webcam Detected
fr: Aucune Webcam détectée

en: No color
fr: Pas de couleur

en: No content-specific discussion topics exist.
fr: Pas de sujet de discussions spéciciques

en: No description available
fr: Aucune description disponible

en: No posts matched your query.
fr: Aucun message ne correspond à votre requête.

en: No prerequisite
fr: Pas de pré-requis

en: No results
fr: Aucun résultat

en: No results found for "%(query_string)s". Please try searching again.
fr: Aucun résultat pour "%(query_string)s". Veuillez renouveler votre recherche.

en: No results found for {original_query}. Showing results for {suggested_query}.
fr: Pas de résultat trouvé pour {original_query}. Affichage des résultats pour {suggested_query}.

en: No tasks currently running.
fr: Aucune tâche active en ce moment

en: No validation is performed on policy keys or value pairs. If you are having difficulties, check your formatting.
fr: Aucune validation n'est effectuée sur les politiques de clés et les paires de valeurs. Si vous rencontrez des difficultés, vérifiez votre formatage.

en: Nonbreaking space
fr: Espace insécable

en: None
fr: Aucun

en: Not Currently Available
fr: Non disponible actuellement

en: Not Graded
fr: Non noté

en: Not Supported
fr: Pas supporté

en: Not able to set passing grade to less than %(minimum_grade_cutoff)s%.
fr: Pas en mesure de fixer la note de passage à moins de %(minimum_grade_cutoff)s%.

en: Not available
fr: Indisponible

en: Not divided
fr: Non divisé

en: Not in Use
fr: Non utilisé

en: Not selected
fr: Non selectionné

en: Note: Do not hide graded assignments after they have been released.
fr: Note : Veuillez ne pas masquer les devoirs notés après leur publication.

en: Noted in:
fr: Noté dans :

en: Notes hidden
fr: Notes masquées

en: Notes visible
fr: Notes visibles

en: Number Sent
fr: Nombre envoyé

en: Number of Droppable
fr: Nombre d'éléments qui peuvent être ignorés

en: Numbered List (Ctrl+O)
fr: Liste numérotée (Ctrl+O)

en: Numbered list
fr: Liste numérotée

en: ORDER NAME
fr: NOM DE LA COMMANDE

en: ORDER NUMBER
fr: NUMÉRO DE LA COMMANDE

en: ORDER PLACED
fr: COMMANDES ENREGISTRÉES

en: Only properly formatted .csv files will be accepted.
fr: Seuls les fichiers au format .csv seront acceptés.

en: Only the parent course staff of a CCX can create content groups.
fr: Seule l'équipe pédagogique du cours d'origine d'un CCX peuvent créer des groupes de contenu.

en: Open Calculator
fr: Afficher la calculatrice

en: Open language menu
fr: Ouvrir le menu des langues

en: Open/download this file
fr: Ouvrir/Télécharger ce fichier

en: OpenAssessment Save Error
fr: Erreur de la sauvegarde du composant

en: Optional Characteristics
fr: Caractéristiques optionnelles

en: Optional long description
fr: Description longue optionnelle

en: Optionally, link your personal accounts to the social media icons on your edX profile.
fr: Vous pouvez facultativement établir un lien entre vos comptes personnels et les icônes de réseaux sociaux sur votre profil edX.

en: Options for {license_name}
fr: Options pour {license_name}

en: Order Details
fr: Détails de la commande

en: Order History
fr: Historique des commandes

en: Order Number
fr: Numéro de commande

en: Organization
fr: Organisation

en: Organization
fr: Organisation

en: Organization Name
fr: Nom de l'organisation

en: Organization of the signatory
fr: Organisation du signataire

en: Other
fr: Autre

en: Overall Score
fr: Score total

en: Page break
fr: Saut de page

en: Page number out of %(total_pages)s
fr: Numéro de page sur un total de %(total_pages)s

en: Paragraph
fr: Paragraphe

en: Password
fr: Mot de passe

en: Password Status
fr: État du mot de passe

en: Password assistance
fr: Aide mot de passe

en: Password is incorrect
fr: Mot de passe incorrect.

en: Paste
fr: Coller

en: Paste as text
fr: Coller comme un texte

en: Paste is now in plain text mode. Contents will now be pasted as plain text until you toggle this option off.
fr: Coller se fait maintenant en mode texte brut. Les contenus seront maintenant collés sous forme de texte seul  jusqu'à ce que vous appuyez à nouveau sur cette option.

en: Paste row after
fr: Coller la ligne après

en: Paste row before
fr: Coller la ligne avant

en: Paste your embed code below:
fr: Collez votre code intégré ci-dessous :

en: Path to Signature Image
fr: Chemin vers l'image de la signature

en: Photo Captured successfully.
fr: Photo prise avec succès.

en: Photo ID
fr: ID de la photo

en: Photo Identification
fr: Photo d'identité

en: Photo of %(fullName)s
fr: Photo de %(fullName)s

en: Photo of %(fullName)s's ID
fr: Photo de l'ID de %(fullName)s

en: Photo requirements:
fr: Conditions requises pour la photo:

en: Photos don't meet the requirements?
fr: Les photos ne répondent pas aux prérequis ?

en: Placeholder
fr: Espace réservé

en: Play
fr: Lecture

en: Play video
fr: Lire la vidéo

en: Please add a photo of the instructor (Note: only JPEG or PNG format supported)
fr: Veuillez ajouter la photo de l'enseignant (Note: seuls les formats JPEG et PNG sont supportés)

en: Please add the institute where the instructor is associated
fr: S'il vous plaît ajouter l'institution à laquelle l'enseignant est associé

en: Please add the instructor's biography
fr: Veuillez renseigner la biographie de l'enseignant

en: Please add the instructor's name
fr: Veuillez renseigner la nom de l'enseignant

en: Please add the instructor's title
fr: Veuillez renseigner le titre de l'enseignant

en: Please address the errors on this page first, and then save your progress.
fr: Corrigez en premier les erreurs de cette page, puis sauvegardez.

en: Please check the following validation feedbacks and reflect them in your course settings:
fr: Veuillez vérifier les commentaires de validation suivants et en tenir compte dans les paramètres de votre cours :

en: Please describe this image or agree that it has no contextual value by checking the checkbox.
fr: S'il vous plaît, décrivez l'image ou validez qu'il n'y a pas de valeur contextuelle en cochant la case.

en: Please do not use any spaces in this field.
fr: Merci de ne pas utiliser d'espace dans ce champ.

en: Please do not use any spaces or special characters in this field.
fr: Merci de ne pas utiliser d'espace ou caractères spéciaux dans ce champ.

en: Please enter a problem location.
fr: Merci d'introduire la localisation d'un exercice.

en: Please enter a score.
fr: Veuillez saisir un résultat.

en: Please enter a student email address or username.
fr: Merci d’entrer le nom d’utilisateur ou l’adresse e-mail d’un étudiant.

en: Please enter a term in the {anchorStart} search field{anchorEnd}.
fr: Merci de saisir votre terme dans le {anchorStart} champ de recherche{anchorEnd}.

en: Please enter a username or email.
fr: Veuillez saisir un nom d'utilisateur ou un email.

en: Please enter a valid donation amount.
fr: Veuillez entrer un montant de don valide.

en: Please enter an integer between %(min)s and %(max)s.
fr: Veuillez saisir un nombre entier compris entre %(min)s et %(max)s.

en: Please enter an integer between 0 and 100.
fr: Veuillez entrer un entier entre 0 et 100.

en: Please enter an integer greater than 0.
fr: Veuillez entrer un entier supérieur à 0.

en: Please enter non-negative integer.
fr: Veuillez entrer un entier non négatif.

en: Please enter valid start date and time.
fr: Veuillez saisir une date et heure de début valide.

en: Please enter your %(field)s.
fr: Veuillez saisir votre %(field)s.

en: Please follow the instructions here to upload a file elsewhere and link to it: {maxFileSizeRedirectUrl}
fr: Veuillez suivre les instructions présentées ici pour téléverser un fichier ailleurs et créer un lien vers lui: {maxFileSizeRedirectUrl}

en: Please provide a description of the link destination.
fr: Veuillez fournir une description du lien de destination.

en: Please provide a valid URL.
fr: Veuillez entrer une URL valide

en: Please re-enter your password.
fr: Veuillez ressaisir votre mot de passe.

en: Please select a file in .srt format.
fr: Sélectionner un fichier au format .srt.

en: Please specify a reason.
fr: Veuillez indiquer une raison.

en: Please verify that you have uploaded a valid image (PNG and JPEG).
fr: Veuillez vérifier la validité de l'image téléchargée (PNG et JPEG).

en: Please verify that your webcam is connected and that you have allowed your browser to access it.
fr: Vérifiez que votre webcam est bien connectée et que votre navigateur est autorisé à l'accéder.

en: Post
fr: Poster

en: Poster
fr: Affiche

en: Practice Proctored
fr: Pratique surveillée

en: Practice proctored Exam
fr: Pratiquer l'examen surveillé

en: Pre
fr: Pré

en: Preferred Language
fr: Langue préférée

en: Preformatted
fr: Préformaté

en: Prerequisite:
fr: Pré-requis:

en: Prerequisite: %(prereq_display_name)s
fr: Conditions prealables: %(prereq_display_name)s

en: Press UP to enter the speed menu then use the UP and DOWN arrow keys to navigate the different speeds, then press ENTER to change to the selected speed.
fr: Appuyez sur la touche HAUT pour accéder au menu vitesse, puis utilisez les touches HAUT et BAS pour choisir la vitesse, enfin appuyez sur ENTREE pour sélectionner la nouvelle vitesse.

en: Press the UP arrow key to enter the language menu then use UP and DOWN arrow keys to navigate language options. Press ENTER to change to the selected language.
fr: Appuyez sur la touche HAUT pour accéder au menu langue, puis utilisez les touches HAUT et BAS pour parcourir les options de langue. Appuyez sur ENTRÉE pour sélectionner la nouvelle langue.

en: Prev
fr: Prévisualisation

en: Prevent students from generating certificates in this course?
fr: Empêcher les étudiants de générer des certificats pour ce cours?

en: Preview
fr: Aperçu

en: Preview Certificate
fr: Prévisualiser le certificat

en: Preview of uploaded image
fr: Aperçu de l'image chargée

en: Preview this query
fr: Aperçu de cette requête

en: Previous
fr: Précédent

en: Previous Uploads
fr: Chargements précédents

en: Previous Uploads table has been updated.
fr: La table précédemment téléchargé a été mise à jours

en: Previously published
fr: Déjà publié

en: Print
fr: Imprimer

en: Processing Re-run Request
fr: Traitement de la demande de relance

en: Proctored
fr: Surveillé

en: Proctored Exam
fr: Examen surveillé

en: Proctored exams are timed and they record video of each learner taking the exam. The videos are then reviewed to ensure that learners follow all examination rules.
fr: Les examens vérifiés sont minutés et un enregistrement vidéo est fait que chaque étudiant. Les vidéo sont ensuite vérifiées pour s'assurer que les conditions de l'examen étaient correctes;

en: Product Name
fr: Nom du produit

en: Professional Certificate for {courseName}
fr: Certificat professionnel pour {courseName}

en: Professional Education
fr: Formation professionnelle

en: Professional Education Verified Certificate
fr: Certificat vérififé professionel

en: Profile
fr: Profil

en: Profile Image
fr: Image du profil

en: Profile Visibility:
fr: Visibilité du profil :

en: Profile image for {username}
fr: Image de profil pour {username}

en: Promote another member to Admin to remove your admin rights
fr: Veuillez ajouter un autre membre comme administrateur pour supprimer vos droits d'administrateurs

en: Provisional
fr: Provisoire

en: Provisionally Supported
fr: Provisoirement supporté

en: Publish
fr: Publier

en: Publish all unpublished changes for this {item}?
fr: Publier toutes les modifications non publiées pour cet {item} ?

en: Publish {display_name}
fr: Publier {display_name}

en: Published (not yet released)
fr: Publié (pas encore diffusé)

en: Published and Live
fr: Publié et actif

en: Publishing
fr: Publication

en: Publishing Status
fr: État de la publication

en: Queued
fr: Mis en file d'attente

en: REMAINING COURSES
fr: RESTANT

en: Read More
fr: En lire plus.

en: Reason
fr: Motif

en: Reason field should not be left blank.
fr: Le champ Raison ne doit pas être laissé vide.

en: Reason for change:
fr: Raison du changement :

en: Receive updates
fr: Recevoir les mises à jour

en: Recent Activity
fr: Activité récente

en: Redo
fr: Refaire

en: Redo (Ctrl+Shift+Z)
fr: Refaire (Ctrl+Maj+Z)

en: Redo (Ctrl+Y)
fr: Refaire (Ctrl+Y)

en: Regenerate
fr: Générer à nouveau

en: Regenerate the user's certificate
fr: Générer à nouveau le certificat de l'utilisateur

en: Register with Institution/Campus Credentials
fr: S'inscrire avec votre Institution/Campus

en: Release Date and Time
fr: Date et heure de diffusion

en: Release Date:
fr: Date de diffusion :

en: Release Status:
fr: Statut de la diffusion :

en: Release Time in UTC:
fr: Horaire de diffusion en UTC :

en: Release:
fr: Diffusion :

en: Released:
fr: Diffusé :

en: Remaining
fr: Restant

en: Removal is in progress. To avoid errors, stay on this page until the process is complete.
fr: Suppression en cours. Pour éviter toute erreur, restez sur cette page jusqu'à la fin du traitement.

en: Remove
fr: Supprimer

en: Remove chapter %(chapterDisplayName)s
fr: Supprimer le chapitre %(chapterDisplayName)s

en: Remove from Invalidation Table
fr: Supprimer de la table d'invalidation

en: Remove from List
fr: Retirer de la liste

en: Remove link
fr: Supprimer le lien

en: Remove subsection %(subsectionDisplayName)s
fr: Supprimer la sous-section %(subsectionDisplayName)s

en: Remove this team member?
fr: Retirer ce membre de l'équipe ?

en: Remove this video
fr: Retirer cette vidéo

en: Remove unit %(unitName)s
fr: Supprimer l'unité %(unitName)s

en: Remove {role} Access
fr: Supprimer l'accès {role}

en: Remove {video_name} video
fr: Retirer la vidéo {video_name}

en: Removing
fr: Suppression en cours

en: Removing a video from this list does not affect course content. Any content that uses a previously uploaded video ID continues to display in the course.
fr: Supprimer la vidéo de la liste n'affecte pas le contenu du cours. Tout contenu qui utilise un ID vidéo précédemment téléchargé continue à s'afficher dans le cours.

en: Replace
fr: Remplacer

en: Replace all
fr: Remplacer tout

en: Replace with
fr: Remplacer avec

en: Reply to Annotation
fr: Répondre à l'annotation

en: Report abuse, topics, and responses
fr: Signalez un abus, un sujet ou une réponse

en: Requester
fr: Demandeur

en: Required
fr: Requis

en: Required field.
fr: Champ requis.

en: Rescore problem '<%- problem_id %>' for all students?
fr: Recalculer le score de l'exercice '<%- problem_id %>' pour tous les étudiants ?

en: Reset Password
fr: Réinitialiser le mot de passe

en: Reset Your Password
fr: Réinitialiser votre mot de passe

en: Reset attempts for all students on problem '<%- problem_id %>'?
fr: Réinitialiser les essais de tous les étudiants pour l'exercice '<%- problem_id %>'?

en: Responses could not be loaded. Refresh the page and try again.
fr: Les réactions n'ont pas pu être chargées. Veuillez actualiser la page et essayer à nouveau.

en: Restore enrollment code
fr: Restaurer le code d'inscription

en: Restore last draft
fr: Restaurer le dernier brouillon

en: Restrict access to:
fr: Restreindre l'accès à :

en: Retake Photo
fr: Reprendre une photo

en: Retake Your Photos
fr: Reprenez vos photos

en: Return and add email address
fr: Retourner et ajouter une adresse email

en: Return to Export
fr: Retourner à l'exportation

en: Return to Your Dashboard
fr: Retour au Tableau de bord

en: Return to team listing
fr: Retour à la liste des membres de l'équipe

en: Review Rules
fr: Vérification des règles

en: Review Your Photos
fr: Vérifiez vos photos

en: Review your info
fr: Vérifiez vos informations

en: Revoke access
fr: Retirer l'accès

en: Rich Text Area. Press ALT-F9 for menu. Press ALT-F10 for toolbar. Press ALT-0 for help
fr: Zone de texte riche. Appuyez sur ALT + F9 pour afficher le menu. Appuyez sur ALT + F10 pour la barre d'outils. Appuyez sur ALT-0 pour l'aide

en: Right
fr: Droite

en: Right to left
fr: Droite à gauche

en: Row
fr: Ligne

en: Row group
fr: Groupe de lignes

en: Row properties
fr: Propriétés d'une ligne

en: Row type
fr: Type de ligne

en: Rows
fr: Lignes

en: Save
fr: Enregistrer

en: Save Changes
fr: Enregistrer les modifications

en: Save changes
fr: Enregistrer les modifications

en: Saved cohort
fr: Cohorte enregistrée

en: Saving
fr: Enregistrement en cours

en: Saving your email preference
fr: Enregistrement de vos préférences email

en: Scheduled:
fr: Programmé :

en: Scope
fr: Cadre

en: Search
fr: Recherche

en: Search Results
fr: Résultats de la recherche

en: Search all posts
fr: Rechercher un sujet

en: Search teams
fr: Rechercher des équipes

en: Section Visibility
fr: Visibilité de la section

en: Select a Content Group
fr: Sélectionner un groupe de contenu

en: Select a chapter
fr: Sélectionner un chapitre

en: Select a cohort
fr: Selectionner une cohorte

en: Select a cohort to manage
fr: Sélectionnez une cohorte

en: Select a group type
fr: Sélectionner un type de groupe

en: Select a time allotment for the exam. If it is over 24 hours, type in the amount of time. You can grant individual learners extra time to complete the exam through the Instructor Dashboard.
fr: Choisissez une période de temps pour l'examen. Si c'est plus de 24 heures, indiquer la quantité de temps. Vous pouvez accorder du temps supplémentaire à des apprenants individuels via le tableau de bord de l'enseignant afin de leur permettre de terminer l'examen.

en: Select all
fr: Tout sélectionner

en: Select the course-wide discussion topics that you want to divide.
fr: Sélectionnez les sujets de discussion du cours que vous souhaitez séparer.

en: Select the time zone for displaying course dates. If you do not specify a time zone, course dates, including assignment deadlines, will be displayed in your browser's local time zone.
fr: Sélectionnez le fuseau horaire pour l'affichage des dates de cours. Si vous n'indiquez aucun fuseau horaire, les dates de cours, y compris les échéances de devoirs, seront affichés en fonction du fuseau horaire local de votre navigateur.

en: Selected tab
fr: Onglet sélectionné

en: Send to:
fr: Envoyez à :

en: Sent By
fr: Envoyé par

en: Sent By:
fr: Envoyé par :

en: Sent To
fr: Envoyé à

en: Sent To:
fr: Envoyé à:

en: Sequence error! Cannot navigate to %(tab_name)s in the current SequenceModule. Please contact the course staff.
fr: Erreur de séquence! Impossible de se rendre à %(tab_name)s dans le module SequenceModule en cours. Veuillez contacter les responsables du cours.

en: Server Error, Please refresh the page and try again.
fr: Erreur serveur. Veuillez rafraîchir la page, s'il vous plaît et réessayer.

en: Session Selection Dropdown for {courseName}
fr: Liste déroulante de sessions à sélectionner en {courseName}

en: Set as a Special Exam
fr: Définir comme un examen spécial

en: Set up your certificate
fr: Configurer  votre certificat

en: Settings
fr: Paramètres

en: Settings updated
fr: Paramètres mis à jour

en: Share
fr: Partager

en: Share on Mozilla Backpack
fr: Partager sur Mozilla Backpack

en: Share your "%(display_name)s" award
fr: Partager votre prix "%(display_name)s"

en: Short explanation
fr: Brève explication

en: Show All
fr: Voir tout

en: Show Annotations
fr: Afficher les annotations

en: Show Deprecated Settings
fr: Afficher les paramètres obsolètes

en: Show Discussion
fr: Afficher la discussion

en: Show assessment results when subsection is past due
fr: Montrer les résultats d'évaluation lorsque la date de rendu de la sous-section est dépassée

en: Show blocks
fr: Afficher les blocs

en: Show entire subsection
fr: Afficher toute la sous-section

en: Show invisible characters
fr: Afficher les caractères invisibles

en: Show me other ways to sign in or register
fr: Montrez-moi d'autres méthodes pour me connecter ou m'inscrire

en: Show notes
fr: Afficher les notes

en: Show posts by {username}.
fr: Voir les messages de {username}.

en: Showing all responses
fr: Afficher toutes les réponses

en: Showing first response | Showing first {numResponses} responses
fr[0]: Affiche la première réponse
fr[1]: Affiche les {numResponses} premières réponses

en: Showing results for "{searchString}"
fr: Affichage des résultats pour "{searchString}"

en: Showing {currentItemRange} out of {totalItemsCount}, sorted by {sortName} ascending
fr: Afficher {currentItemRange} sur {totalItemsCount}, trié par {sortName} par ordre croissant

en: Showing {currentItemRange} out of {totalItemsCount}, sorted by {sortName} descending
fr: Afficher {currentItemRange} sur {totalItemsCount}, trié par {sortName} par ordre décroissant

en: Showing {firstIndex} out of {numItems} total
fr: Affiche {firstIndex} sur {numItems} au total

en: Showing {firstIndex}-{lastIndex} out of {numItems} total
fr: Affiche {firstIndex}-{lastIndex} sur {numItems} au total

en: Sign In
fr: Se Connecter

en: Sign in
fr: Connexion

en: Sign in here using your email address and password, or use one of the providers listed below.
fr: Connectez-vous avec votre email et mot de passe, ou utiliser l'un des fournisseurs ci-dessous.

en: Sign in here using your email address and password.
fr: Connectez-vous ici avec votre adresse email et mot de passe.

en: Sign in to continue learning as {email}
fr: Connectez-vous pour continuer votre apprentissage en tant que {email}

en: Sign in using %(providerName)s
fr: Se connecter avec %(providerName)s

en: Sign in with %(providerName)s
fr: Se connecter avec %(providerName)s

en: Sign in with Institution/Campus Credentials
fr: Se connecter avec vos codes Campus

en: Sign in.
fr: Se connecter.

en: Signatory
fr: Signataire

en: Signatory field(s) has invalid data.
fr: Données non valide pour les champ(s) de signataire.

en: Signature Image
fr: Image de la signature

en: Skip
fr: Passer

en: Social Media Links
fr: Liens vers les réseaux sociaux

en: Some Rights Reserved
fr: Quelques droits réservés

en: Some images in this post have been omitted
fr: Quelques images dans ce message ont été omises

en: Something went wrong changing this enrollment. Please try again.
fr: Une erreur s'est produite lors du changement de cette inscription. Veuillez réessayer.

en: Sorry, no results were found.
fr: Désolé, aucun résultat trouvé.

en: Sorted by
fr: Trié par

en: Source code
fr: Code source

en: Special character
fr: Caractère spécial

en: Specify an alternative to the official course title to display on certificates. Leave blank to use the official course title.
fr: Specifier une alternative au titre du cours officiel pour l'afficher sur les certificats. Laisser un vide pour utiliser le titre du cours officiel.

en: Specify whether content-specific discussion topics are divided.
fr: Préciser si les sujets de discussion au contenu bien précis sont séparés.

en: Specify whether discussion topics are divided
fr: Précisez si les sujets de discussion étaient séparés

en: Speed
fr: Vitesse

en: Spellcheck
fr: vérification de l'orthographe

en: Split cell
fr: Scinder la cellule

en: Square
fr: Carré

en: Staff
fr: Équipe pédagogique

en: Staff Only
fr: Réservé à l'équipe pédagogique

en: Staff and Learners
fr: Equipe pédagogique et apprenants

en: Start Date
fr: Date de début

en: Start generating certificates for all students in this course?
fr: Démarrer la génération des certificats pour tous les étudiants du cours?

en: Start of transcript. Skip to the end.
fr: Début de la transcription. Avancer jusqu'à la fin.

en: Start regenerating certificates for students in this course?
fr: Démarrer la régénération des certificats pour tous les étudiants du cours?

en: Start search
fr: Démarrer la recherche

en: Start working toward your next learning goal.
fr: Commencer à travailler vers votre prochain objectif d'apprentissage

en: Started entrance exam rescore task for student '{student_id}'. Click the 'Show Task Status' button to see the status of the task.
fr: Le recalcul du score de l'examen d'entrée de l'étudiant'{student_id}' a commencé. Cliquez sur le bouton «Afficher l’état des tâches» pour voir l'état de la tâche.

en: Started rescore problem task for problem '<%- problem_id %>' and student '<%- student_id %>'. Click the 'Show Task Status' button to see the status of the task.
fr: Le recalcul du score de l'exercice '<%- problem_id %>' de l'étudiant '<%- student_id %>' a commencé. Cliquez sur le bouton «Afficher l’état des tâches» pour voir l'état de la tâche.

en: Starts
fr: Début

en: Starts: %(start_date)s
fr: Début: %(start_date)s

en: State
fr: État

en: Status
fr: Statut

en: Strikethrough
fr: Barré

en: Student
fr: Étudiant

en: Student Removed from certificate white list successfully.
fr: Étudiant retiré avec succès de la liste blanche des certificats.

en: Student email or username
fr: Nom d'utilisateur ou email

en: Student username/email field is required and can not be empty. Kindly fill in username/email and then press "Add to Exception List" button.
fr: Le champ étudiant utilisateur/courriel est nécessaire et ne peut être vide. Veuillez remplir utilisateur/courriel et ensuite appuyer le bouton "Ajouter à la liste de Dérogation".

en: Student username/email field is required and can not be empty. Kindly fill in username/email and then press "Invalidate Certificate" button.
fr: Le champ nom d'utilisateur / email de l'étudiant est requis et ne peut être vide. Merci de saisir le nom d'utilisateur / email et appuyer sur le bouton "Invalidate Certificate".

en: Studio's having trouble saving your work
fr: Studio a des problèmes pour sauvegarder votre travail

en: Studio:
fr: Studio :

en: Subject
fr: Sujet

en: Subject:
fr: Sujet:

en: Submission aborted! Sorry, your browser does not support file uploads. If you can, please use Chrome or Safari which have been verified to support file uploads.
fr: Envoi annulé ! Désolé, votre navigateur ne supporte pas le téléchargement de fichiers. Si possible, utilisez Chrome ou Safari qui supportent effectivement le téléchargement de fichiers.

en: Submit
fr: Soumettre

en: Submit Application
fr: Soumettre votre candidature

en: Submit enrollment change
fr: Soumettre la modification d'inscription

en: Submitted
fr: Soumis

en: Subscript
fr: Indice

en: Subsection
fr: Sous-section

en: Subsection Visibility
fr: Visibilité de la sous-section

en: Subsection is hidden after course end date
fr: La sous-section est masquée après la date de fin du cours

en: Subsection is hidden after due date
fr: La sous-section est masquée après l'échéance

en: Success
fr: Opération réussie

en: Success! Problem attempts reset for problem '<%- problem_id %>' and student '<%- student_id %>'.
fr: Nombre d'essai réinitialisé pour l'exercice  '<%- problem_id %>' de l'étudiant '<%- student_id %>'.

en: Successfully deleted student state for user {user}
fr: Suppression réussie de l'état de l'étudiant pour l'utilisateur {user}

en: Successfully enrolled and sent email to the following users:
fr: Inscriptions et envoi d'e-mail réussis pour les utilisateurs suivants :

en: Successfully enrolled the following users:
fr: Inscription réussie pour les utilisateurs suivants :

en: Successfully rescored problem for user {user}
fr: Réévaluation réussie du score du problème pour l'utilisateur {user}

en: Successfully reset the attempts for user {user}
fr: Réinitialisation des essais réussie pour l'utilisateur {user}

en: Successfully sent enrollment emails to the following users. They will be allowed to enroll once they register:
fr: Envoi d'e-mails d'inscription réussi pour les utilisateurs suivants. Ils seront autorisés à s'inscrire au cours une fois qu'ils se seront enregistrés sur la plateforme :

en: Successfully sent enrollment emails to the following users. They will be enrolled once they register:
fr: E-mails d'inscription envoyés avec succès aux utilisateurs suivants. Ils seront inscrits dès qu'ils se seront enregistrés sur la plateforme :

en: Successfully started task to reset attempts for problem '<%- problem_id %>'. Click the 'Show Task Status' button to see the status of the task.
fr: La tâche de réinitialisation de tentatives pour le problème '<%- problem_id %>' a démarré avec succès. Cliquez sur le bouton « Afficher l’état des tâches » pour voir l'état de la tâche.

en: Successfully unlinked.
fr: Lien supprimé.

en: Superscript
fr: Exposant

en: Supported
fr: Supporté

en: Supported file types: {supportedVideoTypes}
fr: Types de fichiers pris en charge : {supportedVideoTypes}

en: Table
fr: Tableau

en: Table properties
fr: Propriétés du tableau

en: Tags
fr: Balises

en: Tags:
fr: Balises :

en: Take Photo
fr: Prendre une photo

en: Take Your Photo
fr: Prendre votre photo

en: Take a Photo of Your ID
fr: Prenez une photo de votre pièce d'identité

en: Take a photo of your ID
fr: Prenez une photo de votre pièce d'identité

en: Take me to the main course page
fr: Aller sur la page principale du cours

en: Take me to the main library page
fr: Aller sur la page principale de la bibliothèque.

en: Take me to the new location
fr: Aller au nouvel emplacement

en: Target
fr: Cible

en: Task ID
fr: Id de la tâche

en: Task Progress
fr: Progression de la tâche

en: Task Status
fr: État de la tâche

en: Task Type
fr: Type de tâche

en: Task inputs
fr: Données d'entrées de la tâche

en: Teaching Assistant
fr: Assistant de cours

en: Team "{team}" successfully deleted.
fr: Equipe "{team}" supprimée avec succès.

en: Team Description (Required) *
fr: Description de l'équipe (obligatoire) *

en: Team Details
fr: Détails de l'équipe

en: Team Name (Required) *
fr: Nom de l'équipe (obligatoire) *

en: Team Search
fr: Recherche d'équipe

en: Team capacity
fr: Capacité de l'équipe

en: Team description cannot have more than 300 characters.
fr: La description de l'équipe ne peut pas dépasser 300 caractères.

en: Team member profiles
fr: Profils des membres de l'équipe

en: Team name cannot have more than 255 characters.
fr: Le nom de l'équipe ne peut pas dépasser 255 caractères.

en: Teams
fr: Équipes

en: Teams Pagination
fr: Pagination des équipes

en: Tell other learners a little about yourself: where you live, what your interests are, why you're taking courses, or what you hope to learn.
fr: Parlez nous de vous : où habitez-vous, quels sont vos intérêts, pourquoi suivez-vous des cours ou ce que vous souhaitez apprendre.

en: Templates
fr: Modèles

en: Terms of Service and Honor Code
fr: Conditions d'utilisation et Code d'honneur

en: Text color
fr: Couleur du texte

en: Text to display
fr: Texte à afficher

en: Textbook Name
fr: Nom du manuel

en: Textbook information
fr: information sur le manuel

en: Thank you for submitting your financial assistance application for {course_name}! You can expect a response in 2-4 business days.
fr: Merci d'avoir soumis votre demande d'aide financière pour {course_name}! Vous aurez une réponse dans 2-4 jours ouvrables.

en: Thank you for submitting your photos. We will review them shortly. You can now sign up for any %(platformName)s course that offers verified certificates. Verification is good for one year. After one year, you must submit photos for verification again.
fr: Merci d'avoir envoyer vos photos. Nous allons les valider rapidement. Vous pouvez maintenant vous inscrire à tous les cours %(platformName)s offrants un certificat vérifié. La vérification est valide un an. Après un an, vous devrez renvoyer vos photos pour vérification.

en: Thanks for returning to verify your ID in: {courseName}
fr: Merci pour votre vérification d'ID pour: {courseName}

en: The URL you entered seems to be an email address. Do you want to add the required mailto: prefix?
fr: L'URL que vous avez entrée semble être une adresse e-mail. Voulez-vous ajouter le prefix requis mailto: ?

en: The URL you entered seems to be an external link. Do you want to add the required http:// prefix?
fr: L'URL que vous avez entrée semble être un lien externe. Voulez-vous ajouter le préfixe http:// requis ?

en: The certificate for this learner has been re-validated and the system is re-running the grade for this learner.
fr: Le certificat de cet apprenant a été re-validé et le système est en train de re-évaluer les notes de cet apprenant.

en: The cohort cannot be added
fr: La cohorte ne peut pas être ajoutée

en: The cohort cannot be saved
fr: La cohorte ne peut pas être enregistrée

en: The country or region where you live.
fr: Votre pays ou région de résidence.

en: The country that team members primarily identify with.
fr: Le pays avec lequel les membres de l'équipe sont le plus proche.

en: The course end date must be later than the course start date.
fr: La date de fin du cours doit être postérieure à la date de début du cours.

en: The course must have an assigned start date.
fr: Le Cours doit avoir une date de départ renseignée.

en: The course start date must be later than the enrollment start date.
fr: La date de début de cours ne peut pas être antérieure à la date de début des inscriptions.

en: The email address you've provided isn't formatted correctly.
fr: L'adresse email que vous avez fournie est incorrecte.

en: The enrollment end date cannot be after the course end date.
fr: La date de fin des inscriptions ne peut pas être postérieure à la date de fin du Cours.

en: The enrollment start date cannot be after the enrollment end date.
fr:  La date de début des inscriptions ne peut pas être postérieure à la date de fin des inscriptions.

en: The file must be at least {size} in size.
fr: Le fichier doit avoir une taille supérieure à {size}.

en: The file must be smaller than {size} in size.
fr: Le fichier doit avoir une taille inférieure à {size}.

en: The following email addresses and/or usernames are invalid:
fr: Les adresses email et/ou noms d'utilisateurs suivants sont invalides :

en: The following errors were generated:
fr: Les erreurs suivantes ont été générées:

en: The following message will be displayed at the bottom of the courseware pages within your course:
fr: Le message suivant sera affiché au bas des pages du cours :

en: The following options are available for the {license_name} license.
fr: Les options suivantes sont disponibles pour la licence {license_name}

en: The following users are no longer enrolled in the course:
fr: Les utilisateurs suivants ont été désinscrits du cours :

en: The following warnings were generated:
fr: Les avertissements suivants ont été générés:

en: The general category for this type of assignment, for example, Homework or Midterm Exam. This name is visible to learners.
fr: La catégorie générale pour ce type de devoir, par exemple, devoirs maisons ou examen de moitié d'année. Ce nom est visible aux étudiants.

en: The grading process is still running. Refresh the page to see updates.
fr: Le processus d'évaluation est toujours en cours. Rafraîchir la page pour mettre à jour.

en: The language that team members primarily use to communicate with each other.
fr: La langue principalement utilisée par les membres de l'équipe pour communiquer entre eux.

en: The language used throughout this site. This site is currently available in a limited number of languages. Changing the value of this field will cause the page to refresh.
fr: La langue employée sur ce site. Ce site est disponible uniquement dans certaines langues. Si vous modifiez ce champ, cela provoquera automatiquement une actualisation de la page.

en: The minimum grade for course credit is not set.
fr: La note minimale d'obtention d'un crédit pour ce cours n'est pas fixée.

en: The minimum score percentage must be a whole number between 0 and 100.
fr: Le score minimum en pourcentage doit-être un nombre entier compris entre 0 et 100.

en: The name of this signatory as it should appear on certificates.
fr: Le nom du signataire tel qu'il doit apparaître sur les certificats.

en: The name that identifies you on {platform_name}. You cannot change your username.
fr: Votre nom sur {platform_name}. Vous ne pouvez pas modifier votre nom d'utilisateur

en: The name that is used for ID verification and that appears on your certificates.
fr: Le nom qui apparaîtra sur vos certificats et dans le cadre de toute vérification d'identité.

en: The number of assignments of this type that will be dropped. The lowest scoring assignments are dropped first.
fr: Le nombre de devoirs de ce type qui seont ignorés. Les scores des devoirs les plus bas seront ignorés en premier.

en: The number of subsections in the course that contain problems of this assignment type.
fr: Le nombre de sous-sections de ce cours qui contiennent des problèmes de ce type de devoir.

en: The organization that this signatory belongs to, as it should appear on certificates.
fr: L'organisation à laquelle ce signataire appartient, telle qu'elle devrait apparaitre sur les attestations.

en: The page "{route}" could not be found.
fr: Page "{route}" non trouvée.

en: The post you selected has been deleted.
fr: Le message que vous avez sélectionné a été effacé.

en: The published branch version, {published}, was reset to the draft branch version, {draft}.
fr: La version de la branche publiée, {published}, a été réinitialisée à la branche de la version du brouillon, {draft}.

en: The raw error message is:
fr: Le message d'erreur est:

en: The selected content group does not exist
fr: Le groupe de contenu sélectionné n'existe pas

en: The selected image must be larger than {minFileSizeInKB}.
fr: L'image sélectionnée doit faire au moins {minFileSizeInKB}.

en: The team "{team}" could not be found.
fr: L'équipe "{team}" n'a pu être trouvée.

en: The timed transcript for the first video file does not appear to be the same as the timed transcript for the second video file.
fr: La transcription synchronisée du premier fichier vidéo semble différente de la transcription synchronisée du second fichier vidéo.

en: The timed transcript for this video on edX is out of date, but YouTube has a current timed transcript for this video.
fr: La transcription synchronisée de cette vidéo sur EdX est périmée, mais YouTube dispose d'une version courante de la transcription de cette vidéo.

en: The topic "{topic}" could not be found.
fr: Sujet "{topic}" non trouvé.

en: The weight of all assignments of this type as a percentage of the total grade, for example, 40. Do not include the percent symbol.
fr: Poids en pourcentage de la note globale de tous les devoirs de ce type. Ne pas inclure le symbole pourcent. Exemple : 40.

en: The {cohortGroupName} cohort has been created. You can manually add students to this cohort below.
fr: La cohorte {cohortGroupName} a été crée. Vous pouvez y ajouter manuellement des étudiants ci-dessous.

en: There are invalid keywords in your email. Check the following keywords and try again.
fr: Votre email contient des mots-clefs invalides. Vérifiez les mots-clefs suivants et recommencez.

en: There are no posts in this topic yet.
fr: Il n'y a pas encore de message pour ce sujet.

en: There has been a failure to export to XML at least one component. It is recommended that you go to the edit page and repair the error before attempting another export. Please check that all components on the page are valid and do not display any error messages.
fr: Une erreur est survenue lors de l'export en XML pour au moins un composant. Il est recommandé de corriger l'erreur avant de relancer une nouvel export. Vérifier que tous les composants de la page sont valides et qu'ils n'affichent pas de messages d'erreur.

en: There has been an error processing your survey.
fr: Il y a eu une erreur lors du traitement de votre enquête.

en: There has been an error while exporting.
fr: Il y a eu une erreur lors de l'exportation.

en: There has been an error with your export.
fr: Une erreur est survenue lors de l'export.

en: There is invalid code in your content. Please check to make sure it is valid HTML.
fr: Votre proposition contient du code non valide. Veuillez vérifier que votre contenu est du HTML valide.

en: There is no email history for this course.
fr: Il n'y a pas d'historique de courriel pour ce cours

en: There must be at least one group.
fr: il doit y avoir au moins un groupe.

en: There must be one cohort to which students can automatically be assigned.
fr: Au moins une cohorte doit être créée pour ajouter les étudiants en automatique.

en: There was a problem creating the report. Select "Create Executive Summary" to try again.
fr: Il y a eu un problème lors de la création du rapport. Sélectionnez "Création Sommaire Exécutif" pour d'essayer de nouveau.

en: There was an error changing the user's role
fr: Il a eu une erreur lors du changement de rôle de cet utilisateur

en: There was an error during the upload process.
fr: Une erreur est survenue pendant l'envoi.

en: There was an error obtaining email content history for this course.
fr: Il y a eu une erreur lors de l'obtention de l'historique du contenu des e-mails pour ce cours.

en: There was an error obtaining email task history for this course.
fr: Une erreur est survenue lors de l'obtention de l'historique des tâches de courriel pour ce cours.

en: There was an error retrieving preview results for this catalog. Please check that your query is correct and try again.
fr: Il y a eu une erreur lors de la récupération de l'aperçu des résultats pour ce catalogue. Veuillez vérifier que votre requête est correcte et essayer de nouveau.

en: There was an error while unpacking the file.
fr: Une erreur est survenue pendant la décompression du fichier.

en: There was an error while verifying the file you submitted.
fr: Une erreur est survenue lors de la vérification du fichier que vous avez soumis.

en: There was an error, try searching again.
fr: Une erreur est survenue, essayez à nouveau.

en: There were errors reindexing course.
fr: Des erreurs sont survenues pendant la réindexation du cours.

en: There's already another assignment type with this name.
fr: Il y a déjà un type de travail avec ce nom.

en: These settings include basic information about your account.
fr: Ces paramètres comprennent des informations de base à propos de votre compte.

en: These users were not added as beta testers:
fr: Ces utilisateurs n'ont pas été ajoutés comme bêta-testeurs :

en: These users were not affiliated with the course so could not be unenrolled:
fr: Les utilisateurs suivants n'étant pas inscrits au cours, ils n’ont pas pu être désinscrits :

en: These users were not removed as beta testers:
fr: Ces utilisateurs n'ont pas pu être supprimés en tant que bêta-testeurs :

en: These users were successfully added as beta testers:
fr: Ces utilisateurs ont été ajoutés comme bêta-testeurs avec succès :

en: These users were successfully removed as beta testers:
fr: Ces utilisateurs ont été supprimés des bêta-testeurs avec succès :

en: These users will be allowed to enroll once they register:
fr: Ces étudiants seront autorisés à s'inscrire une fois qu'il se seront enregistrés  sur la plateforme :

en: These users will be enrolled once they register:
fr: Les utilisateurs suivants seront inscrits dès leur enregistrement sur la plate-forme :

en: This Group Configuration is not in use. Start by adding a content experiment to any Unit via the {linkStart}Course Outline{linkEnd}.
fr: Cette configuration de groupe n'est pas utilisée. Commencer par ajouter un contenu d'expérience à une unité via le {linkStart}Plan de cours{linkEnd}.

en: This Group Configuration is used in:
fr: Cette configuration de groupe est utilisée dans :

en: This action cannot be undone.
fr: Cette action ne peut pas être annulée.

en: This browser cannot play .mp4, .ogg, or .webm files.
fr: Ce navigateur ne peut pas lire les fichiers .mp4, .ogg, ou .webm

en: This catalog's courses:
fr: Les cours de ce catalogue :

en: This certificate has already been activated and is live. Are you sure you want to continue editing?
fr: Ce certificat a déjà été activé et peut être consulté. Êtes vous sur de vouloir continuer l'édition?

en: This comment could not be deleted. Refresh the page and try again.
fr: Ce commentaire ne peut pas être effacé. Rafraîchissez la page et réessayez.

en: This configuration is currently used in content experiments. If you make changes to the groups, you may need to edit those experiments.
fr: Cette configuration est actuellement utilisé dans des expériences de contenu. Si vous apportez des modifications aux groupes, vous devrez peut-être modifier ces expériences.

en: This content group is used in one or more units.
fr: Ce groupe de contenu est utilisé dans une ou plusieurs unités.

en: This course has automatic cohorting enabled for verified track learners, but cohorts are disabled. You must enable cohorts for the feature to work.
fr: Ce cours a les cohortes automatiques activées pour les apprenants vérifiés, mais les cohortes sont désactivées. Vous devez activer les cohortes pour que cette fonctionnalité fonctionne.

en: This course has automatic cohorting enabled for verified track learners, but the required cohort does not exist. You must create a manually-assigned cohort named '{verifiedCohortName}' for the feature to work.
fr: Ce cours a les cohortes automatiques activées pour les apprenants vérifiés, mais la cohorte requise n'existe pas. Vous devez créer manuellement une cohorte nommée '{verifiedCohortName}' pour que cette fonctionnalité fonctionne.

en: This course uses automatic cohorting for verified track learners. You cannot disable cohorts, and you cannot rename the manual cohort named '{verifiedCohortName}'. To change the configuration for verified track cohorts, contact your edX partner manager.
fr: Ce cours utilise des cohortes automatiques pour les apprenants vérifiés. Vous ne pouvez pas désactiver les cohortes, et vous ne pouvez pas renommer la cohorte manuelle nommée'{verifiedCohortName}'. Pour changer la configuration des cohortes vérifiées,contacter votre gestionnaire de partenariat edX.

en: This discussion could not be loaded. Refresh the page and try again.
fr: Cette discussion ne peut être téléchargée. Veuillez actualiser la page et essayer à nouveau.

en: This group controls access to:
fr: Ce groupe gère l'accès à :

en: This image is for decorative purposes only and does not require a description.
fr: Cette image est utilisée seulement pour la décoration et ne nécessite pas de description.

en: This is the Description of the Group Configuration
fr: Ceci est la description de la configuration du groupe

en: This is the Name of the Group Configuration
fr: Ceci est le nom de la configuration du groupe

en: This is the name of the group
fr: Ceci est le nom du groupe

en: This learner is currently sharing a limited profile.
fr: Cet apprenant partage actuellement un profil restreint.

en: This link will open in a modal window
fr: Ce lien s'ouvrira dans une nouvelle fenêtre contextuelle

en: This link will open in a new browser window/tab
fr: Ce lien s'ouvrira dans une nouvelle fenêtre ou onglet de votre navigateur

en: This page contains information about orders that you have placed with {platform_name}.
fr: Cette page contient des informations à propos des commandes que vous avez passés avec {platform_name}.

en: This post could not be closed. Refresh the page and try again.
fr: Ce message ne peut être fermé. Veuillez actualiser la page et essayer à nouveau.

en: This post could not be flagged for abuse. Refresh the page and try again.
fr: Ce message ne peut pas être dénoncé pour abus. Veuillez actualiser la page et essayer à nouveau.

en: This post could not be pinned. Refresh the page and try again.
fr: Ce message peut ne pas être affiché. Veuillez actualiser la page et essayer à nouveau.

en: This post could not be reopened. Refresh the page and try again.
fr: Ce message ne peut être rouvert. Veuillez actualiser la page et essayer à nouveau.

en: This post could not be unflagged for abuse. Refresh the page and try again.
fr: La dénonciation pour abus envers ce message ne peut être annulée. Veuillez actualiser la page et essayer à nouveau.

en: This post could not be unpinned. Refresh the page and try again.
fr: Ce message peut avoir été retiré. Veuillez actualiser la page et essayer à nouveau.

en: This problem has been reset.
fr: Cet exercice a été réinitialisé.

en: This response could not be marked as an answer. Refresh the page and try again.
fr: Cette réaction ne peut pas être inscrite en tant que réponse. Veuillez actualiser la page et essayer à nouveau.

en: This response could not be marked as endorsed. Refresh the page and try again.
fr: Cette réponse ne peut pas être inscrite comme étant approuvée. Veuillez actualiser la page et essayer à nouveau.

en: This response could not be unendorsed. Refresh the page and try again.
fr: Cette réaction ne peut pas être approuvée. Veuillez actualiser la page et essayer à nouveau.

en: This response could not be unmarked as an answer. Refresh the page and try again.
fr: Cette réaction ne peut pas être effacée en tant que réponse. Veuillez actualiser la page et essayer à nouveau.

en: This role requires a divided discussions scheme.
fr: Ce rôle requiert un plan de séparation des discussions.

en: This short name for the assignment type (for example, HW or Midterm) appears next to assignments on a learner's Progress page.
fr: Le nom court pour ce type de devoirs (par exemple, HW ou Midterm) apparait à côté des devoirs sur la page de progression de l'apprenant.

en: This team does not have any members.
fr: Cette équipe n'a pas de membres.

en: This team is full.
fr: Cette équipe est pleine.

en: This vote could not be processed. Refresh the page and try again.
fr: Impossible de passer au vote. Veuillez actualiser la page et essayer à nouveau.

en: Thumbnail
fr: Vignette

en: Thumbnail for {videoName}
fr: Vignette de {videoName}

en: Time Allotted (HH:MM):
fr: Temps alloué (HH:MM):

en: Time Sent
fr: Heure d'envoi

en: Time Sent:
fr: Heure d'envoi :

en: Time Zone
fr: Fuseau Horaire

en: Timed
fr: Minuté

en: Timed Exam
fr: Examen minuté

en: Timed Transcript Conflict
fr: Conflit de transcription synchronisée

en: Timed Transcript Found
fr: Transcription synchronisée trouvée

en: Timed Transcript Uploaded Successfully
fr: Transcription synchronisée importée avec succès

en: Timed Transcript from %(filename)s
fr: Transcription synchronisée pour %(filename)s

en: Tips on taking a successful photo
fr: Astuces pour prendre une bonne photo

en: Title
fr: Titre

en: Title
fr: Titre

en: Title of the signatory
fr: Titre du signataire

en: Titles more than 100 characters may prevent students from printing their certificate on a single page.
fr: Les titres de plus de 100 caractères peuvent empêcher les étudiants d'imprimer leur certificat sur une seule page.

en: To be sure all students can access the video, we recommend providing both an .mp4 and a .webm version of your video. Click below to add a URL for another version. These URLs cannot be YouTube URLs. The first listed video that's compatible with the student's computer will play.
fr: Afin que tous les étudiants puisse accéder à la vidéo, nous vous recommandons de fournir une version .mp4 ainsi qu'une version .webm de la vidéo. Cliquer ci-dessous pour ajouter une URL pour une autre version. Les URLs youtube ne sont pas supportées. La première vidéo de la liste compatible avec l'ordinateur de l'étudiant sera vue.

en: To complete the program, you must earn a verified certificate for each course.
fr: Afin de compléter ce programme, vous devez obtenir un certificat vérifié pour chacun de ces cours.

en: To invalidate a certificate for a particular learner, add the username or email address below.
fr: Pour invalider une attestation pour un apprenant, ajouter le nom d'usager ou l'adresse courriel ci-dessous.

en: To receive a certificate, you must also verify your identity before {date}.
fr: Pour recevoir un certificat, vous devez aussi valider votre identité avant le {date}.

en: To receive a certificate, you must also verify your identity.
fr: Pour recevoir un certificat, vous devez aussi valider votre identité.

en: To receive credit for problems, you must select "Submit" for each problem before you select "End My Exam".
fr: Pour recevoir des crédits pour votre problème, cliquez sur « Soumettre » pour chaque exercice avant de sélectionner « Terminer mon examen ».

en: To share your certificate on Mozilla Backpack, you must first have a Backpack account. Complete the following steps to add your certificate to Backpack.
fr: Pour partager votre attestation sur Mozilla Backpack, vous devez d'abord avoir un compte Bacpack. Compléter les étapes suivantes pour ajouter votre attestation à Backpack.

en: To take a successful photo, make sure that:
fr: Pour prendre une bonne photo, assurez-vous que:

en: To verify your identity, you need a webcam and a government-issued photo ID.
fr: Pour valider votre identité, vous devez posséder une caméra et une pièce d'identité avec photo.

en: Toggle Notifications Setting
fr: Changer les paramètres des notifications

en: Tools
fr: Outils

en: Top
fr: Haut

en: Topic
fr: Sujet

en: Topics
fr: Sujets

en: Total Number
fr: Nombre total

en: Transcript Languages
fr: Langues de la transcription

en: Transcript will be displayed when you start playing the video.
fr: La transcription sera affichée au moment où vous démarrerez la lecture de la vidéo.

en: Transcripts
fr: Transcriptions

en: Try the transaction again in a few minutes.
fr: Réessayez la transaction dans quelques minutes.

en: Try using a different browser, such as Google Chrome.
fr: Essayez un navigateur différent, Google Chrome par exemple.

en: Turn off transcripts
fr: Désactiver la transcription

en: Turn on closed captioning
fr: Afficher les sous-titres

en: Turn on transcripts
fr: Activer la transcription

en: Type in a URL or use the "Choose File" button to upload a file from your machine. (e.g. 'http://example.com/img/clouds.jpg')
fr: Saisissez l'URL ou utilisez le bouton "Choisir Fichier" pour charger un fichier provenant de votre machine. (exemple 'http://example.com/img/clouds.jpg')

en: Unable to submit application
fr: Impossible de soumettre votre demande

en: Underline
fr: Souligner

en: Undo
fr: Annule

en: Undo (Ctrl+Z)
fr: Annuler (Ctrl+Z)

en: Undo Changes
fr: Annuler les modifications

en: Undo moving
fr: Annuler le déplacement

en: Ungraded
fr: Non noté

en: Unit
fr: Unité

en: Unit Access
fr: Accès à l'unité

en: Unit Visibility
fr: Visibilité de l'unité

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Unknown username: {user}
fr: Nom d'utilisateur inconnu : {user}

en: Unlink This Account
fr: Dissocier votre compte

en: Unlink your {accountName} account
fr: Dissociez votre compte {accountName}

en: Unlinking
fr: Dissocier

en: Unmute
fr: Remettre le son

en: Unpublished changes to content that will release in the future
fr: Modifications non publiées dans les contenus qui seront diffusées ultérieurement

en: Unpublished changes to live content
fr: Modifications non publiées dans les contenus actifs

en: Unpublished units will not be released
fr: Les unités non publiées ne seront pas diffusées.

en: Unscheduled
fr: Non programmé

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Update team.
fr: Mettre l'équipe à jour.

en: Updating Tags
fr: Mise à jour des étiquettes

en: Updating with latest library content
fr: Mise à jour des derniers ajouts à la bibliothèque

en: Upgrade Deadline
fr: Délai de mise à niveau

en: Upgrade to Verified
fr: Suivre pour obtenir un Certificat

en: Upgrade to a Verified Certificate for {courseName}
fr: Mettre à niveau vers une certificat vérifié pour {courseName}

en: Upload
fr: Envoyer

en: Upload File
fr: Charger un fichier

en: Upload File and Assign Students
fr: Charger le fichier et associer les étudiants

en: Upload New .srt Transcript
fr: Envoyer une nouvelle transcription .srt

en: Upload New File
fr: Téléverser un nouveau fichier

en: Upload New Transcript
fr: Envoyer une nouvelle transcription

en: Upload PDF
fr: Charger un PDF

en: Upload Photo
fr: Envoyer la photo

en: Upload Signature Image
fr: Charger l'image de signature

en: Upload a CSV file
fr: Envoyez un fichier CSV

en: Upload a comma separated values (.csv) file that contains the usernames or email addresses of learners who have been given exceptions. Include the username or email address in the first comma separated field. You can include an optional note describing the reason for the exception in the second comma separated field.
fr: Envoyez un fichier de valeurs séparées par des virgules (.csv) qui continent les noms d'utilisateurs ou les adresses courriels des apprenants qui ont obtenu une dérogation. Inclure le nom d'utilisateur ou l'adresse courriel dans le premier champ. Vous pouvez inclure une note optionnelle décrivant le motif pour cette dérogation dans le second champ.

en: Upload an image
fr: Charger une image

en: Upload an image or capture one with your web or phone camera.
fr: Téléchargez une image ou capturez-en une avec votre webcam ou l'appareil photo de votre téléphone portable

en: Upload completed
fr: Chargement terminé

en: Upload completed for video {fileName}
fr: Téléchargement complet pour la vidéo {fileName}

en: Upload failed
fr: Le chargement a échoué

en: Upload failed for video {fileName}
fr: Téléchargement échoué de la vidéo {fileName}

en: Upload instructor image.
fr: Charger l'image de l’instructeur

en: Upload is in progress. To avoid errors, stay on this page until the process is complete.
fr:  Dépôt de fichier en cours. Pour éviter toute erreur, restez sur cette page jusqu'à la fin du traitement.

en: Upload signature image.
fr: Charger l'image de signature.

en: Upload your banner image.
fr: Envoyez l'image de votre bannière.

en: Upload your course image.
fr: Envoyez votre image de cours.

en: Upload your first asset
fr: Téléversez votre première ressource

en: Upload your video thumbnail image.
fr: Chargez votre image de vignette vidéo.

en: Uploaded file issues. Click on "+" to view.
fr: Liste des fichiers envoyés. Cliquez sur "+" pour voir.

en: Uploading
fr: Chargement en cours

en: Upper Alpha
fr: Capitales alphanumériques

en: Upper Roman
fr: Capitale Romain

en: Upset Learner
fr: Apprenant Faché

en: Use Current Transcript
fr: Utiliser la transcription courante

en: Use a practice proctored exam to introduce learners to the proctoring tools and processes. Results of a practice exam do not affect a learner's grade.
fr: Utilisez un examen de pratique surveillé afin d'introduire les apprenants au processus et aux outils de surveillance. Les résultats d'un examen de pratique ne comptent pas pour la note finale de l'étudiant.

en: Use a timed exam to limit the time learners can spend on problems in this subsection. Learners must submit answers before the time expires. You can allow additional time for individual learners through the Instructor Dashboard.
fr: Utiliser un examen minuté pour limiter le temps alloué aux participants pour répondre aux exercices de cette sous-section. Les participants doivent soumettre leurs réponses avant la fin du temps alloué. Vous pouvez allouer du temps supplémentaire à des participant depuis l'onglet Enseignant.

en: Use as a Prerequisite
fr: Utilisé comme Pré-requis

en: Use my institution/campus credentials
fr: Utiliser mes informations institution/campus

en: Use the All Topics menu to find specific topics.
fr: Utilisez le menu 'Tous les sujets' pour trouver un sujet spécific

en: Use your webcam to take a photo of your face. We will match this photo with the photo on your ID.
fr: Utiliser votre webcam pour prendre une photo de votre visage, afin que nous puissions la comparer avec celle de votre pièce d'identité.

en: Used
fr: Utilisé

en: Used in {count} location | Used in {count} locations
fr[0]: Utilisé dans {count} emplacement
fr[1]: Utilisé dans {count} emplacements

en: User Email
fr: Email de l'utilisateur

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Username or email address
fr: Nom d'utilisateur ou adresse email

en: Users must create and activate their account before they can be promoted to beta tester.
fr: Les utilisateurs doivent créer et activer leur compte avant de pouvoir devenir des bêta-testeurs.

en: V Align
fr: Alignement Vertical

en: Valid
fr: Valide

en: Validation Error
fr: Erreur de validation

en: Validation Error While Saving
fr: Erreur de validation lors de la sauvegarde

en: Verification Checkpoint
fr: Vérification intermédiaire

en: Verification Deadline
fr: Date limite de vérification

en: Verification checkpoint to be completed
fr: Point de contrôle de vérification à être complété

en: Verified Certificate
fr: Certificat vérifié

en: Verified Certificate for {courseName}
fr: Certificat vérifié pour {courseName}

en: Verified Certificate upgrade
fr: Passer à un certificat vérifié

en: Verified Status
fr: Statut vérifié

en: Verified mode price
fr: Prix du mode vérifié

en: Vertical space
fr: Espace Vertical

en: Very loud
fr: Très fort

en: Very low
fr: Très faible

en: Video Capture Error
fr: Erreur de capture vidéo.

en: Video ID
fr: Identifiant de la vidéo

en: Video duration is {humanizeDuration}
fr: La vidéo dure {humanizeDuration}

en: Video ended
fr: Vidéo terminée

en: Video image upload started
fr: Démarrage du chargement de l'image de la vidéo

en: Video position
fr: Position de la vidéo

en: Video speed:
fr: Vitesse de lecture de la vidéo :

en: Video transcript
fr: Transcription de la vidéo

en: View
fr: Voir

en: View Archived Course
fr: Voir le cours archivé

en: View Cohort
fr: Voir la cohorte

en: View Course
fr: Voir le cours

en: View Live
fr: Aperçu réel

en: View all errors
fr: Voir toutes les erreurs

en: View child items
fr: Voir les éléments enfants

en: Viewing %s course | Viewing %s courses
fr[0]: Voir %s cours
fr[1]: Voir %s cours

en: Visibility
fr: Visibilité

en: Visible to Staff Only
fr: Visible par l'équipe pédagogique seulement

en: Visual aids
fr: Aide Visuelle

en: Vote for good posts and responses
fr: Votez pour les messages intéressants et les bonnes réponses

en: Warnings
fr: Avertissements

en: We ask you to activate your account to ensure it is really you creating the account and to prevent fraud.
fr: Nous vous demandons d'activer votre compte pour nous assurer que c'est bien vous qui créer le compte et afin de prévenir la fraude.

en: We couldn't create your account.
fr: Nous n'avons pas pu créer votre compte.

en: We couldn't find any results for "%s".
fr: Nous ne trouvons pas de résultat pour "%s".

en: We couldn't sign you in.
fr: Nous n'avons pas pu vous connecter.

en: We just need a little more information before you start learning with %(platformName)s.
fr: Nous avons juste besoin d'un peu plus d'informations avant que vous commenciez votre apprentissage avec %(platformName)s.

en: We use the highest levels of security available to encrypt your photo and send it to our authorization service for review. Your photo and information are not saved or visible anywhere on %(platformName)s after the verification process is complete.
fr: Nous utilisons le niveau de sécurité le plus élevé pour chiffrer votre photo et l'envoyer à notre service d’autorisation afin d'y être examinée. Votre photo et vos informations ne sont pas enregistrées, et ils ne sont pas visible nulle part sur %(platformName)s après  l'accomplissement de processus de vérification.

en: We've encountered an error. Refresh your browser and then try again.
fr: Nous avons rencontré une erreur. Rafraîchissez votre navigateur puis réessayer.

en: We've sent a confirmation message to {new_email_address}. Click the link in the message to update your email address.
fr: Un message de confirmation a été envoyé à {new_email_address}. Cliquer le lien dans le message afin de mettre à jour votre adresse email.

en: We've sent a message to {email}. Click the link in the message to reset your password. Didn't receive the message? Contact {anchorStart}technical support{anchorEnd}.
fr: Nous avons envoyé un {email} à email. Cliquez sur le lien dans le message pour réinitialiser votre mot de passe. Vous n'avez pas reçu de message ?  Contactez le {anchorStart} support technique{anchorEnd}.

en: Web:
fr: Web :

en: Weekly Highlight Emails
fr: E-mails des faits marquants de la semaine

en: Weight of Total Grade
fr: Valeur de l'ensemble du grade

en: We’re sorry to see you go!
fr: Nous sommes désolés de vous voir partir !

en: What You Need for Verification
fr: Ce qui est nécésaire pour la vérification

en: What does %(platformName)s do with this photo?
fr: Que fait %(platformName)s avec cette photo ?

en: What does this mean?
fr: Qu'est ce que cela signifie?

en: What's Your Next Accomplishment?
fr: Quel est votre prochain accomplissement?

en: When learners submit an answer to an assessment, they immediately see whether the answer is correct or incorrect, and the score received.
fr: Lorsque les étudiants répondent à une évaluation, ils voient immédiatement si la réponse est juste ou fausse ainsi que leur note.

en: Which timed transcript would you like to use?
fr: Quelle transcription synchronisée souhaitez-vous utiliser ?

en: Whole words
fr: Mots entiers

en: Why activate?
fr: Pourquoi activer?

en: Why does %(platformName)s need my photo?
fr: Pourquoi %(platformName)s a besoin de ma photo ?

en: Width
fr: Largeur

en: Will Be Visible To:
fr: Sera visible pour :

en: Words: {0}
fr: Mots : {0}

en: Would you like to sign in using your %(providerName)s credentials?
fr: Souhaitez vous vous connecter avec %(providerName)s ?

en: Year of Birth
fr: Année de naissance

en: Yes, allow edits to the active Certificate
fr: Oui, permettre les modifications du certificat actif

en: Yes, replace the edX transcript with the YouTube transcript
fr: Oui, remplacer la transcription EdX par celle de YouTube

en: You are a member of this team.
fr: Vous être membre de cette équipe.

en: You are currently sharing a limited profile.
fr: Vous partagez actuellement votre profil restreint.

en: You are enrolling in: {courseName}
fr: Vous vous inscrivez à : {courseName}

en: You are not currently a member of any team.
fr: Actuellement, vous n'êtes membre d'aucune équipe.

en: You are not enrolled in any programs yet.
fr: Vous n'êtes pas encore inscrit dans un programme.

en: You are now enrolled as a verified student for:
fr: Vous vous êtes maintenant engagé en tant qu'étudiant vérifié pour :

en: You are sending an email message with the subject {subject} to the following recipients.
fr: Vous allez envoyer un email ayant pour sujet {subject} aux destinataires suivants.

en: You are upgrading your enrollment for: {courseName}
fr: Mise à niveau de votre inscription à : {courseName}

en: You can link your social media accounts to simplify signing in to {platform_name}.
fr: Vous pouvez lier vos comptes de médias sociaux afin de simplifier la connexion à {platform_name}.

en: You can now enter your payment information and complete your enrollment.
fr: Vous pouvez maintenant entrer vos informations de paiement et terminer votre inscription.

en: You can pay now even if you don't have the following items available, but you will need to have these by {date} to qualify to earn a Verified Certificate.
fr: Vous pouvez payer maintenant même s'il vous manque les élements suivants, mais vous en aurez besoin avant le {date} afin d'obtenir un certificat vérifié.

en: You can pay now even if you don't have the following items available, but you will need to have these to qualify to earn a Verified Certificate.
fr: Vous pouvez payer même si vous ne disposez pas encore des éléments suivants, mais vous en aurez besoin afin d'avoir le droit d'obtenir un certificat vérifié.

en: You can remove members from this team, especially if they have not participated in the team's activity.
fr: Vous pouvez retirer des membres de cette équipe, en particulier s'ils n'ont pas participé à l'activité de l'équipe.

en: You can use your {accountName} account to sign in to your {platformName} account.
fr: Vous pouvez utiliser votre compte {accountName} afin de vous connecter à votre compte {platformName}.

en: You cannot view the course as a student or beta tester before the course release date.
fr: Vous ne pouvez pas voir le cours en tant qu'étudiant ou en tant que bêta testeur avant la date de publication du cours.

en: You changed a video URL, but did not change the timed transcript file. Do you want to use the current timed transcript or upload a new .srt transcript file?
fr: Vous avez changé l'URL d'une vidéo, sans changer le fichier de transcription synchronisée. Souhaitez-vous utiliser le fichier courant de transcription synchronisée ou téléverser un nouveau fichier srt de transcription ?

en: You commented...
fr: Vous avez commenté...

en: You could not be subscribed to this post. Refresh the page and try again.
fr: Vous n'avez pas pu vous inscrire à ce post. Veuillez actualiser la page et essayer à nouveau.

en: You could not be unsubscribed from this post. Refresh the page and try again.
fr: Vous n'avez pas pu vous désinscrire de ce post. Veuillez actualiser la page et essayer à nouveau.

en: You currently have no cohorts configured
fr: Vous n'avez actuellement aucune cohorte configurée

en: You did not select a content group
fr: Vous n'avez pas sélectionné de groupe de contenu

en: You did not select any files to submit.
fr: Vous n'avez sélectionné aucun fichier à envoyer.

en: You did not submit the required files: {requiredFiles}.
fr: Vous n'avez pas envoyé les fichiers requis : {requiredFiles}.

en: You don't seem to have Flash installed. Get Flash to continue your verification.
fr: Il semble que Flash ne soit pas installé. Obtenez Flash pour continuer votre vérification.

en: You don't seem to have a webcam connected.
fr: Il semblerait que votre webcam n'est pas connectée.

en: You have already verified your ID!
fr: Vous avez déjà vérifié votre ID!

en: You have done a dry run of force publishing the course. Nothing has changed. Had you run it, the following course versions would have been change.
fr: Vous avez effectué une simulation de la publication forcée de ce cours. Rien n'a changé. SI vous aviez vraiment exécuté celle-ci, les versions de cours suivantes aurait été changées.

en: You have no handouts defined
fr: Vous n'avez défini aucun documents

en: You have not bookmarked any courseware pages yet
fr: Vous n'avez marqué aucune page de cours pour le moment.

en: You have not created any certificates yet.
fr: Vous n'avez pas encore crée de certificat.

en: You have not created any content groups yet.
fr: Vous n'avez pas encore créé de groupes de contenu.

en: You have not created any group configurations yet.
fr: Vous n'avez pas encore créé de configuration des groupes.

en: You have successfully signed into %(currentProvider)s, but your %(currentProvider)s account does not have a linked %(platformName)s account. To link your accounts, sign in now using your %(platformName)s password.
fr: Vous êtes connecté à %(currentProvider)s avec succès,mais votre compte %(currentProvider)s n'est pas relié à votre compte %(platformName)s. Pour lier vos comptes, connectez-vous en utilisant votre mot de passe %(platformName)s.

en: You have unsaved changes are you sure you want to navigate away?
fr: Vous avez des modifications non enregistrées, êtes-vous sûr de vouloir quitter cette page ?

en: You have unsaved changes. Do you really want to leave this page?
fr: Il reste des modifications non sauvegardées. Voulez-vous vraiment quitter cette page ?

en: You haven't added any assets to this course yet.
fr: Vous n'avez encore ajouté aucune ressource dans ce cours.

en: You haven't added any content to this course yet.
fr: Vous n'avez pas encore ajouté de contenu à ce cours.

en: You haven't added any textbooks to this course yet.
fr: Vous n'avez encore ajouté aucun manuel à ce cours.

en: You may also lose access to verified certificates and other program credentials like MicroMasters certificates. If you want to make a copy of these for your records before proceeding with deletion, follow the instructions for {htmlStart}printing or downloading a certificate{htmlEnd}.
fr: Vous pouvez également perdre l'accès aux certificats vérifiés et aux autres crédits de programmes comme les certificats MicroMasters. Si vous souhaitez en faire une copie pour vos archives avant de poursuivre la suppression, veuillez suivre les instructions pour {htmlStart}imprimer ou télécharger un certificat{htmlEnd}.

en: You must be over 13 to share a full profile. If you are over 13, make sure that you have specified a birth year on the {account_settings_page_link}
fr: Vous devez avoir plus de 13 ans pour partager un profil complet. Si vous avez plus de 13 ans, assurez-vous que votre année de naissance est correcte dans {account_settings_page_link}

en: You must enter a valid email address in order to add a new team member
fr: Vous devez saisir une adresse e-mail valide afin d'ajouter un nouveau membre à l'équipe

en: You must sign out and sign back in before your language changes take effect.
fr: Vous devez vous déconnecter puis vous connecter à nouveau afin que les paramètres de langue prennent effet.

en: You must specify a name for the cohort
fr: Vous devez indiquer un nom pour la cohorte

en: You must specify your birth year before you can share your full profile. To specify your birth year, go to the {account_settings_page_link}
fr: Vous devez renseigner votre année de naissance avant de pouvoir partager votre profil complet. Pour renseigner votre année de naissance, allez sur {account_settings_page_link}

en: You need to activate your account before you can enroll in courses. Check your inbox for an activation email. After you complete activation you can return and refresh this page.
fr: Vous devez activer votre compte avant de pouvoir vous inscrire aux cours. Vérifier votre boîte de réception pour un email d'activation. Après l'activation vous pouvez revenir et rafraichir cette page.

en: You receive messages from {platform_name} and course teams at this address.
fr: Les messages que vous recevrez de la part de la plateforme {platform_name} et des équipes pédagogiques seront envoyés à cette adresse.

en: You submitted {filename}; only {allowedFiles} are allowed.
fr: Vous avez envoyé {filename}; seul les {allowedFiles} sont autorisés.

en: You will be refunded the amount you paid.
fr: Le montant payé vous sera remboursé.

en: You will not be refunded the amount you paid.
fr: Le montant payé ne vous sera pas remboursé.

en: You will not receive notification for emails that bounce, so double-check your spelling.
fr: Vous ne recevrez pas de notification pour les e-mails rejetés, donc soyez doublement attentif à l'orthographe.

en: You will use your webcam to take a picture of your face and of your government-issued photo ID.
fr: Vous utiliserez votre caméra afin de prendre une photo de votre visage et de votre pièce d'identité.

en: You!
fr: Vous !

en: You've made some changes
fr: Vous avez effectué des modifications

en: You've made some changes, but there are some errors
fr: Vous avez effectué des modifications, mais il y a des erreurs

en: You've successfully signed into %(currentProvider)s.
fr: Vous êtes connectés avec succès avec %(currentProvider)s.

en: Your ID must be a government-issued photo ID that clearly shows your face.
fr: Votre pièce d'identité doit clairement montrer votre visage.

en: Your Program Journey
fr: Votre Parcours d'apprentissage

en: Your browser doesn't support direct access to the clipboard. Please use the Ctrl+X/C/V keyboard shortcuts instead.
fr: Votre navigateur ne supporte pas l'accès direct au presse-papier. Veuillez utiliser les raccourcis clavier Ctrl + X / C / V à la place.

en: Your changes have been saved.
fr: Vos modifications ont été enregistrées.

en: Your changes have been saved. {details}
fr: Vos modifications ont été enregistrées. {details}

en: Your changes will not take effect until you save your progress.
fr: Vos modifications ne prendront pas effet tant que vous n'aurez pas enregistré.

en: Your changes will not take effect until you save your progress. Take care with key and value formatting, as validation is not implemented.
fr: Vos modifications ne prendront pas effet tant que vous n'aurez pas enregistré. La validation n'ayant pas été implémentée, faites attention au formatage des clés et des valeurs.

en: Your course could not be exported to XML. There is not enough information to identify the failed component. Inspect your course to identify any problematic components and try again.
fr: L'export XML de votre bibliothèque a échoué sans qu'il soit possible de déterminer précisément le problème, veuillez examiner cette bibliothèque et corriger le composant fautif puis réessayer.

en: Your donation could not be submitted.
fr: Votre don n'a pas pu être soumis

en: Your email message was successfully queued for sending. In courses with a large number of learners, email messages to learners might take up to an hour to be sent.
fr: Votre email a été mis sur liste d'attente avec succès pour l'envoi. Pour les cours avec un grand nombre d'apprenants, l'envoi des emails peut prendre jusqu'à une heure.

en: Your entire face fits inside the frame.
fr:  Votre visage est entièrement dans le cadre.

en: Your export has failed.
fr: Votre exportation a échoué.

en: Your face is well-lit.
fr: Votre visage est bien éclairé

en: Your file '{file}' has been uploaded. Allow a few minutes for processing.
fr: Votre fichier '{file}' a été importé. Merci d'attendre quelques minutes pour son traitement.

en: Your file could not be uploaded
fr: Votre fichier n'a pas pu être chargé

en: Your file has been deleted.
fr: Votre fichier a été supprimé.

en: Your file {filename} is too large (max size: {maxSize}MB).
fr: Votre fichier {filename} est trop grand (taille maxi : {maxSize} Mo).

en: Your import has failed.
fr: Votre importation a échoué.

en: Your library could not be exported to XML. There is not enough information to identify the failed component. Inspect your library to identify any problematic components and try again.
fr: L'export XML de la bibliothèque a échoué sans qu'il soit possible de déterminer précisément le problème. Examiner cette bibliothèque et corriger le composant en erreur puis réessayer.

en: Your message cannot be blank.
fr: Votre message ne peut pas être vide.

en: Your message must have a subject.
fr: Votre message doit contenir un sujet.

en: Your message must have at least one target.
fr: Votre message doit avoir au moins un destinataire.

en: Your policy changes have been saved.
fr: Les changements de règles ont été enregistrés.

en: Your post will be discarded.
fr: Votre message sera supprimé

en: Your question or idea (required)
fr: Votre question ou message (requis)

en: Your request could not be completed due to a server problem. Reload the page and try again. If the issue persists, click the Help tab to report the problem.
fr: Votre demande n'a pas pu être réalisée à cause d'un problème de serveur. Rafraîchissez la page et réessayez. Si le problème persiste, cliquez sur l'onglet Aide pour signaler le problème.

en: Your request could not be completed. Reload the page and try again.
fr: Votre demande n'a pas pu être réalisée. Rafraîchissez la page et réessayez.

en: Your request could not be completed. Reload the page and try again. If the issue persists, click the Help tab to report the problem.
fr: Votre requête n'a pu être complétée. Recharger la page et essayez de nouveau. Si le problème persiste, cliquer sur l'onglet Aide afin de signaler le problème.

en: Your request could not be processed. Refresh the page and try again.
fr: Votre requête n'a pas pu être traitée. Veuillez actualiser la page et essayer à nouveau.

en: Your team could not be created.
fr: Votre équipe n'a pas pu être crée.

en: Your team could not be updated.
fr: Votre équipe n'a pas pu être mise à jour.

en: Your upload of '{file}' failed.
fr: Le chargement de '{file}' a échoué.

en: Your upload of '{file}' succeeded.
fr: Chargement de '{file}' réussi.

en: Your verification status is good until {verificationGoodUntil}.
fr: Votre vérification est valable jusqu'au {verificationGoodUntil}.

en: Your video uploads are not complete.
fr: Vos chargements vidéos ne sont pas terminés.

en: Your {program} Certificate
fr: Votre certificat pour {program}

en: Yourself
fr: Vous-même

en: Zoom In
fr: Zoomer

en: Zoom Out
fr: Dézoomer

en: [no tags]
fr: [aucun tag]

en: a day
fr: un jour

en: about a minute
fr: environ une minute

en: about a month
fr: environ un mois

en: about a year
fr: environ un an

en: about an hour
fr: environ une heure

en: and others
fr: et autres

en: anonymous
fr: anonyme

en: answer
fr: réponse

en: certificate
fr: certificat

en: close
fr: fermer

en: component
fr: composant

en: content group
fr: groupe de contenu

en: course id
fr: ID de cours

en: delete chapter
fr: effacer le chapitre

en: delete group
fr: supprimer le groupe

en: details about the failure
fr: Détails sur l'erreur.

en: dragging
fr: déplacement

en: dragging out of slider
fr: déplacement du curseur en dehors

en: dropped in slider
fr: curseur pour le dépôt

en: dropped on target
fr: déposé sur la cible

en: e.g. 'Sky with clouds'. The description is helpful for users who cannot see the image.
fr: exemple 'Ciel avec nuages'. La description est utile pour les utilisateurs qui ne peuvent pas voir l'image.

en: e.g. 'google'
fr: exemple 'google'

en: e.g. 'http://google.com'
fr: ex. "http://google.fr/"

en: e.g. johndoe@example.com, JaneDoe, joeydoe@example.com
fr: exemple : johndoe@exemple.com, JaneDoe, joeydoe@exemple.com

en: emphasized text
fr: texte en italique

en: enter code here
fr: saisir du code ici

en: enter link description here
fr: saisir une description du lien ici

en: for
fr: pour

en: group configuration
fr: configuration des groupes

en: image omitted
fr: image manquante

en: last activity
fr: dernière activité

en: less than a minute
fr: moins d’une minute

en: name
fr: nom

en: off
fr: arrêt

en: open slots
fr: places disponibles

en: or
fr: ou

en: or create a new one here
fr: ou en créer un nouveau ici

en: or sign in with
fr: ou se connecter avec

en: price
fr: prix

en: provide the title/name of the chapter that will be used in navigating
fr: Veuillez fournir le titre/nom du chapitre qui sera utilisé pendant la navigation.

en: provide the title/name of the text book as you would like your students to see it
fr: veuillez fournir le titre/nom du manuel comme vous souhaiteriez que vos étudiants le voient.

en: remove
fr: supprimer

en: remove all
fr: tout supprimer

en: second
fr: seconde

en: seconds
fr: secondes

en: send an email message to {email}
fr: envoyer un email à {email}

en: strong text
fr: texte en gras

en: team count
fr: total équipe

en: there is currently {numVotes} vote | there are currently {numVotes} votes
fr[0]: il y a actuellement {numVotes} vote
fr[1]: il y a actuellement {numVotes} votes

en: toggle chapter %(displayName)s
fr: Afficher le chapitre %(displayName)s

en: toggle subsection %(displayName)s
fr: Afficher la sous-section %(displayName)s

en: unit
fr: unité

en: unsubmitted
fr: non envoyé

en: upload a PDF file or provide the path to a Studio asset file
fr: Chargez un PDF ou fournissez le chemin d'un fichier de ressource Studio

en: username or email
fr: nom d'utilisateur ou email

en: with %(release_date_from)s
fr: avec %(release_date_from)s

en: with %(section_or_subsection)s
fr: avec %(section_or_subsection)s

en: {browse_span_start}Browse teams in other topics{span_end} or {search_span_start}search teams{span_end} in this topic. If you still can't find a team to join, {create_span_start}create a new team in this topic{span_end}.
fr: {browse_span_start}Parcourir les équipes dans d'autres sujets{span_end} ou {search_span_start}rechercher des équipes{span_end} dans ce sujet. Si vous ne parvenez pas à trouver une équipe, {create_span_start}créez une nouvelle équipe dans ce sujet {span_end}.

en: {categoryText} in {parentDisplayname}
fr: {categoryText} dans {parentDisplayname}

en: {display_name} Settings
fr: Paramètres de {display_name}

en: {email} is already on the {container} team. Recheck the email address if you want to add a new member.
fr: {email} est déjà membre de l'équipe {container}. Revérifiez l'adresse électronique si vous souhaitez ajouter un nouveau membre.

en: {filename} exceeds maximum size of {maxFileSizeInGB} GB.
fr: {filename} dépasse la taille maximum de {maxFileSizeInGB} GB.

en: {filename} is not in a supported file format. Supported file formats are {supportedFileFormats}.
fr: {filename} n'est pas parmi les formats de fichier supporté. Les formats de fichier supporté sont {supportedFileFormats}

en: {hours}:{minutes} (current UTC time)
fr: {hours}:{minutes} (heure actuelle UTC )

en: {htmlStart}Want to change your email, name, or password instead?{htmlEnd}
fr: {htmlStart} voulez-vous modifier votre email, nom, ou mot de passe?{htmlEnd}

en: {numResponses} other response | {numResponses} other responses
fr[0]: {numResponses} autre réponse
fr[1]: {numResponses} autres réponses

en: {numResponses} response | {numResponses} responses
fr[0]: {numResponses} réponse
fr[1]: {numResponses} réponses

en: {organization}\'s logo
fr: logo {organization}

en: {screen_reader_start}Warning:{screen_reader_end} No content groups exist.
fr: {screen_reader_start}Avertissement : {screen_reader_end} Il n'existe aucun groupe de contenu.

en: {screen_reader_start}Warning:{screen_reader_end} The previously selected content group was deleted. Select another content group.
fr: {screen_reader_start}Avertissement : {screen_reader_end} Le groupe de contenu sélectionné précédemment a été supprimé. Sélectionnez un autre groupe de contenu.

en: {start_strong}{total}{end_strong} words submitted in total.
fr: {start_strong}{total}{end_strong} mots soumis au total.
