edx-platform - en to ar translation catalogue (1287 entries)

en:  learner does not exist in LMS and not added to the exception list
ar: لا يوجد متعلّمين في LMS ولم تجري إضافتهم إلى لائحة الاستثناء

en:  learner is successfully added to the exception list
ar: جرت إضافة المتعلّم بنجاح إلى قائمة الإستثناء

en:  learners are successfully added to exception list
ar: جرى إضافة المتعلّمين بنجاح إلى قائمة الإستثناء

en: %(comments_count)s %(span_sr_open)scomments %(span_close)s
ar: %(comments_count)s %(span_sr_open)sتعليقات %(span_close)s

en: %(comments_count)s %(span_sr_open)scomments (%(unread_comments_count)s unread comments)%(span_close)s
ar: %(comments_count)s %(span_sr_open)sتعليقات (%(unread_comments_count)s تعليقات غير مقروءة)%(span_close)s

en: %(download_link_start)sDownload this image (right-click or option-click, save as)%(link_end)s and then %(upload_link_start)supload%(link_end)s it to your backpack.</li>
ar: %(download_link_start)s حمل الصورة (اضغط زر الفأرة الأيمن، حفظ باسم) %(link_end)s ومن ثم %(upload_link_start)sحمل%(link_end)s إلى Backpack.</li>

en: %(errorCount)s error found in form. | %(errorCount)s errors found in form.
ar[0]: وُجِدَ %(errorCount)s خطأ في النموذج.
ar[1]: وُجِدَ %(errorCount)s خطأ في النموذج.
ar[2]: وُجِدَ %(errorCount)s خطأ في النموذج.
ar[3]: وُجِدَت %(errorCount)s أخطاء في النموذج.
ar[4]: وُجِدَت %(errorCount)s أخطاء في النموذج.
ar[5]: وُجِدَت %(errorCount)s أخطاء في النموذج.

en: %(field)s can only contain up to %(count)d characters.
ar: يجب ألا يتجاوز عدد أحرف الحقول %(field)s الـ %(count)d حرفًا.

en: %(field)s must have at least %(count)d characters.
ar: يجب على حقل %(field)s أن يحتوي على %(count)d حروف على الأقل.

en: %(memberCount)s / %(maxMemberCount)s Member | %(memberCount)s / %(maxMemberCount)s Members
ar[0]: %(memberCount)s / %(maxMemberCount)s عضو
ar[1]: %(memberCount)s / %(maxMemberCount)s عضو
ar[2]: %(memberCount)s / %(maxMemberCount)s عضو
ar[3]: %(memberCount)s / %(maxMemberCount)s عضو
ar[4]: %(memberCount)s / %(maxMemberCount)s عضو
ar[5]: %(memberCount)s / %(maxMemberCount)s عضو

en: %(new_item_message)s
ar: رسائل %(new_item_message)s

en: %(num_questions)s question | %(num_questions)s questions
ar[0]: %(num_questions)s سؤال
ar[1]: %(num_questions)s سؤال
ar[2]: %(num_questions)s سؤال
ar[3]: %(num_questions)s سؤال
ar[4]: %(num_questions)s سؤال
ar[5]: %(num_questions)s سؤال

en: %(num_students)s student | %(num_students)s students
ar[0]: %(num_students)s طالب
ar[1]: %(num_students)s طالب
ar[2]: %(num_students)s طالب
ar[3]: %(num_students)s طالب
ar[4]: %(num_students)s طالب
ar[5]: %(num_students)s طالب

en: %(num_students)s student opened Subsection | %(num_students)s students opened Subsection
ar[0]: قام %(num_students)s طالب بفتح قسم فرعي
ar[1]: قام %(num_students)s طالب بفتح قسم فرعي
ar[2]: قام %(num_students)s طالب بفتح قسم فرعي
ar[3]: قام %(num_students)s طالب بفتح قسم فرعي
ar[4]: قام %(num_students)s طالب بفتح قسم فرعي
ar[5]: فتح %(num_students)s طالب قسمًا فرعيًّا.

en: %(programName)s Home Page.
ar: %(programName)s  الصفحة الرئيسية.

en: %(team_count)s Team | %(team_count)s Teams
ar[0]: %(team_count)s فريق
ar[1]: %(team_count)s فريق
ar[2]: %(team_count)s فريق
ar[3]: %(team_count)s فِرق
ar[4]: %(team_count)s فِرق
ar[5]: %(team_count)s فريقاً

en: %(type)s Component Template Menu
ar: قائمة نماذج مكوّنات %(type)s

en: (Add signatories for a certificate)
ar: (إضافة موقِّعين على شهادة معيّنة)

en: (Required Field)
ar: (حقل مطلوب)

en: (contains %(student_count)s student) | (contains %(student_count)s students)
ar[0]: (يحتوي على %(student_count)s طالب)
ar[1]: (يحتوي على %(student_count)s طالب)
ar[2]: (يحتوي على %(student_count)s طالب)
ar[3]: (يحتوي على %(student_count)s طالب)
ar[4]: (يحتوي على %(student_count)s طالب)
ar[5]: (يشمل %(student_count)s طلّاب)

en: - Sortable
ar: - قابل للتصنيف

en: : video upload complete.
ar: تم تحميل الفيديو:

en: <%= user %> already in exception list.
ar: سبق أن أُدرج المستخدم <%= user %> على لائحة الاستثناء.

en: <%= user %> has been successfully added to the exception list. Click Generate Exception Certificate below to send the certificate.
ar: أُُضيف المستخدم <%= user %> بنجاح إلى قائمة الاستثناء. انقر على ’إنشاء شهادة استثناء‘ أدناه لإرسال الشهادة.

en: A driver's license, passport, or government-issued ID with your name and photo.
ar: رخصة القيادة، أو جواز السفر، أو بطاقة شخصية صادرة عن الحكومة، بحيث تحمل أي واحدة من هذه الوثائق اسمك وصورتك

en: A driver's license, passport, or other government-issued ID with your name and photo
ar: رخصة القيادة، أو جواز السفر، أو بطاقة شخصية صادرة عن الحكومة، بحيث تحمل أي واحدة من هذه الوثائق اسمك وصورتك

en: A list of courses you have just enrolled in as a verified student
ar: قائمة المساقات التي سجّلت فيها لتوّك كطالب موثَّق

en: A name that identifies your team (maximum 255 characters).
ar: اسم يعرّف بفريقك (255 حرفًا على الأكثر).

en: A short description of the team to help other learners understand the goals or direction of the team (maximum 300 characters).
ar: وصف قصير حول الفريق لمساعدة المتعلمين الآخرين على فهم أهدافه أو توجّهه (300 حرفًا على الأكثر).

en: A valid email address is required
ar: يجب إدخال عنوان صحيح للبريد الإلكتروني.

en: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ
ar: أ ب ت ث ج ح خ د ذ ر ز س ش ص ض ط ظ ع غ ف ق ك ل م ن هـ و ي

en: Abbreviation
ar: الاختصار

en: About You
ar: نبذة عنك

en: Account Information
ar: معلومات الحساب

en: Account Not Activated
ar: الحساب غير مفعّل

en: Account Settings
ar: إعدادات الحساب

en: Action
ar: الإجراء

en: Action required: Enter a valid date.
ar: إجراء لازم: أدخل تاريخاً صالحاً.

en: Actions
ar: الإجراءات

en: Activate
ar: تفعيل

en: Activate Your Account
ar: قم بتفعيل حسابك

en: Active Uploads
ar: التحميلات النشطة

en: Add
ar: إضافة

en: Add Additional Signatory
ar: إضافة مُوَقّع إضافي

en: Add Cohort
ar: إضافة شعبة

en: Add Component:
ar: إضافة مكوِّن:

en: Add New Component
ar: إضافة مكوِّن جديد

en: Add URLs for additional versions
ar: إضافة روابط للنسخات الإضافية

en: Add a Chapter
ar: إضافة فصل

en: Add a New Cohort
ar: إضافة شعبة جديدة

en: Add a Post
ar: أضف منشوراً

en: Add a Response
ar: إضافة رد:

en: Add a comment
ar: إضافة تعليق

en: Add a learning outcome here
ar: إضافة نتيجة تعليمية هنا

en: Add a response:
ar: أضف رداً:

en: Add another group
ar: إضافة مجموعة أخرى

en: Add notes about this learner
ar: أضف ملاحظات تخصّ هذا المتعلّم

en: Add to Exception List
ar: إضف إلى لائحة الاستثناءات

en: Add your first content group
ar: أضف مجموعة المحتوى الأولى

en: Add your first group configuration
ar: أضف أوّل إعداداتك للمجموعة

en: Add your first textbook
ar: أضِف أوّل كتاب لك.

en: Add {role} Access
ar: إضافة صلاحية الوصول الخاصة بـ {role}

en: Adding the selected course to your cart
ar: جاري إضافة المساق المختار إلى عربة مشترياتك

en: Additional Information
ar: معلومات إضافية

en: Additional posts could not be loaded. Refresh the page and try again.
ar: لا يمكن تحميل المشاركات الإضافية. قم بتحديث الصفحة وحاول مرة أخرى.

en: Admin
ar: مشرِف

en: Advanced
ar: إعدادات متقدّمة

en: After the subsection\'s due date has passed, learners can no longer access its content. The subsection remains included in grade calculations.
ar: بعد مرور التاريخ المحدد للقسم الفرعي، لم يعد المتعلمون قادرين بعد على الوصول إلى محتواه. يظل القسم الفرعي مدرجًا في حسابات المستوى.

en: All Groups
ar: كافّة المجموعات

en: All Posts
ar: كل المنشورات

en: All Rights Reserved
ar: جميع الحقوق محفوظة

en: All Time Zones
ar: جميع المناطق الزمنية

en: All Topics
ar: كافّة المواضيع

en: All accounts were created successfully.
ar: استُكمل إنشاء جميع الحسابات بنجاح.

en: All groups must have a name.
ar: يجب أن يتوفّر اسم لكلّ مجموعة.

en: All groups must have a unique name.
ar: يجب أن يكون لكل مجموعة اسم خاص بها.

en: All learners in the {cohort_name} cohort
ar: كل المتعلمين في شعبة {cohort_name}

en: All learners who are enrolled in this course
ar: كل المتعلمين المنضمين إلى هذه الدورة التدريبية .

en: All payment options are currently unavailable.
ar: جميع خيارات السداد غير متوفّرة حاليًا.

en: All professional education courses are fee-based, and require payment to complete the enrollment process.
ar: إنّ جميع مساقات التعليم المهني تستلزم رسماً وتتطلّب الدفع لاستكمال عملية التسجيل.

en: All subsections
ar: جميع الأقسام الفرعية

en: All teams
ar: جميع الفرق

en: All topics
ar: كافّة المواضيع

en: All units
ar: جميع الوحدات

en: All users on the Exception list
ar: كافة المستخدمين في قائمة الاستثناء

en: All users on the Exception list who do not yet have a certificate
ar: كافة المستخدمين على قائمة الاستثناء ليس لديهم شهادة بعد

en: Allow students to generate certificates for this course?
ar: هل تريد السماح للطلّاب بإعداد شهادات لهذا المساق؟

en: Already a course team member
ar: عضو مسبق في فريق المساق

en: Already a library team member
ar: عضو مسبَق في فريق المكتبة

en: Already a member
ar: عضو مسجَّل من قبل

en: Amount
ar: الكمّية

en: An email has been sent to {userEmail} with a link for you to activate your account.
ar: أُرسِل رابط تفعيل الحساب على عنوان البريد الإلكتروني {userEmail}.

en: An error has occurred. Check your Internet connection and try again.
ar: نأسف لحدوث خطأ، يُرجى التأكّد من اتصالك بالإنترنت وإعادة المحاولة لاحقًا.

en: An error has occurred. Make sure that you are connected to the Internet, and then try refreshing the page.
ar: نأسف لحدوث خطأ. يُرجى التأكّد من أنّ حاسوبك متّصل بالإنترنت، ثمّ حاول إعادة فتح الصفحة.

en: An error has occurred. Please try again later.
ar: نأسف لحدوث خطأ. يُرجى إعادة المحاولة لاحقًا.

en: An error has occurred. Please try again.
ar: نأسف لحدوث خطأ. يُرجى إعادة المحاولة.

en: An error has occurred. Please try reloading the page.
ar: نأسف لحدوث خطأ. يُرجى محاولة إعادة تحميل الصفحة.

en: An error has occurred. Refresh the page, and then try again.
ar: نأسف لحدوث خطأ. يُرجى إعادة فتح الصفحة ثمّ إعادة المحاولة.

en: An error has occurred. Try refreshing the page, or check your Internet connection.
ar: نأسف لحدوث خطأ. يُرجى تحديث الصفحة أو تأكّد من اتصالك بالإنترنت.

en: An error occurred retrieving your email. Please try again later, and contact technical support if the problem persists.
ar: نأسف لحدوث خطأ في استرداد رسالة البريد الإلكتروني. يُرجى إعادة المحاولة لاحقًا، والاتّصال بفريق الدعم الفنّي في حال استمرّت المشكلة.

en: An error occurred when signing you in to %s.
ar: حدث خطأ أثناء محاولة تسجيل الدخول إلى %s.

en: An error occurred while removing the member from the team. Try again.
ar: نأسف لحدوث خطأ أثناء إستبعاد عضو من الفريق. يُرجى إعادة المحاولة.

en: An error occurred.
ar: نأسف لحدوث خطأ.

en: An error occurred. Make sure that the student's username or email address is correct and try again.
ar: نأسف لحدوث خطأ. يُرجى التأكّد من صحّة اسم المستخدم للطالب أو بريده الإلكتروني ثمّ إعادة المحاولة.

en: An error occurred. Please reload the page.
ar: نأسف لحدوث خطأ. يُرجى إعادة فتح الصفحة.

en: An error occurred. Please try again.
ar: نأسف لحدوث خطأ. يُرجى إعادة المحاولة.

en: An error occurred. Try again.
ar: نأسف لحدوث خطأ. يُرجى إعادة المحاولة.

en: An unexpected error occurred.  Please try again.
ar: نأسف لحدوث خطأ غير متوقَّع. يُرجى إعادة المحاولة.

en: Are you having trouble finding a team to join?
ar: عذرًا، هل تواجه مشكلة في إيجاد فريق لتنضم إليه؟

en: Are you sure you want to delete this comment?
ar: هل أنت واثق من أنّك تودّ حذف هذا التعليق؟

en: Are you sure you want to delete this post?
ar: هل أنت واثق من أنّك تودّ حذف هذا المنشور؟

en: Are you sure you want to delete this response?
ar: هل أنت واثق من أنّك تودّ حذف هذا الرد؟

en: Are you sure you want to delete this update?
ar: هل أنت واثق من رغبتك في حذف هذا التحديث؟

en: Are you sure you want to delete {email} from the course team for “{container}”?
ar: هل أنت متأكّد من رغبتك في حذف {email} من فريق المساق لـ "{container}"؟

en: Are you sure you want to delete {email} from the library “{container}”?
ar: هل أنت متأكّد من رغبتك في حذف {email} من مكتبة "{container}"؟

en: Are you sure you want to remove this video from the list?
ar: هل أنت واثقٌ من رغبتك في حذف هذا الفيديو من هذه القائمة؟

en: Are you sure you want to restrict {email} access to “{container}”?
ar: هل أنت متأكد من رغبتك في تقييد وصول {email} إلى "{container}"؟

en: Are you sure you wish to delete this item. It cannot be reversed!
    
    Also any content that links/refers to this item will no longer work (e.g. broken images and/or links)
ar: هل أنت واثق من رغبتك في حذف هذا الموضوع؟ لا يمكن التراجع عن هذه العملية لاحقًا!
    
    كما أنّ أي محتوى يتضمّن رابطًا أو مرجعًا لهذا الموضوع لن يعود فعّالًا (مثل صور و/أو روابط غير فعّالة)

en: As part of the verification process, you take a photo of both your face and a government-issued photo ID. Our authorization service confirms your identity by comparing the photo you take with the photo on your ID.
ar: كجزء من عملية التحقّق، يُرجى أخذ صورة لكلٍّ من وجهك وبطاقتك الشخصية الصادرة عن جهة حكومية. ثمّ يعمل قسمنا المسؤول عن خدمة التحقّق على تأكيد هويّتك بمقارنة الصورة التي تلتقطها مع الصورة الموجودة على بطاقتك الشخصية.

en: Assign students to cohorts by uploading a CSV file.
ar: حمل ملف CSV لتوزيع الطلاب على الشعب

en: Assignment Type Name
ar: اسم نوع الواجب

en: Associated Content Group
ar: مجموعة المحتوى

en: Automatic
ar: تلقائي

en: Back to sign in
ar: العودة إلى تسجيل الدخول

en: Back to {platform} FAQs
ar: العودة إلى الأسئلة الشائعة لمنصّة {platform}

en: Basic
ar: أساسي

en: Basic Account Information
ar: معلومات الحساب الأساسية

en: Be sure your entire face is inside the frame
ar: تأكّد من أنّ وجهك داخل إطار الصورة بالكامل

en: Before proceeding, please confirm that your details match
ar: قبل المتابعة، يُرجى التأكّد من تطابق بياناتك

en: Before you upgrade to a certificate track, you must activate your account.
ar: يجب عليك أولًا تفعيل حسابك قبل الترقية لمسار تُمنح بموجبه شهادة.

en: Billed to
ar: إرسال الفاتورة إلى

en: Biography
ar: سيرة

en: Blockquote
ar: نص مقتبس

en: Blockquote (Ctrl+Q)
ar: نص مقتبس (Ctrl+Q)

en: Bold (Ctrl+B)
ar: خط عريض (Ctrl+B)

en: Bookmarked
ar: جرى وضع علامة

en: Bookmarked on
ar: جرى وضع علامة مرجعيّة بتاريخ

en: Browse
ar: تصفّح

en: Browse recently launched courses and see what\'s new in your favorite subjects
ar: تصفح الفصول حديثة الإنشاء وشاهد الجديد في مواضيعك المفضلة.

en: Bulk Exceptions
ar: مجموعة من الاستثناءات

en: Bulleted List (Ctrl+U)
ar: قائمة منقّطة (Ctrl+U)

en: Can we match the photo you took with the one on your ID?
ar: هل يمكننا مطابقة الصورة التي التقطتها مع صورتك الموجودة على بطاقتك الشخصية؟

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Cancel enrollment code
ar: إلغاء رمز التسجيل

en: Cancel team creating.
ar: إلغاء عملية إنشاء الفريق

en: Cancel team updating.
ar: إلغاء عملية تحديث الفريق

en: Cannot delete when in use by a unit
ar: يتعذّر حذف العناصر المٌستخدمة من قبل الوحدة

en: Cannot delete when in use by an experiment
ar: لا يمكن إجراء الحذف مادامت مستخدمة من قبل إحدى الاختبارات

en: Cannot drop more <%= types %> assignments than are assigned.
ar: لا يمكن إتاحة أنواع مهام <%= types %> أكثر مما تمّ تعيينه.

en: Caution: The last published version of this unit is live. By publishing changes you will change the student experience.
ar: تحذير: إن آخر نسخة منشورة من هذه الوحدة متاحة للطلاب عبر الإنترنت الآن، ستغيّر بمجرّد نشرك للتغييرات من تجربة الطالب.

en: Certificate Details
ar: تفاصيل الشهادة

en: Certificate Generated
ar: أُنشِئَت الشهادة

en: Certificate Information
ar: معلومات الشهادة

en: Certificate Name
ar: اسم الشهادة

en: Certificate Signatories
ar: الموقّعون على الشهادة

en: Certificate Signatory Configuration
ar: إعدادات الموقِّع على الشهادة

en: Certificate has been successfully invalidated for <%= user %>.
ar: جرى إلغاء الشهادة بنجاح لـلمستخدم <%= user %>.

en: Certificate name is required.
ar: اسم الشهادة مطلوب.

en: Certificate of <%= user %> has already been invalidated. Please check your spelling and retry.
ar: سبق أن أُلغيت شهادة المستخدم <%= user %>. يُرجى التأكّد من التهجئة وأعادة المحاولة.

en: Change Enrollment
ar: تغيير التسجيل

en: Change Manually
ar: التغيير يدويًّا

en: Change My Email Address
ar: تغيير عنوان بريدي الإلكتروني

en: Change image
ar: تغيير الصورة

en: Chapter Asset
ar: مادة ملحقة بفصل

en: Chapter Name
ar: اسم الفصل

en: Chapter information
ar: معلومات عن الفصل

en: Chapter {order}
ar: فصل  {order}

en: Check Your Email
ar: يُرجى تفقّد بريدك الإلكتروني

en: Check the highlighted fields below and try again.
ar: يُرجى الاطلاع على الحقول المميزة بإشارة والمحاولة من جديد.

en: Check this box to receive an email digest once a day notifying you about new, unread activity from posts you are following.
ar: اختر هذا المربّع لتتلقّى رسالة بريد إلكتروني واحدة يوميًّا حول إشعارات الأنشطة الجديدة وغير المقروءة في المنشورات التي تتابعها.

en: Check your email
ar: تحقّق من بريدك الإلكتروني

en: Check your email for an activation message.
ar: يٌرجى التأكّد من حساب بريدك الإلكتروني بحثّا عن رسالة التفعيل.

en: Checkout
ar: الدفع

en: Checkout with PayPal
ar: الدفع بواسطة PayPal

en: Checkout with {processor}
ar: الدفع بواسطة {processor}

en: Choose File
ar: اختر الملف

en: Choose One
ar: اختر واحدًا

en: Choose a .csv file
ar: يُرجى اختيار ملف من نوع .csv.

en: Choose a content group to associate
ar: يُرجى اختيار مجموعة المحتوى التي تريد أن تجعلها تابعة

en: Choose mode
ar: اختر الوضع

en: Choose one
ar: اختر واحدًا

en: Choose your institution from the list below:
ar: يُرجى منك اختيار مؤسّستك من القائمة أدناه:

en: Clear
ar: حذف

en: Clear All
ar: امسح الحقول

en: Clear Grading Due Date
ar: حذف تاريخ استحقاق التقييم

en: Clear Release Date/Time
ar: حذف تاريخ/توقيت الإصدار

en: Clear Value
ar: مسح القيمة

en: Clear search
ar: حذف البحث

en: Clear search results
ar: حذف نتائج البحث

en: Click to add a new %(xblock_type)s
ar: يُرجى النقر لإضافة وحدات %(xblock_type)s جديدة

en: Click to change
ar: أضغط للتغير

en: Click to edit
ar: يُرجى النقر للتعديل

en: Close
ar: إغلاق

en: Closed
ar: مُغلق

en: Code
ar: الرمز

en: Code Sample (Ctrl+K)
ar: نموذج تعليمات برمجية (Ctrl+K)

en: Cohort Assignment Method
ar: طريقة توزيع الشعب

en: Cohort Name
ar: اسم الشعبة

en: Cohorts Disabled
ar: الشعب غير المفعّلة

en: Cohorts Enabled
ar: الشعب المفعّلة

en: Collapse All
ar: طي جميع الأقسام

en: Collapse/Expand this %(xblock_type)s
ar: تصغير/تكبير هذه وحدات %(xblock_type)s

en: Coming Soon
ar: قريباً

en: Common Problem Types
ar: أنواع المسائل الشائعة

en: Community TA
ar: مساعد أستاذ لشؤون المتعلّمين

en: Component Location ID
ar: معرف موقع العناصر

en: Configure
ar: ضبط الإعدادات

en: Confirm
ar: تأكيد

en: Confirm Timed Transcript
ar: أكّد النص محدَّد التوقيت

en: Congratulations! You are now verified on %(platformName)s!
ar: تهانينا! هويّتك موثّقة الآن على %(platformName)s!

en: Contains staff only content
ar: تحوي محتوىً خاص بطاقم المساق فقط.

en: Contains {count} group | Contains {count} groups
ar[0]: تتضمّن {count} مجموعة
ar[1]: تتضمّن {count} مجموعة
ar[2]: تتضمّن {count} مجموعة
ar[3]: تتضمّن {count} مجموعة
ar[4]: تتضمّن {count} مجموعة
ar[5]: تتضمّن {count} مجموعة

en: Content Group ID
ar: الرقم التعريفي لمجموعة المحتوى

en: Content Group Name
ar: اسم مجموعة المحتوى:

en: Content-Specific Discussion Topics
ar: مواضيع نقاش خاصة بالمحتوى

en: Copy Email To Editor
ar: إرسال نسخة من رسالة البريد الإلكتروني إلى المحرّر

en: Correct failed component
ar: يُرجى تصحيح المكوِّن الذي تعذّر تصديره.

en: Could not find Certificate Exception in white list. Please refresh the page and try again
ar: تعذّر إيجاد خيار استثناء الشهادة ضمن اللائحة البيضاء. يُرجى تحديث الصفحة وإعادة المحاولة من جديد.

en: Could not find Certificate Invalidation in the list. Please refresh the page and try again
ar: تعذّر إيجاد خيار إلغاء توثيق الشهادة ضمن اللائحة. يُرجى تحديث الصفحة وإعادة المحاولة من جديد.

en: Could not find a user with username or email address '<%- identifier %>'.
ar: لم يُعثر على مستخدم يحمل اسم المستخدم أو عنوان البريد هذا '<%- identifier %>'.

en: Could not find users associated with the following identifiers:
ar: نأسف لتعذّر إيجاد مستخدمين يحملون الأرقام التالية:

en: Could not retrieve payment information
ar: عذرًا، لم يمكن استرجاع معلومات الدفع.

en: Could not submit order
ar: عذرًا، لم يمكن تقديم الطلب.

en: Could not submit photos
ar: عذرًا، لم يمكن تقديم الصور.

en: Country
ar: البلد

en: Country of residence
ar: بلد الإقامة

en: Course Credit Requirements
ar: متطلّبات مواد المساق

en: Course End
ar: تاريخ انتهاء المساق

en: Course Handouts
ar: نشرات المساق

en: Course ID
ar: الرقم التعريفي للمساق

en: Course Index
ar: فهرس المساق

en: Course Key
ar: مفتاح المساق

en: Course Number
ar: رقم المساق

en: Course Number Override
ar: تجاوز رقم المساق

en: Course Outline
ar: المخطّط الكلّي للمساق

en: Course Start
ar: تاريخ ابتداء المساق

en: Course Title
ar: عنوان المساق

en: Course Title Override
ar: تجاوز عنوان المساق

en: Course is not yet visible to students.
ar: هذا المساق غير مرئي للطلاب.

en: Course pacing cannot be changed once a course has started.
ar: لا يمكن تغيير  تنظيم المساق بمجرّد ابتدائه.

en: Course title
ar: عنوان المساق

en: Course-Wide Discussion Topics
ar: مواضيع نقاش على نطاق المساق

en: Create
ar: إنشاء

en: Create Re-run
ar: خلق وحدة مُعاد تنفيذها

en: Create a %(link_start)sMozilla Backpack%(link_end)s account, or log in to your existing account
ar: أنشئ  حساب  %(link_start)s Mozilla Backpack %(link_end)s، أو سجل دخولك إلى حسابك الموجود

en: Create a New Team
ar: إنشاء فريق جديد

en: Create a content group
ar: إنشاء مجموعة محتوى

en: Create a new team if you can't find an existing team to join, or if you would like to learn with friends you know.
ar: أنشئ فريقًا جديدًا في حال لم تجد فريقًا موجودًا للانضمام إليه أو كنت ترغب بالتعلّم برفقة أصدقاء تعرفهم.

en: Create account using %(providerName)s.
ar: أنشئ حساباً باستخدام %(providerName)s.

en: Create an account using
ar: أنشئ حساباً باستخدام

en: Create team.
ar: أنشئ فريق.

en: Creating missing groups
ar: جاري إنشاء المجموعات الناقصة`

en: Creative Commons licensed content, with terms as follow:
ar: محتوى مرخّص كمشاه إبداعي وفق الشروط التالية:

en: Crossed out items have been refunded.
ar: جرى استرداد قيمة العناصر المشطوبة.

en: Current Role:
ar: الدور الحالي:

en: Current conversation
ar: المحادثة الحالية

en: Current enrollment mode:
ar: وضع التسجيل الحالي:

en: Current tab
ar: التبويبة الحالية

en: Date
ar: التاريخ

en: Date Added
ar: تاريخ الإضافة

en: Deactivate
ar: تعطيل

en: Default (Local Time Zone)
ar: الافتراضي (منطقة التوقيت المحلي)

en: Default Timed Transcript
ar: نص افتراضي محدَّد التوقيت

en: Delete
ar: حذف

en: Delete "<%= signatoryName %>" from the list of signatories?
ar: هل تريد حذف "<%= signatoryName %>" من لائحة الموقّعين؟

en: Delete File Confirmation
ar: تأكيد حذف الملف

en: Delete Team
ar: حذف الفريق

en: Delete student '<%- student_id %>'s state on problem '<%- problem_id %>'?
ar: حذف حالة الطالب ’<%- student_id %>‘ في المسألة رقم ’<%- problem_id %>‘؟

en: Delete the user, {username}
ar: حذف المستخدم،  {username}

en: Delete this %(item_display_name)s?
ar: هل تريد حذف هذا الاسم %(item_display_name)s؟

en: Delete this asset
ar: حذف هذه المادة الملحقة

en: Delete this team?
ar: أتودّ حذف هذا الفريق؟

en: Deleted Content Group
ar: مجموعة محتوى محذوفة

en: Deleting a team is permanent and cannot be undone. All members are removed from the team, and team discussions can no longer be accessed.
ar: إن عملية حذف هذا الفريق دائمة ولا يمكن التراجع عنها. سيُستبعد بذلك جميع أعضاء الفريق وسيتعذّر الوصول إلى مناقشات أعضاء الفريق في المستقبل.

en: Deleting this %(item_display_name)s is permanent and cannot be undone.
ar: يُرجى الانتباه إلى أنّ حذف هذا الاسم %(item_display_name)s دائم المفعول وغير قابل للرجوع عنه.

en: Deprecated
ar: مهمل

en: Description
ar: الوصف

en: Description of the certificate
ar: وصف الشهادة

en: Discard Changes
ar: تجاهل التغييرات

en: Discussion
ar: المناقشة

en: Discussion Home
ar: صفحة المناقشة الرئيسية

en: Display Name
ar: اسم العرض

en: Do you want to allow this student ('{student_id}') to skip the entrance exam?
ar: هل تريد السماح لهذا الطالب ('{student_id}') بتجاوز امتحان الدخول؟

en: Do you want to replace the edX transcript with the YouTube transcript?
ar: هل ترغب في استبدال نص EdX بنص يوتيوب؟

en: Does the name on your ID match your account name: %(fullName)s?
ar: هل يتطابق الاسم الذي تحمله بطاقتك الشخصية مع اسمك في الحساب: %(fullName)s؟

en: Does the photo of you match your ID photo?
ar: هل تتطابق صورتك مع الصورة التي تحملها بطاقتك الشخصية؟

en: Does the photo of you show your whole face?
ar: هل يظهر وجهك في صورتك بالكامل؟

en: Don't see your picture? Make sure to allow your browser to use your camera when it asks for permission.
ar: ألا يمكنك رؤية صورتك؟ تأكّد من السماح لمتصفّحك باستخدام كاميرتك عندما يطلب الإذن منك.

en: Donate
ar: تبرَّع

en: Double-check that your webcam is connected and working to continue.
ar: يُرجى التحقّق مجدّدًا من أنّ كاميرا الويب متّصلة بالكمبيوتر وغير معطّلة لتتمكّن من المتابعة.

en: Download
ar: تنزيل

en: Download Transcript for Editing
ar: تنزيل النص لتعديله

en: Download URL
ar: تنزيل الرابط

en: Download available encodings (.csv)
ar: تنزيل الشيفرات المتاحة (بصيغة .csv)

en: Download the user's certificate
ar: تنزيل شهادة المستخدم

en: Draft (Never published)
ar: مسودّة (لم تُنشَر قطّ)

en: Draft (Unpublished changes)
ar: مسودّة (تغييرات غير منشورة)

en: Drag to reorder
ar: اسحب لإعادة الترتيب

en: Drop target image
ar: إسقاط الصورة المطلوبة

en: Due Date
ar: تاريخ الاستحقاق

en: Due Date:
ar: تاريخ الاستحقاق:

en: Due Time in UTC:
ar: توقيت الاستحقاق بحسب التوقيت العالمي المنسّق:

en: Due date cannot be before start date.
ar: لايمكن أن يسبق تاريخ الاستحقاق تاريخ الابتداء.

en: Due:
ar: يُستَحقّ في:

en: Duplicate
ar: نسخة مطابقة

en: Duration (sec)
ar: مدّة المهمة (بالثواني)

en: Earned %(created)s.
ar: %(created)s التي حصلت عليها

en: EdX doesn't have a timed transcript for this video in Studio, but we found a transcript on YouTube. You can import the YouTube transcript or upload your own .srt transcript file.
ar: لا تملك EdX نصًّا محدَّد التوقيت لهذا الفيديو في الاستديو، لكنّنا وجدنا نصًّا على اليوتيوب يمكنك استيراده أو تحميل ملف لنصّك الخاص بصيغة .srt.

en: EdX doesn\'t have a timed transcript for this video. Please upload an .srt file.
ar: ليس لدى EdX نص محدَّد التوقيت لهذا الفيديو. يُرجى تحميل ملف بصيغة .srt.

en: EdX has a timed transcript for this video. If you want to edit this transcript, you can download, edit, and re-upload the existing transcript. If you want to replace this transcript, upload a new .srt transcript file.
ar: لدى EdX نص محدَّد التوقيت لهذا الفيديو. إذا رغبت في تعديل هذا النصّ، فيمكنك تنزيل النص الحالي، وتعديله، وإعادة تحميله من جديد. أمّا إذا رغبت في استبداله، فيُرجى تحميل ملف نص جديد بصيغة .srt.

en: EdX has a timed transcript for this video. If you want to replace this transcript, upload a new .srt transcript file. If you want to edit this transcript, you can download, edit, and re-upload the existing transcript.
ar: يوجد لدى Edx نص محدَّد التوقيت لهذا الفيديو. إذا رغبت في استبدال هذا النص، يُرجى تحميل ملف نص جديد بصيغة .srt. أمّا إذا رغبت في تعديل هذا النصّ، فيمكنك تنزيل النص السابق وتعديله وإعادة تحميله من جديد.

en: Edit
ar: تعديل

en: Edit %(display_name)s (required)
ar: تعديل %(display_name)s (مطلوب)

en: Edit Membership
ar: تعديل العضويّة

en: Edit Team
ar: تعديل الفريق

en: Edit Your Name
ar: تعديل اسمك

en: Edit this certificate?
ar: هل تريد تعديل الشهادة؟

en: Edit your post below.
ar: تعديل المنشور أدناه.

en: Editable
ar: قابل للتعديل

en: Editing comment
ar: تعديل التعليق

en: Editing post
ar: تعديل المنشور

en: Editing response
ar: تعديل الرد

en: Education Completed
ar: استُكمِل التعليم

en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: Email address
ar: عنوان البريد الإلكتروني

en: Emails successfully sent. The following users are no longer enrolled in the course:
ar: جرت المراسلة عبر البريد الإلكتروني بنجاح. ولم يعد المستخدمون التالون مسجّلين بالمساق:

en: Enable Cohorts
ar: فعّل الشُعب

en: End My Exam
ar: أنهي امتحاني

en: Endorse
ar: تأييد

en: Engage with posts
ar: شارك في المنشورات

en: Enroll Now
ar: سجل الآن

en: Enrolling you in the selected course
ar: جاري تسجيلك في المساق المختار

en: Enrollment Date
ar: تاريخ التسجيل

en: Enrollment Mode
ar: وضع التسجيل

en: Enrollment Opens on
ar: يُفتح باب الانضمام في

en: Ensure that you can see your photo and read your name
ar: تأكّد من أنّه يمكنك أن ترى صورتك وتقرأ اسمك

en: Enter Due Date and Time
ar: يُرجى إدخال تاريخ وتوقيت الاستحقاق.

en: Enter Start Date and Time
ar: يُرجى إدخال تاريخ وتوقيت البدء

en: Enter a student's username or email address.
ar: يُرجى إدخال اسم الطالب أو عنوان بريده الإلكتروني.

en: Enter a username or email.
ar: يُرجى إدخال اسم مستخدم أو عنوان بريد إلكتروني

en: Enter information to describe your team. You cannot change these details after you create the team.
ar: يُرجى إدخال معلومات لوصف فريقك. يتعذّر تعديل هذه التفاصيل بمجرّد إنشاء الفريق.

en: Enter team description.
ar: أدخل وصف تعريفي بالفريق.

en: Enter team name.
ar: أدخل اسم الفريق.

en: Enter the enrollment code.
ar: إدخال رمز التسجيل

en: Enter the name of the cohort
ar: يُرجى إدخال اسم الشعبة

en: Enter the page number you'd like to quickly navigate to.
ar: أدخل رقم الصفحة التي تود الولوج إليها

en: Enter the username or email address of each learner that you want to add as an exception.
ar: أدخل اسم المستخدم أو عنوان البريد الإلكتروني لكل متعلّم ترعب بإضافته كاستثناء.

en: Enter username or email
ar: أدخل اسم المستخدم أو البريد الإلكتروني

en: Entrance exam attempts is being reset for student '{student_id}'.
ar: جاري إعادة ضبط محاولات امتحان الدخول للطالب '{student_id}'.

en: Entrance exam state is being deleted for student '{student_id}'.
ar: جاري حذف حالة امتحان الدخول للطالب '{student_id}'.

en: Error
ar: خطأ

en: Error adding user
ar: نأسف لحدوث خطأ في إضافة المستخدم.

en: Error adding/removing users as beta testers.
ar: نأسف لحدوث خطأ في إضافة/حذف بعض المستخدمين كأعضاء في مختبري النسخة التجريبية.

en: Error changing user's permissions.
ar: نأسف لحدوث خطأ في تغيير صلاحيات المستخدم.

en: Error deleting entrance exam state for student '{student_id}'. Make sure student identifier is correct.
ar: نأسف لحدوث خطأ أثناء حذف حالة امتحان الدخول للطالب '{student_id}'. يُرجى التأكّد من صحّة رقم الطالب.

en: Error deleting student '<%- student_id %>'s state on problem '<%- problem_id %>'. Make sure that the problem and student identifiers are complete and correct.
ar: خطأ في حذف حالة الطالب ’<%- student_id %>‘ في المسألة رقم ’<%- problem_id %>‘. تأكد من إدخال هذان المُعطيان بشكل صحيح

en: Error enrolling/unenrolling users.
ar: نأسف لحدوث خطأ في تسجيل/إلغاء تسجيل المستخدمين.

en: Error generating ORA data report. Please try again.
ar: نأسف لحدوث خطأ أثناء إنشاء تقرير ORA. يُرجى إعادة المحاولة في وقتٍ لاحق.

en: Error generating grades. Please try again.
ar: نأسف لحدوث خطأ في استحداث الدرجات. يُرجى إعادة المحاولة.

en: Error generating list of students who may enroll. Please try again.
ar: نأسف لحدوث خطأ في إنشاء لائحة الطلّاب الذين قد يسجّلون. يُرجى إعادة المحاولة.

en: Error generating problem grade report. Please try again.
ar: نأسف لحدوث خطأ في إنشاء تقرير درجات المسائل. يُرجى إعادة المحاولة.

en: Error generating proctored exam results. Please try again.
ar: نأسف لحدوث خطأ أثناء إعداد نتائج الامتحانات المراقبة. يُرجى إعادة المحاولة.

en: Error generating student profile information. Please try again.
ar: نأسف لحدوث خطأ في استحداث معلومات الملف الشخصي للطالب. يُرجى إعادة المحاولة.

en: Error generating survey results. Please try again.
ar: نأسف لحدوث خطأ أثناء إعداد نتائج الاستبيان. يُرجى إعادة المحاولة.

en: Error getting entrance exam task history for student '{student_id}'. Make sure student identifier is correct.
ar: نأسف لحدوث خطأ في الحصول على تاريخ مهامّ امتحان الدخول للطالب '{student_id}'. يُرجى التأكّد من صحّة رقم الطالب.

en: Error getting issued certificates list.
ar: نأسف لحدوث خطأ أثناء إعداد قائمة الشهادات الممنوحة.

en: Error getting student list.
ar: نأسف لحدوث خطأ في الحصول على قائمة الطلّاب.

en: Error getting student progress url for '<%- student_id %>'. Make sure that the student identifier is spelled correctly.
ar: حدث خطأ في الحصول على عنوان url لتقدم الطالب '<%- student_id %>'. تأكد من تهجئة معرف الطالب.

en: Error getting task history for problem '<%- problem_id %>' and student '<%- student_id %>'. Make sure that the problem and student identifiers are complete and correct.
ar: خطأ في الحصول على سجل المهمّات الخاصة بالمسألة رقم ’<%- problem_id %>‘ للطالب ’<%- student_id %>‘. تأكد من إدخال هذان المُعطيان بشكل صحيح.

en: Error listing task history for this student and problem.
ar: نأسف لحدوث خطأ في إعداد قائمة بالمهمّات السابقة لهذا الطالب والخاصة بهذه المسألة.

en: Error posting your message.
ar: حدث خطأ في نشر رسالتك.

en: Error removing user
ar: ناسف لحدوث خطأ في حذف المستخدم.

en: Error resetting entrance exam attempts for student '{student_id}'. Make sure student identifier is correct.
ar: وقع خطأ في إعادة ضبط محاولات امتحان الدخول للطالب '{student_id}'. يُرجى التأكّد من صحّة رقم الطالب.

en: Error resetting problem attempts for problem '<%= problem_id %>' and student '<%- student_id %>'. Make sure that the problem and student identifiers are complete and correct.
ar: نأسف لحدوث خطأ في إعادة ضبط عدد محاولات حلّ المسألة رقم ’<%= problem_id %>‘ للطالب ’<%- student_id %>‘. تأكد من إدخال هذان المُعطيان بشكل صحيح.

en: Error retrieving grading configuration.
ar: نأسف لحدوث خطأ في استرجاع طريقة ضبط إعدادات التقييم.

en: Error sending email.
ar: نأسف لحدوث خطأ في إرسال الرسالة.

en: Error starting a task to rescore entrance exam for student '{student_id}'. Make sure that entrance exam has problems in it and student identifier is correct.
ar: نأسف لحدوث خطأ في بدء مهمة إعادة تقييم امتحان الدخول للطالب '{student_id}'. يُرجى التأكّد من وجود مسائل في امتحان الدخول ومن صحّة رقم الطالب.

en: Error starting a task to rescore problem '<%- problem_id %>' for student '<%- student_id %>'. Make sure that the the problem and student identifiers are complete and correct.
ar: نأسف لحدوث خطأ في بدء مهمة إعادة تقييم المسألة رقم ’<%- problem_id %>‘ للطالب صاحب الرقم ’<%- student_id %>‘. تأكد من إدخال هذان المُعطيان بشكل صحيح

en: Error starting a task to rescore problem '<%- problem_id %>'. Make sure that the problem identifier is complete and correct.
ar: ناسف لحدوث خطأ في بدء مهمة إعادة تقييم المسألة رقم ’<%- problem_id %>‘. تأكد من إدخال هذان المُعطيان بشكل صحيح.

en: Error starting a task to reset attempts for all students on problem '<%- problem_id %>'. Make sure that the problem identifier is complete and correct.
ar: نأسف لحدوث خطأ في بدء مهمة إعادة ضبط عدد محاولات حلّ جميع الطلّاب للمسألة ’<%- problem_id %>‘. تأكد من إدخال هذان المُعطيان بشكل صحيح.

en: Error while generating certificates. Please try again.
ar: نأسف لحدوث خطأ أثناء إعداد الشهادات. يُرجى إعادة المحاولة.

en: Error while regenerating certificates. Please try again.
ar: نأسف لحدوث خطأ أثناء إعادة إعداد الشهادات. يُرجى إعادة المحاولة.

en: Error.
ar: خطأ.

en: Error:
ar:  خطأ:

en: Error: User '<%- username %>' has not yet activated their account. Users must create and activate their accounts before they can be assigned a role.
ar: خطأ: '<%- username %>' لم يفعل حسابه بعد. على المستخدمين إنشاء وتفعيل حساباتهم قبل أن يُسند إليهم أي دور في الدورة التدريبية.

en: Error: You cannot remove yourself from the Instructor group!
ar: خطأ: لا يمكنك حذف نفسك من مجموعة أستاذ المساق!

en: Errors
ar: أخطاء

en: Everyone who has staff privileges in this course
ar: كل فرد لديه مزايا الموظفين في هذه الدورة التدريبية

en: Exam Types
ar: أنواع الاختبار

en: Exception Granted
ar: جرى اعتماد الاستثناء

en: Expand All
ar: تكبير جميع الأقسام

en: Explain if other.
ar: يُرجى تبيان التفاصيل في حال اختيار ’أسباب أخرى‘

en: Explore New Programs
ar: استكشاف برامج جديدة

en: Explore Programs
ar: استكشاف برامج

en: Explore your course!
ar: استكشف مساقك!

en: Failed to delete student state for user.
ar: عذراً، لم تنجح عملية حذف حالة الطالب لهذا المستخدم.

en: Failed to rescore problem for user.
ar: عذراً، لم تنجح عملية إعادة تقييم المسألة لهذا المستخدم.

en: Failed to rescore problem to improve score for user.
ar: عذراً، لم تنجح عملية إعادة تقييم المسألة بهدف تحسين نتيجة المستخدم.

en: Failed to reset attempts for user.
ar: فشلت عملية إعادة ضبط المحاولات للمستخدم.

en: File Name
ar: اسم الملف

en: File upload succeeded
ar: جرى تحميل الملف بنجاح

en: File {filename} exceeds maximum size of {maxFileSizeInMBs} MB
ar: يزيد حجم الملف {filename} عن الحدّ الأقصى المسموح به وهو {maxFileSizeInMBs} ميغابايت.

en: Files must be in JPEG or PNG format.
ar: يجب أن تكون الملفّات بصيغة JPEG أو PNG.

en: Filter and sort topics
ar: تصفية وتصنيف المواضيع

en: Financial Assistance
ar: دعم مالي

en: Financial Assistance Application
ar: طلب دعم مالي

en: Find a course
ar: ابحث عن مادة

en: Find discussions
ar: إيجاد النقاشات

en: Follow
ar: متابعة

en: Follow or unfollow posts
ar: تابع أو ألغي متابعة منشورات

en: Following
ar: جاري المتابعة

en: For grading to work, you must change all {oldName} subsections to {newName}.
ar: يجب أن تقوم بتغيير كل الأقسام الفرعية في {oldName} إلى {newName} كي يعمل نظام العلامات.

en: Free text notes
ar: ملاحظات مكتوبة حرة

en: Frequently Asked Questions
ar: الأسئلة الشائعة

en: Full Name
ar: الاسم الكامل

en: Fullscreen
ar: عرض بشاشة كاملة

en: Fully Supported
ar: مدعوم تماماً

en: Gender
ar: الجنس

en: Generate
ar: إنشاء

en: Generate Exception Certificates
ar: إنشاء شهادات استثنائية

en: Generate the user's certificate
ar: إنشاء شهادة المستخدم

en: Get Credit
ar: احصل على مادّة دراسية

en: Go to Dashboard
ar: الذهاب إلى لوحة المعلومات

en: Go to your Dashboard
ar: الذهاب إلى لوحة المعلومات

en: Government-Issued Photo ID
ar: بطاقة شخصية صادرة عن الحكومة

en: Grace period must be specified in HH:MM format.
ar: يجب تحديد فترة السماح بصيغة HH:MM.

en: Grade
ar: الدرجة

en: Grade as:
ar: مقيّيم بدرجة:

en: Graded as:
ar: مقيَّم بدرجة:

en: Grading
ar: التقييم

en: Group %s
ar: المجموعة %s

en: Group A
ar: المجموعة أ

en: Group B
ar: المجموعة ب

en: Group Configuration ID
ar: رمز تعريف إعدادات المجموعة

en: Group Configuration Name
ar: اسم إعدادات المجموعة

en: Group Configuration information
ar: معلومات إعدادات المجموعة

en: Group Configuration name is required.
ar: اسم إعدادات المجموعة مطلوب

en: Group information
ar: معلومات عن المجموعة

en: Group name is required
ar: اسم المجموعة مطلوب

en: Groups
ar: الشُعب

en: Heading
ar: عنوان رئيسي

en: Heading (Ctrl+H)
ar: عنوان رئيسي (Ctrl+H)

en: Help other learners decide whether to join your team by specifying some characteristics for your team. Choose carefully, because fewer people might be interested in joining your team if it seems too restrictive.
ar: ساعد المتعلّمين الآخرين في اتخاذ القرار بالانضمام إلى فريق أم لا وذلك بتحديد بعض الخصائص المميّزة لفريقك. اخترها بحذر إذ قد يهتم عدّد أقل من الأشخاص بالانضمام إلى فريقك في حال انطوى الأمر على الكثير من القيود.

en: Hide Deprecated Settings
ar: إخفاء الإعدادات المهملة

en: Hide Discussion
ar: إخفاء النقاش

en: Hide content after due date
ar: إخفاء المحتوى بعد التاريخ المحدد

en: Hide entire subsection
ar: إخفاء القسم الفرعي بالكامل

en: Hide from learners
ar: إخفاء من المتعلمين

en: Hide notes
ar: إخفاء الملاحظات

en: Highlighted text
ar: النص المظلَّل

en: Horizontal Rule (Ctrl+R)
ar: خط أفقي (Ctrl+R)

en: How to create useful text alternatives.
ar: كيفية إنشاء بدائل نصيّة مفيدة.

en: How to use %(platform_name)s discussions
ar: كيفية استخدام نقاشات %(platform_name)s

en: Hyperlink (Ctrl+L)
ar: رابط تشعّبي (Ctrl+L)

en: ID
ar: الرقم التعريفي

en: ID-Verification is not required for this Professional Education course.
ar: التحقّق من الهوية الشخصية غير مطلوب لمساق التعليم المهني هذا.

en: Identity Verification In Progress
ar: جاري التحقّق من الهوية

en: If the unit was previously published and released to learners, any changes you made to the unit when it was hidden will now be visible to learners.
ar: إذا كانت الوحدة منشورة في السابق وتم إطلاقها إلى المتعلمين، فإن أي تغييرات تقوم بإجرائها على الوحدة عندما كانت مخبأة ستكون مرئية للمتعلمين.

en: If you do not yet have an account, use the button below to register.
ar: إذا لم تكن تملك حسابًا بعد، يُرجى استخدام الزرّ أدناه للتسجيل.

en: If you don't verify your identity now, you can still explore your course from your dashboard. You will receive periodic reminders from %(platformName)s to verify your identity.
ar: إذا لم تؤكّد هويّتك الآن، سيبقى بإمكانك استكشاف مساقك من خلال لوحة معلوماتك. وستتلقّى رسائل تذكيرية دوريًّا من %(platformName)s لتأكيد هويّتك.

en: If you don't verify your identity now, you can still explore your course from your dashboard. You will receive periodic reminders from {platformName} to verify your identity.
ar: إذا لن تقم بالتحقق من هويتك الآن، لا يزال بإمكانك استكشاف الدورة من خلال لوحة المعلومات الخاصة بك. سوف تتلقى رسائل تذكير دورية من {platformName} للتحقق من هويتك.

en: If you leave, you can no longer post in this team's discussions. Your place will be available to another learner.
ar: في حال اخترت ترك الفريق، لن تتمكّن مستقبلًا من المشاركة في نقاشات أعضائه إلى جانب إتاحة الشاغر الذي ستتركه لمتعلّم آخر.

en: If you make significant changes, make sure you notify members of the team before making these changes.
ar: في حال أجريت تعديلات مهمّة، تأكّد من إخطار بقية أعضاء الفريق قبل اعتماد هذه التغييرات.

en: If you make this %(xblockType)s visible to learners, learners will be able to see its content after the release date has passed and you have published the unit. Only units that are explicitly hidden from learners will remain hidden after you clear this option for the %(xblockType)s.
ar: إذا قمت بجعل %(xblockType)s مرئيًا للمتعلمين، سوف يكون المتعلمون قادرين على رؤية محتواه بعد مرور تاريخ الإطلاق ونشر الوحدة. فقط ستبقى الوحدات التي كانت مخبأة بشكل واضح من المتعلمين مخفية بعد حذف الخيار الخاص  بـ %(xblockType)s.

en: Image
ar: صورة

en: Image (Ctrl+G)
ar: صورة (Ctrl+G)

en: Image Description
ar: وصف الصورة

en: Image Upload Error
ar: نأسف لحدوث خطأ في تحميل الصورة

en: Image must be in PNG format
ar: يجب أن تكون الصورة بصيغة PNG.

en: Image must be in PNG format.
ar: يجب أن تكون الصورة بصيغة PNG.

en: Import YouTube Transcript
ar: استيراد نص من يوتيوب

en: In Progress
ar: قيد المعالجة

en: Individual Exceptions
ar: استثناءات منفردة

en: Insert Hyperlink
ar: إدخال الرابط التشعّبي

en: Insert Image (upload file or type URL)
ar: حمّل الصورة (سواء برفع ملف أو بإدخال رابط)

en: Instructor Biography
ar: مسيرة المعلّم

en: Instructor Name
ar: اسم المعلم

en: Instructor Photo
ar: صورة المعلّم

en: Instructor Photo URL
ar: رابط صورة المعلّم

en: Instructor Title
ar: لقب المعلم

en: Instructor tools
ar: أدوات الأستاذ

en: Internal Server Error.
ar: خطأ في خادم الإنترنت.

en: Introduction to Cookie Baking
ar: مقدّمة عن طريقة خَبز الكعك

en: Invalidate Certificate
ar: إلغاء شهادة

en: Invalidated
ar: جرى الإلغاء

en: Invalidated By
ar: أُلغيت من قِبَل

en: Is Visible To:
ar: مرئيٍّ من قِبَل:

en: Is this OK?
ar: موافق؟

en: Is your name on your ID readable?
ar: هل اسمك الموجود على بطاقتك الشخصية سهل القراءة؟

en: It is strongly recommended that you include four or fewer signatories. If you include additional signatories, preview the certificate in Print View to ensure the certificate will print correctly on one page.
ar: يُوصى بشدة بتضمين 4 موقعيّن على الأكثر. راجع الشهادة في وضع ’مراجعة الطباعة‘، في حال إضافتك للمزيد من الموقعّين، لضمان طباعة الشهادة بالشكل الصحيح على صفحة واحدة.

en: Italic (Ctrl+I)
ar: خط مائل (Ctrl+I)

en: Join Team
ar: انضم إلى الفريق

en: Joined %(date)s
ar: انضم بتاريخ %(date)s

en: KB
ar: كيلو بايت

en: Key should only contain letters, numbers, _, or -
ar: لا يجب أن يحتوي المفتاح سوى على حروف، أو أرقام، أو _، أو -

en: LEARN MORE
ar: اعرف المزيد

en: Language
ar: اللغة

en: Large
ar: كبير

en: Last Activity %(date)s
ar: النشاط الأخير بتاريخ %(date)s

en: Last Edited:
ar: آخر مراجعة في:

en: Last Updated
ar: آخر تحديث

en: Last activity %(date)s
ar: النشاط الأخير بتاريخ %(date)s

en: Last modified by
ar: أُجري آخر تعديل من قبل

en: Last published %(last_published_date)s by %(publish_username)s
ar: نُشرت آخر مرّة في %(last_published_date)s من قِبل %(publish_username)s.

en: Learn more about {license_name}
ar: اعرف المزيد عن {license_name}

en: Learners are added to this cohort automatically.
ar: يُضاف المتعلّمون إلى هذه الشعبة تلقائيًّا.

en: Learners are added to this cohort only when you provide their email addresses or usernames on this page.
ar: لا يُضاف المتعلّمون إلى هذه الشعبة إلّا عند تحديد عنوان البريد الإلكتروني أو اسم المستخدم الخاص بكل واحدٍ منهم على هذه الصفحة.

en: Learners do not see the subsection in the course outline. The subsection is not included in grade calculations.
ar: لا يرى المتعلمون القسم الفرعي في مخطط الدورة التدريبية. لم يتم تضمين القسم الفرعي في حسابات المستوى.

en: Learners see the published subsection and can access its content.
ar: المتعلمون يرون القسم الفرعي المنشور ويمكنهم الوصول إلى محتواه.

en: Learners who require verification must pass the selected checkpoint to see the content in this unit. Learners who do not require verification see this content by default.
ar: لاستعراض المحتوى المتوفّر في هذه الوحدة، لابدّ للمتعلمين، ممن هم بحاجة لإجراء عملية التحقّق، اجتياز نقطة اختبار بينما سيتمكّن المتعلمون ممن ليسوا بحاجة لإجراء عملية التحقّق من رؤية هذا المحتوى بشكل افتراضي.

en: Learning Outcome
ar: نتيجة  التعلم

en: Leave Team
ar: أترك الفريق

en: Leave this team?
ar: أتوّد ترك هذا الفريق؟

en: Legal name
ar: الاسم القانوني

en: Less
ar: أقلّ

en: Library User
ar: مستخدم المكتبة

en: License Display
ar: عرض الإجازة

en: License Type
ar: نوع الإجازة

en: Limit Access
ar: الحدّ من صلاحية الوصول

en: Link Description
ar: وصف الرابط

en: Link Your Account
ar: اربط حسابك

en: Link your {accountName} account
ar: اربط حسابك على {accountName}

en: Link your {accountName} account to your {platformName} account and use {accountName} to sign in to {platformName}.
ar: اربط حسابك على {accountName} مع حسابك على {platformName}. وبهذا تستطيع أن تسجل دخولك في {platformName} باستخدام حسابك في {accountName}.

en: Linked Accounts
ar: الحسابات المرتبطة

en: Linking
ar: الربط

en: Links are generated on demand and expire within 5 minutes due to the sensitive nature of student information.
ar: يجري استحداث الروابط عند الطلب وينتهي مفعولها في غضون 5 دقائق نظرًا لحساسية معلومات الطالب.

en: List item
ar: أحد عناصر القائمة

en: List of uploaded files and assets in this course
ar: قائمة بالملفات وبالمواد الملحقة المحمّلة ضمن هذا المساق

en: Live view of webcam
ar: بث مباشر عبر الكاميرا

en: Load Another File
ar: تحميل ملف آخر

en: Load all responses
ar: تحميل كافة الردود

en: Load more
ar: تحميل المزيد

en: Load next {numResponses} responses
ar: تحميل الردود {numResponses} التالية

en: Loading
ar: جاري التحميل

en: Loading content
ar: جاري تحميل المحتوى

en: Loading data...
ar: جاري تحميل البيانات...

en: Loading more threads
ar: تحميل المزيد من المواضيع

en: Loading posts list
ar: تحميل قائمة المشاركات

en: Loading your courses
ar: جاري تحميل مساقاتك

en: Location in Course
ar: الموقع في المساق

en: Lock this asset
ar: قفل هذه المادة الملحقة

en: Lock/unlock file
ar: قفل/فتح الملفّ

en: MB
ar: ميغا بايت

en: Make sure that the full name on your account matches the name on your ID.
ar: يُرجى التأكّد من أنّ الاسم الكامل الموجود في حسابك يتطابق مع الاسم الموجود على بطاقتك الشخصية.

en: Make sure we can verify your identity with the photos and information you have provided.
ar: يُرجى التأكّد من أنّ الصور والمعلومات التي قدّمتها تمكّننا من التحقّق من هويّتك.

en: Make sure your ID is well-lit
ar: تأكّد من أنّ الإضاءة جيّدة  على بطاقتك الشخصية

en: Make sure your face is well-lit
ar: تأكّد من أنّ الإضاءة جيّدة على وجهك

en: Make this subsection available as a prerequisite to other content
ar: اجعل من محتوى هذه القسم الفرعي متوفرًا كمتطلب أساسي لمحتوى آخر.

en: Manual
ar: يدوي

en: Mark Exam As Completed
ar: أشّر الامتحان بعلامة ’استُكمل‘

en: Mark as Answer
ar: التحديد كإجابة

en: Mark enrollment code as unused
ar: وسم رمز التسجيل على أنّه غير مستخدم

en: Markdown Editing Help
ar: للمساعدة في تحرير لغة ماركداون

en: Max file size exceeded
ar: جرى تجاوز الحدّ الأقصى المسموح به لحجم الملف.

en: Membership
ar: العضوية

en: Message:
ar: الرسالة:

en: Minimum Score:
ar: الحدّ الأدنى للمجموع:

en: Module state successfully deleted.
ar: جرى بنجاح حذف حالة الوحدة التعليمية.

en: More
ar: المزيد

en: Must complete verification checkpoint
ar:  يجب إتمام نقطة الاختبار الخاصّة بعملية التحقّق

en: My Orders
ar: طلبات شرائي

en: My Team
ar: فريقي

en: N/A
ar: غير متوفّر

en: Name
ar: الاسم

en: Name
ar: الاسم

en: Name of the certificate
ar: اسم الشهادة

en: Name of the groups that students will be assigned to, for example, Control, Video, Problems. You must have two or more groups.
ar: اسم المجموعات التي سيُوزَّع عليها الطلاب، مثلاً ’التحكّم‘، أو ’الفيديو‘، أو ’المسائل‘. يجب أن تتوفر لديك مجموعتان أو أكثر.

en: Name of the signatory
ar: اسم الموقِّع

en: Name or short description of the configuration
ar: اسم الإعدادات أو وصف موجَز عنها

en: Never published
ar: لم تُنشَر قطّ

en: New %(item_type)s
ar: %(item_type)s جديد

en: New Address
ar: عنوان جديد

en: New enrollment mode:
ar: وضع التسجيل الجديد:

en: Next
ar: التالي

en: Next Step: Confirm your identity
ar: الخطوة التالية: تأكيد هويّتك

en: Next: %(nextStepTitle)s
ar: التالي: %(nextStepTitle)s

en: No Content Group
ar: لا توجد مجموعة محتوى

en: No EdX Timed Transcript
ar: لا يوجد لدى EdX نص محدَّد التوقيت

en: No Flash Detected
ar: لم يُعثر على الفلاش

en: No Timed Transcript
ar: لا يوجد نص محدَّد التوقيت

en: No Webcam Detected
ar: لم يُعثر على كاميرا الويب

en: No content-specific discussion topics exist.
ar: لا توجد أي مواضيع نقاش خاصة بالمحتوى.

en: No description available
ar: لا يتوفّر أي وصف.

en: No prerequisite
ar: لا يوجد متطلّبات أساسية

en: No receipt available
ar: ليس هناك من إيصال.

en: No results
ar: لا نتائج

en: No results found for "%(query_string)s". Please try searching again.
ar: عذرًا، لم نعثر على نتائج لـ "%(query_string)s". يُرجى محاولة البحث مرّة أخرى.

en: No tasks currently running.
ar: لا توجد مهام جارية حاليًّا.

en: No validation is performed on policy keys or value pairs. If you are having difficulties, check your formatting.
ar: لم يجري تنفيذ عملية تحقّق من صحّة زوج القيم أو مفاتيح السياسة. في حال كنت تواجه أية مشكلات، يُرجى مراجعة التنسيق.

en: None
ar: لا شيء

en: Not Currently Available
ar: غير متاحٍ الآن

en: Not Graded
ar: غير مقيَّم

en: Not Supported
ar: غير مدعوم

en: Not able to set passing grade to less than %(minimum_grade_cutoff)s%.
ar: لم يمكن تحديد درجة النجاح عند أقلّ من %(minimum_grade_cutoff)s%.

en: Not available
ar: غير متاح

en: Not in Use
ar: ليس قيد الاستخدام

en: Not selected
ar: غير منتقاة

en: Note
ar: ملاحظة

en: Note: Do not hide graded assignments after they have been released.
ar: ملاحظة: لا تقم بإخفاء المهام المتدرجة بعد إطلاقها.

en: Noted in:
ar: لوحِظ في:

en: Notes
ar: ملاحظات

en: Notes hidden
ar: الملاحظات مخفية

en: Notes visible
ar: الملاحظات مرئية

en: Number Sent
ar: العدد المرسَل

en: Number of Droppable
ar: عدد المساقات التي يمكن الانسحاب منها

en: Number of Students
ar: عدد الطلّاب

en: Numbered List (Ctrl+O)
ar: قائمة مرقّمة (Ctrl+O)

en: OK
ar: موافق

en: ORDER NAME
ar: اسم الطلب

en: ORDER NUMBER
ar: رقم الطلب

en: ORDER PLACED
ar: تم وضع الطلب

en: Once in position, use the camera button {icon} to capture your ID
ar: استخدم زر الكاميرا {icon} لالتقاط  صورة بطاقتك الشخصية

en: Once in position, use the camera button {icon} to capture your photo
ar: استخدم زر الكاميرا {icon} لالتقاط صورتك الشخصية

en: Only properly formatted .csv files will be accepted.
ar: لن تُقبل سوى ملفّات .csv المنسّقة تنسيقًا صحيحًا.

en: Only the parent course staff of a CCX can create content groups.
ar: يمكن فقط لطاقم الدورة الأم لـ CCX إنشاء مجموعات المحتوى.

en: Open
ar: فتح

en: Open/download this file
ar: فتح/تنزيل هذا الملفّ

en: Optional Characteristics
ar: الخصائص الاختيارية

en: Optional long description
ar: وصف اختياري مطوَّل

en: Options for {license_name}
ar: خيارات {license_name}

en: Order Details
ar: تفاصيل الطلبية

en: Order History
ar: المشتريات السابقة

en: Order No.
ar: رقم الطلب

en: Organization
ar: المؤسّسة

en: Organization
ar: المؤسسة

en: Organization Name
ar: اسم المؤسسة

en: Organization of the signatory
ar: مؤسّسة الموقِّع

en: Other
ar: غير ذلك

en: Overall Score
ar: النتيجة الكلية

en: Page number out of %(total_pages)s
ar: رقم الصفحة من مجموع %(total_pages)s

en: Pagination
ar: ترقيم الصفحات

en: Password
ar: كلمة المرور

en: Password assistance
ar: المساعدة بخصوص كلمة المرور

en: Path to Signature Image
ar: مسار موقع صورة التوقيع

en: Photo
ar: صورة

en: Photo Captured successfully.
ar: جرى التقاط الصورة بنجاح

en: Photo ID
ar: رقم الصورة

en: Photo Identification
ar: وثيقة إثبات شخصية باستخدام الصورة

en: Photo of %(fullName)s
ar: صورة لـ %(fullName)s

en: Photo of %(fullName)s's ID
ar: صورة البطاقة الشخصية لـ %(fullName)s

en: Photo requirements:
ar: متطلّبات الصورة:

en: Photos don't meet the requirements?
ar: لا تلبّي الصور المتطلّبات؟

en: Pin
ar: تثبيت

en: Pinned
ar: مُثَبَّت

en: Placeholder
ar: موضع الفلاش

en: Please Note
ar: يُرجى الملاحظة

en: Please add a photo of the instructor (Note: only JPEG or PNG format supported)
ar: قم بإضافة صورة للمعلم (ملاحظة: الصور بصيغة JPEG أو PNG هي فقط المدعومة)

en: Please add the institute where the instructor is associated
ar: الرجاء إضافة المعهد الذي ينتسب له المعلم

en: Please add the instructor's biography
ar: الرجاء إضافة سيرة المعلّم

en: Please add the instructor's name
ar: الرجاء إضافة اسم المعلم

en: Please add the instructor's title
ar: قم بإضافة لقب المعلم

en: Please address the errors on this page first, and then save your progress.
ar: يُرجى تصحيح الأخطاء في هذه الصفحة أوّلًا، ثم حفّظ خطوات تقدّمك.

en: Please check the following validation feedbacks and reflect them in your course settings:
ar: يُرجى الاطلاع على ملاحظات التحقّق التالية وإجراء ما يلزم من تعديلات على الإعدادات الخاصة بمساقك.

en: Please describe this image or agree that it has no contextual value by checking the checkbox.
ar: يُرجى وصف هذه الصورة أو الموافقة على عدم احتوائها على قيمة سياقية وذلك بتحديد مربع الاختيار.

en: Please do not use any spaces in this field.
ar: يُرجى عدم إدخال أي مسافات في هذا الحقل.

en: Please do not use any spaces or special characters in this field.
ar: يُرجى عدم إدخال أي مسافات أو أحرف خاصة في هذا الحقل.

en: Please enter a problem location.
ar: يُرجى إدخال الموقع الخاص بالمسألة.

en: Please enter a student email address or username.
ar: يُرجى إدخال اسم المستخدم الخاص بالطالب أو عنوان بريده الإلكتروني.

en: Please enter a term in the {anchorStart} search field{anchorEnd}.
ar: يرجى إدخال مصطلح في {anchorStart}صندوق البحث{anchorEnd}.

en: Please enter a username or email.
ar: يُرجى إدخال اسم مستخدم او عنوان بريد إلكتروني.

en: Please enter a valid donation amount.
ar: يُرجى إدخال مبلغ تبرّع صحيح.

en: Please enter an integer between %(min)s and %(max)s.
ar: يُرجى إدخال عدد صحيح يتراوح بين %(min)s و%(max)s.

en: Please enter an integer between 0 and 100.
ar: يُرجى إدخال عدد صحيح بين 0 و 100.

en: Please enter an integer greater than 0.
ar: يُرجى إدخال عدد صحيح أكبر من 0.

en: Please enter non-negative integer.
ar: يُرجى إدخال عدد صحيح غير سالب.

en: Please enter valid start date and time.
ar: يُرجى إدخال تاريخ بدء وتوقيت صالحين.

en: Please enter your %(field)s.
ar: يُرجى إدخال بيانات %(field)s.

en: Please follow the instructions here to upload a file elsewhere and link to it: {maxFileSizeRedirectUrl}
ar: يُرجى اتّباع التعليمات الواردة هنا لتغيير مكان تحميل الملفّات التي يزيد حجمها عن الحد الأقصى المسموح به ولوضع رابط لها: {maxFileSizeRedirectUrl}

en: Please print this page for your records; it serves as your receipt. You will also receive an email with the same information.
ar: يُرجى طباعة هذه الصفحة للاحتفاظ بها في سجلّاتك، حيث ستكون بمثابة إيصالك. وستستلم أيضًا رسالة بريد إلكتروني تحتوي على المعلومات نفسها.

en: Please provide a description of the link destination.
ar: يُرجى إضافة توصيف لوجهة الرابط.

en: Please provide a valid URL.
ar: يُرجى إضافة رابط صحيح.

en: Please specify a reason.
ar: يُرجى تحديد سبب

en: Please verify that you have uploaded a valid image (PNG and JPEG).
ar: يُرجى التأكّد من تحميلك لصورة صالحة (بصيغة PNG أو JPEG).

en: Please verify that your webcam is connected and that you have allowed your browser to access it.
ar: يُرجى التحقّق من أنّ كاميرا الويب متّصلة بحاسوبك وأنّك سمحت لمتصفّحك بالاتّصال بها.

en: Post
ar: نشر

en: Post type
ar: نوع المنشور

en: Practice Proctored
ar: تمرّن من خلال خوض امتحان مراقَب

en: Practice proctored Exam
ar: جرّب خوض امتحان مراقَب

en: Preferred Language
ar: اللغة المفضّلة

en: Prerequisite:
ar: المتطلّب الأساسي:

en: Prerequisite: %(prereq_display_name)s
ar: متطلّب أساسي: %(prereq_display_name)s

en: Prevent students from generating certificates in this course?
ar: هل تريد منع الطلاب من إعداد شهادات لهذا المساق؟

en: Preview
ar: معاينة

en: Preview Certificate
ar: معاينة الشهادة

en: Preview of uploaded image
ar: معاينة الصورة التي جرى تحميلها

en: Preview this query
ar: معاينة هذا الاستفسار

en: Previous
ar: السابق

en: Previous Uploads
ar: تحميلات سابقة

en: Previous Uploads table has been updated.
ar: تم تحديث قائمة التحميلات السابقة.

en: Previously published
ar: نُشرت في وقتٍ سابق

en: Processing Re-run Request
ar: جاري معالجة طلب إعادة التنفيذ

en: Proctored
ar: مُراقب

en: Proctored Exam
ar: امتحان مراقَب

en: Proctored exams are timed and they record video of each learner taking the exam. The videos are then reviewed to ensure that learners follow all examination rules.
ar: الامتحانات المراقبة محدّدة التوقيت، وسيُسجّل مقطع فيديو لكل متعلّم يُجري امتحانًا لتُراجع مقاطع الفيديو هذه بعد ذلك بهدف ضمان التزام المتعلّمين بجميع القواعد الامتحانية.

en: Professional Certificate for {courseName}
ar: شهادة احترافية لـ {courseName}

en: Professional Education
ar: التعليم المهني

en: Professional Education Verified Certificate
ar: شهادة موثّقة للتعليم المهني

en: Promote another member to Admin to remove your admin rights
ar: يُرجى ترقية عضو آخر إلى درجة مشرِف لتتمكّن من إلغاء حقوقك كمشرِف.

en: Provisional
ar: مؤقت

en: Provisionally Supported
ar: مدعوم مؤقتاً

en: Publish
ar: نشر

en: Publish all unpublished changes for this {item}?
ar: نشر جميع التغييرات غير المنشورة لهذا {item}؟

en: Publish {display_name}
ar: نشر {display_name}

en: Published (not yet released)
ar: نُشرت (لم تُصدر بعد)

en: Published and Live
ar: نُشرت ومتاحة الآن عبر الإنترنت

en: Publishing Status
ar: حالة النشر

en: Question
ar: سؤال

en: Queued
ar: تحميل قيد الانتظار

en: Read More
ar: لقراءة المزيد

en: Reason
ar: السبب

en: Reason field should not be left blank.
ar: لا يمكن ترك حقل السبب فارغًا.

en: Reason for change:
ar: أسباب التغيير:

en: Receive updates
ar: تلقّي التحديثات

en: Recent Activity
ar: النشاط الأخير

en: Redo (Ctrl+Shift+Z)
ar: إعادة (Ctrl+Shift+Z)

en: Redo (Ctrl+Y)
ar: إعادة (Ctrl+Y)

en: Regenerate
ar: أعد الإنشاء

en: Regenerate the user's certificate
ar: إعادة  إنشاء شهادة المستخدم

en: Register through edX
ar: التسجيل من خلال edX

en: Register with Institution/Campus Credentials
ar: التسجيل باستخدام بيانات المؤسّسة/ الحرم الجامعي

en: Related to: %(courseware_title_linked)s
ar: متعلِّقٌ بِـ: %(courseware_title_linked)s

en: Release Date and Time
ar: تاريخ وتوقيت الإصدار

en: Release Date:
ar: تاريخ الإصدار:

en: Release Status:
ar: وضع الإصدار:

en: Release Time in UTC:
ar: توقيت الإصدار بحسب التوقيت العالمي المنسّق:

en: Release:
ar: الإصدار:

en: Released:
ar: صَدَر:

en: Removal is in progress. To avoid errors, stay on this page until the process is complete.
ar: جاري الحذف. يُرجى البقاء في هذه الصفحة حتى استكمال العملية لتفادي وقوع الأخطاء.

en: Remove
ar: حذف

en: Remove chapter %(chapterDisplayName)s
ar: إزالة الفصل %(chapterDisplayName)s

en: Remove from Invalidation Table
ar: حذف من جدول عمليات الإلغاء

en: Remove from List
ar: حذف من اللائحة

en: Remove subsection %(subsectionDisplayName)s
ar:  إزالة القسم الفرعي %(subsectionDisplayName)s

en: Remove this team member?
ar: أتوّد استبعاد عضو الفريق هذا؟

en: Remove this video
ar: حذف هذا الفيديو

en: Remove unit %(unitName)s
ar: إزالة الوحدة %(unitName)s

en: Remove {role} Access
ar: إلغاء صلاحية الوصول الخاصة بـ {role}

en: Remove {video_name} video
ar: حذف الفيديو {video_name}

en: Removing
ar: جاري الحذف

en: Removing a video from this list does not affect course content. Any content that uses a previously uploaded video ID continues to display in the course.
ar: لا يؤثر حذف فيديو من هذه القائمة على محتوى المقرر. ويستمر عرض أي محتوى يستخدم معرف فيديو محملًا سابقًا في هذا المقرر.

en: Replace
ar: استبدال

en: Report
ar: الإبلاغ

en: Report abuse
ar: الإبلاغ عن إساءة

en: Report abuse, topics, and responses
ar: أبلغ عن أساءة أو مواضيع أو ردود

en: Reported
ar: مبلَّغ عنه

en: Requester
ar: مقدّم الطلب

en: Required field.
ar: حقل مطلوب.

en: Rescore problem '<%- problem_id %>' for all students?
ar: إعادة تقييم المسألة رقم ’<%- problem_id %>‘ لكافة الطلاب؟

en: Reset Password
ar: تغيير كلمة المرور

en: Reset Your Password
ar: غيّر كلمة مرور حسابك

en: Reset attempts for all students on problem '<%- problem_id %>'?
ar: إعادة ضبط عدد محاولات حلّ الطلّاب للمسألة رقم ’<%- problem_id %>‘؟

en: Restore enrollment code
ar: استعادة رمز التسجيل

en: Retake Photo
ar: إعادة التقاط الصورة

en: Retake Your Photos
ar: إعادة التقاط صورك

en: Return and add email address
ar: العودة وإضافة عنوان البريد الإلكتروني.

en: Return to Export
ar: العودة إلى التصدير

en: Return to Your Dashboard
ar: العودة إلى لوحة المعلومات

en: Return to team listing
ar: العودة إلى إدراج الفريق

en: Review Rules
ar: قواعد المراجعة

en: Review Your Photos
ar: مراجعة صورك

en: Review your info
ar: مراجعة معلوماتك

en: Revoke access
ar: إلغاء صلاحيات الوصول

en: Save
ar: حفظ

en: Save Changes
ar: حفّظ التغييرات

en: Save changes
ar: حفظ التغييرات

en: Saved cohort
ar: الشُعب المحفوظة

en: Saving
ar: يجري الحفظ

en: Saving your email preference
ar: جاري حفظ تفضيلات بريدك الإلكتروني

en: Scheduled:
ar: مجدوَل:

en: Search
ar: البحث

en: Search Results
ar: بحث في النتائج

en: Search all posts
ar: البحث في كافّة المنشورات

en: Search teams
ar: بحث في الفرق

en: Section
ar: قسم

en: Section Visibility
ar: رؤية القسم

en: See all teams in your course, organized by topic. Join a team to collaborate with other learners who are interested in the same topic as you are.
ar: تفضّل بالاطّلاع على جميع الفرق في مساقك، مرتّبةً بحسب الموضوع. وانضم إلى أحدها للتعاون مع المتعلّمين الآخرين المهتمّين بالمجال نفسه مثلك.

en: Select a Content Group
ar: يُرجى اختيار مجموعة محتوى

en: Select a chapter
ar: اختر فصلًا

en: Select a cohort
ar: اختر شعبة

en: Select a cohort to manage
ar: يُرجى اختيار شعبة لإدارتها.

en: Select a time allotment for the exam. If it is over 24 hours, type in the amount of time. You can grant individual learners extra time to complete the exam through the Instructor Dashboard.
ar: اختر فترة زمنية مخصّصة لإجراء الامتحان. إذا زادت القيمة عن 24 ساعة،أدخل مقدارًا من الوقت. يمكنك كمج متعلّمين محددين زمنًا إضافيًا لإجراء الامتحان من خلال لوحة معلومات الأستاذ.

en: Select the time zone for displaying course dates. If you do not specify a time zone, course dates, including assignment deadlines, will be displayed in your browser's local time zone.
ar: حدد المنطقة الزمنية لعرض مواعيد الدورة. إذا لم تقم بتحديد منطقة زمنية، سيتم عرض مواعيد الدورة، بما في ذلك مواعيد تقديم الواجبات، وفقاً لمنطقة التوقيت المحلي في المتصفح.

en: Selected tab
ar: التبويبة المنتقاة

en: Send notification to mobile apps
ar: إرسال تنبيهات إلى تطبيقات الهاتف الجوال

en: Send push notification to mobile apps
ar: إرسال إخطارات لحظية إلى تطبيقات الهاتف الجوال

en: Send to:
ar: أرسل إلى:

en: Sent By
ar: المرسِل

en: Sent By:
ar: المرسِل:

en: Sent To
ar: مُرسل إلى

en: Sent To:
ar: المرسَل إليه:

en: Server Error, Please refresh the page and try again.
ar: خطأ في المخدّم، يُرجى تحديث الصفحة وإعادة المحاولة.

en: Set as a Special Exam
ar: عيّن امتحانًا مخصّصًا

en: Set up your certificate
ar: أعدّ شهادتك

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Share
ar: شارك

en: Share on Mozilla Backpack
ar: شارك على Mozilla Backpack

en: Share your "%(display_name)s" award
ar: شارك "%(display_name)s" جائزتك

en: Show All
ar: عرض الكل

en: Show Comment (%(num_comments)s) | Show Comments (%(num_comments)s)
ar[0]: إظهار التعليق (%(num_comments)s)
ar[1]: إظهار التعليق (%(num_comments)s)
ar[2]: إظهار التعليقات (%(num_comments)s)
ar[3]: إظهار التعليقات (%(num_comments)s)
ar[4]: إظهار التعليقات (%(num_comments)s)
ar[5]: إظهار التعليقات (%(num_comments)s)

en: Show Deprecated Settings
ar: إظهار الإعدادات المهملة

en: Show Discussion
ar: إظهار النقاش

en: Show entire subsection
ar: عرض القسم الفرعي بالكامل

en: Show me other ways to sign in or register
ar: إظهار وسائل أخرى لتسجيل الدخول أو للتسجيل

en: Show notes
ar: إظهار الملاحظات

en: Show posts by {username}.
ar: عرض منشوراتِ حسب {username}.

en: Showing all responses
ar: إظهار كافة الردود

en: Showing first response | Showing first {numResponses} responses
ar[0]: عرض أول {numResponses} إجابات
ar[1]:  عرض أول {numResponses} إجابات
ar[2]:  عرض أول {numResponses} إجابات
ar[3]:  عرض أول {numResponses} إجابات
ar[4]: عرض أول {numResponses} إجابات
ar[5]: عرض أول {numResponses} إجابات

en: Showing results for "{searchString}"
ar: عرض نتائج "{searchString}"

en: Showing {firstIndex} out of {numItems} total
ar: يُعرض الآن {firstIndex} من أصل {numItems}.

en: Showing {firstIndex}-{lastIndex} out of {numItems} total
ar: يُعرض الآن {firstIndex}-{lastIndex} من أصل {numItems}.

en: Sign in
ar: تسجيل الدخول

en: Sign in here using your email address and password, or use one of the providers listed below.
ar: يُرجى تسجيل الدخول باستخدام عنوان بريدك الإلكتروني وكلمة المرور، أو من خلال أحد المزوِّدين المذكورين أدناه.

en: Sign in here using your email address and password.
ar: يُرجى تسجيل دخولك باستخدام عنوان بريدك الإلكتروني وكلمة المرور.

en: Sign in using %(providerName)s
ar: تسجيل الدخول باستخدام %(providerName)s

en: Sign in with %(providerName)s
ar: يُرجى منك تسجيل دخولك باستخدام %(providerName)s

en: Sign in with Institution/Campus Credentials
ar: تسجيل الدخول ببيانات المؤسّسة/ الحرم الجامعي

en: Signatory
ar: مُوقّع

en: Signatory field(s) has invalid data.
ar: يحتوي حقل (حقول) الموقّع على بيانات غير صالحة.

en: Signature Image
ar: صورة التوقيع

en: Some Rights Reserved
ar: بعض الحقوق محفوظة

en: Some images in this post have been omitted
ar: لقد تم حذف بعض الصور في هذا المنشور

en: Something went wrong changing this enrollment. Please try again.
ar: حدث خطأ أثناء تغيير عملية التسجيل هذه. يُرجى إعادة المحاولة.

en: Sorry, no results were found.
ar: عذرًا، لا توجد أي نتائج.

en: Sorted by
ar: الترتيب بحسب:

en: Specify an alternative to the official course title to display on certificates. Leave blank to use the official course title.
ar: يُرجى تحديد بديل للعنوان الرسمي للمساق لوضعه على الشهادات. ويُرجى ترك هذا الحقل فارغًا لاستخدام العنوان الرسمي للمساق.

en: Staff
ar: طاقم المساق

en: Staff Only
ar: طاقم المساق فقط

en: Staff and Learners
ar: الموظفون والمتعلمون

en: Start Date
ar: تاريخ البدء

en: Start generating certificates for all students in this course?
ar: هل تريد البدء بإعداد الشهادات لجميع الطلّاب في هذا المساق؟

en: Start regenerating certificates for students in this course?
ar: هل تودّ معاودة البدء بإعداد الشهادات لطلّاب هذا المساق؟

en: Start working toward your next learning goal.
ar: ابدآ العمل في اتجاه هدفك التالي.

en: Started entrance exam rescore task for student '{student_id}'. Click the 'Show Task Status' button to see the status of the task.
ar: تم بدء مهمّة إعادة تقييم امتحان الدخول للطالب '{student_id}'. يُرجى النقر على زر ’عرض حالة المهمة‘ للاطّلاع على حالة المهمة.

en: Started rescore problem task for problem '<%- problem_id %>' and student '<%- student_id %>'. Click the 'Show Task Status' button to see the status of the task.
ar: تم بدء مهمّة إعادة تقييم المسألة رقم ’<%- problem_id %>‘ للطالب ’<%- student_id %>‘. يُرجى النقر على زر ’عرض حالة المهمة‘ للاطّلاع على حالة المهمة.

en: Starts
ar: البداية

en: Starts: %(start_date)s
ar: يبدأ بتاريخ:%(start_date)s

en: State
ar: الحالة

en: Status
ar: الحالة

en: Student
ar: الطالب

en: Student Removed from certificate white list successfully.
ar: جرت إزالة اسم الطالب من شهادات القائمة البيضاء بنجاح.

en: Student email or username
ar: اسم أو عنوان الطالب البريدي

en: Studio:
ar: استوديو:

en: Subject
ar: الموضوع

en: Subject:
ar: الموضوع:

en: Submit
ar: تقديم

en: Submit Application
ar: تقديم الطلب

en: Submit enrollment change
ar: تقديم تغيير التسجيل

en: Submitted
ar: جرى التقديم

en: Subsection
ar: قسمٌ فرعيّ

en: Subsection Visibility
ar: رؤية القسم الفرعي

en: Subsection is hidden after due date
ar: القسم الفرعي مخفي بعد التاريخ المحدد

en: Success
ar: جرت العملية بنجاح

en: Success! Problem attempts reset for problem '<%- problem_id %>' and student '<%- student_id %>'.
ar: رائع! تمت إعادة ضبط عدد محاولات حلّ المسألة رقم ’<%- problem_id %>‘ والطالب ’<%- student_id %>‘.

en: Successfully deleted student state for user {user}
ar: جرى بنجاح حذف حالة الطالب للمستخدم {user}.

en: Successfully enrolled and sent email to the following users:
ar: جرى بنجاح تسجيل المستخدمين التالين ومراسلتهم عبر البريد الإلكتروني:

en: Successfully enrolled the following users:
ar: جرى بنجاح تسجيل المستخدمين التالين:

en: Successfully rescored problem for user {user}
ar: جرى بنجاح إعادة تقييم المسألة للمستخدم {user}.

en: Successfully rescored problem to improve score for user {user}
ar: تمت بنجاح عملية إعادة تقييم المسألة لتحسين نتيجة المستخدم {user}

en: Successfully reset the attempts for user {user}
ar: جرى بنجاح إعادة ضبط عدد محاولات المستخدم {user}.

en: Successfully sent enrollment emails to the following users. They will be allowed to enroll once they register:
ar: جرى بنجاح مراسلة المستخدمين التالين عبر البريد الإلكتروني حول معلومات التسجيل، وسيُسمح لهم بالالتحاق بالمساق حالما يسجّلون أنفسهم:

en: Successfully sent enrollment emails to the following users. They will be enrolled once they register:
ar: جرى بنجاح مراسلة المستخدمين التالين عبر البريد الإلكتروني حول معلومات التسجيل، وسيجري إلحاقهم بالمساق حالما يسجّلون أنفسهم:

en: Successfully started task to rescore problem '<%- problem_id %>' for all students. Click the 'Show Task Status' button to see the status of the task.
ar: تم بنجاح بدء مهمة إعادة ضبط عدد محاولات حلّ المسألة رقم ’<%- problem_id %>‘ لكافة الطلاب. يُرجى النقر على زر ’عرض حالة المهمة‘ للاطّلاع على حالة المهمة.

en: Successfully started task to reset attempts for problem '<%- problem_id %>'. Click the 'Show Task Status' button to see the status of the task.
ar: تم بنجاح بدء مهمة إعادة ضبط عدد محاولات حلّ المسألة ’<%- problem_id %>‘.يُرجى النقر على زر ’عرض حالة المهمة‘ للاطّلاع على حالة المهمة.

en: Successfully unlinked.
ar: نجح فصل الربط

en: Supported
ar: مدعم

en: TOTAL
ar: المجموع الكلي

en: Tags
ar: العلامات

en: Tags:
ar: العلامات:

en: Take Photo
ar: التقاط صورة

en: Take Your Photo
ar: التقط صورتك

en: Take a Photo of Your ID
ar: التقط صورة لبطاقتك الشخصية

en: Take a photo of your ID
ar: التقاط صورة لبطاقتك الشخصية

en: Take me to the main course page
ar: أرجو أخذي إلى الصفحة الرئيسية للمساق.

en: Take me to the main library page
ar: أرجو أخذي إلى صفحة المكتبة.

en: Task ID
ar: رمز المهمّة

en: Task Progress
ar: تطوّر المهمة

en: Task Status
ar: حالة المهمة

en: Task Type
ar: نوع المهمة

en: Task inputs
ar: مدخلات المهمة

en: Teaching Assistant
ar: مساعد مدرّس

en: Team "{team}" successfully deleted.
ar: لقد جرى حذف الفريق "{team}" بنجاح.

en: Team Description (Required) *
ar: وصف تعريفي بالفريق (مطلوب)*

en: Team Details
ar: تفاصيل معلومات الفريق

en: Team Name (Required) *
ar: اسم الفريق (مطلوب)*

en: Team Search
ar: بحث الفريق

en: Team capacity
ar: سعة استيعاب الفريق

en: Team description cannot have more than 300 characters.
ar: يجب ألا يتجاوز اسم الفريق 300 حرفًا.

en: Team member profiles
ar: لمحة موجزة عن أعضاء الفريق

en: Team name cannot have more than 255 characters.
ar: يجب ألا يتجاوز اسم الفريق 255 حرفًا.

en: Teams
ar: الفِرَق

en: Teams Pagination
ar: ترقيم صفحات الفِرق

en: Textbook Name
ar: اسم الكتاب

en: Textbook information
ar: معلومات عن الكتاب

en: Thank you %(full_name)s! We have received your payment for %(course_name)s.
ar: شكراً جزيلاً %(full_name)s! لقد استلمنا المبلغ الذي سددته لقاء مشاركتك في %(course_name)s.

en: Thank you for submitting your financial assistance application for {course_name}! You can expect a response in 2-4 business days.
ar: نشكرك لتقديمك طلب دعم مالي للمساق {course_name}! يمكنك أن تتوقع استلام الردّ خلال 2-4 أيام عمل.

en: Thank you for submitting your photos. We will review them shortly. You can now sign up for any %(platformName)s course that offers verified certificates. Verification is good for one year. After one year, you must submit photos for verification again.
ar: شكرًا لك على تقديم صورك. سنراجعها قريبًا. ويمكنك الآن تسجيل عضويتك في أيً من مساقات %(platformName)s التي تمنح شهادات موثَّّقة. وبينما يسري مفعول عملية التحقّق لمدّة عام، يجب أن تقدّم الصور للتحقّق منها مجدّدًا بعد انقضاء العام.

en: Thank you! We have received your payment for {courseName}.
ar: شكراً لك! لقد استلمنا مدفوعاتك لـ{courseName}

en: Thanks for returning to verify your ID in: {courseName}
ar: شكراً لعودتك لتأكيد بطاقتك الشخصية في : {courseName}

en: The certificate for this learner has been re-validated and the system is re-running the grade for this learner.
ar: جرت إعادة توثيق شهادة هذا المتعلّم ويعمل النظام على إعادة عرض علامته الممنوحة.

en: The cohort cannot be added
ar: لا يمكن إضافة الشعبة

en: The cohort cannot be saved
ar: لا يمكن حفظ الشعبة

en: The combined length of the organization and library code fields cannot be more than <%=limit%> characters.
ar: لا يمكن أن يزيد مجموع الأحرف في حقلي المؤسسة ورمز المكتبة عن <%=limit%> حرفًا.

en: The combined length of the organization, course number, and course run fields cannot be more than <%=limit%> characters.
ar: لا يمكن أن يزيد مجموع الأحرف في حقول المؤسسة ورقم المساق وفترة طرح المساق عن <%=limit%> حرفًا.

en: The country that team members primarily identify with.
ar: البلد الذي يعتمده أعضاء الفريق بشكل أساسي للتعريف بأنفسهم.

en: The course end date must be later than the course start date.
ar: يجب أن يأتي تاريخ انتهاء المساق بعد تاريخ بدئه.

en: The course must have an assigned start date.
ar: يجب أن يكون للمساق تاريخ بدء معيّن.

en: The course start date must be later than the enrollment start date.
ar: يجب أن يأتي تاريخ بدء المساق بعد تاريخ التسجيل فيه.

en: The email address you've provided isn't formatted correctly.
ar: صيغة عنوان البريد الإلكتروني الذي ذكرته غير صحيحة

en: The enrollment end date cannot be after the course end date.
ar: لا يمكن لتاريخ انتهاء التسجيل في المساق أن يأتي بعد تاريخ انتهاء المساق.

en: The enrollment start date cannot be after the enrollment end date.
ar: لا يمكن لتاريخ بدء التسجيل في المساق أن يأتي بعد تاريخ انتهاء التسجيل فيه.

en: The file must be at least {size} in size.
ar: يجب ألّا يقل حجم الملف عن {size}.

en: The file must be smaller than {size} in size.
ar: يجب ألّا يزيد حجم الملف عن {size}.

en: The following email addresses and/or usernames are invalid:
ar: إنّ عناوين البريد الإلكتروني و/أو أسماء المستخدمين التالية غير صحيحة:

en: The following errors were generated:
ar: نتجت الأخطاء التالية:

en: The following information is already a part of your {platform} profile. We\'ve included it here for your application.
ar: إن المعلومات التالية هي جزء من ملفّك الشخصي المستخدم في منصّة {platform}. وقد ضمنّاه هنا كجزء من طلبك.

en: The following message will be displayed at the bottom of the courseware pages within your course:
ar: ستُعرَض الرسالة التالية في أسفل صفحات محتويات مساقك:

en: The following options are available for the {license_name} license.
ar: تتوفّر الخيارات التالية للإجازة {license_name}

en: The following users are no longer enrolled in the course:
ar: لم يعد المستخدمون التالون مسجّلين بالمساق:

en: The following warnings were generated:
ar: نتجت التحذيرات التالية:

en: The general category for this type of assignment, for example, Homework or Midterm Exam. This name is visible to learners.
ar: فئة التصنيف العامّة لمهمّة من هذا النوع، مثل، الواجب البيتي أو الامتحان النصفي. سيكون هذا الاسم مرئيًّا من قبل المتعلمين.

en: The language that team members primarily use to communicate with each other.
ar: اللغة الرئيسية التي يعتمدها أفراد الفريق بشكل أساسي للتواصل فيما بينهم

en: The minimum grade for course credit is not set.
ar: لم تُحدَّد الدرجة الدنيا للنجاح في المساق.

en: The minimum score percentage must be a whole number between 0 and 100.
ar: يجب أن تكون النسبة المئوية الدنيا للمجموع عددّا صحيحًا بين 0 و 100.

en: The name of this signatory as it should appear on certificates.
ar: اسم هذا الموقّع كما يجب أن يظهر على الشهادات

en: The number of assignments of this type that will be dropped. The lowest scoring assignments are dropped first.
ar: سيجري تخفيض عدد المهام من هذا النوع. سيتم إلغاء المهام ذات أقل مجموع درجات أولًا.

en: The number of subsections in the course that contain problems of this assignment type.
ar: عدد الأقسام الفرعية لهذا المساق، التي تتضمن مسائل لمهمّة من هذا النوع.

en: The organization that this signatory belongs to, as it should appear on certificates.
ar: المؤسّسة التي ينتمي إليها هذا الموقِّع، كما يجب أن تظهر على الشهادات.

en: The page "{route}" could not be found.
ar: الصفحة "{route}" غير موجودة.

en: The photo of your face matches the photo on your ID.
ar: أن تطابق الصورة على بطاقتك الشخصية صورة وجهك.

en: The raw error message is:
ar: نص رسالة الخطأ هي:

en: The selected content group does not exist
ar: مجموعة المحتوى المنتقاة غير موجودة

en: The team "{team}" could not be found.
ar: الفريق "{team}" غير موجود.

en: The timed transcript for the first video file does not appear to be the same as the timed transcript for the second video file.
ar: يبدو أنّ النص محدَّد التوقيت لملف الفيديو الأوّل يختلف عن النص محدَّد التوقيت لملف الفيديو الثاني.

en: The timed transcript for this video on edX is out of date, but YouTube has a current timed transcript for this video.
ar: يرتبط مقطع الفيديو هذا، في EdX، بنص قديم محدَّد التوقيت رغم توفّر نص أحدث لمقطع الفيديو ذاته، على موقع يوتيوب.

en: The topic "{topic}" could not be found.
ar: الموضوع "{topic}" غير موجود.

en: The weight of all assignments of this type as a percentage of the total grade, for example, 40. Do not include the percent symbol.
ar: وزن جميع المهام من هذا النوع كنسبة مئوية للدرجة النهائية، مثل، 40. يجب عدم استخدام رمز النسبة المئوية.

en: The {cohortGroupName} cohort has been created. You can manually add students to this cohort below.
ar: نجح إنشاء شعبة {cohortGroupName}. ويمكنك أن تضيف الطلّاب بنفسك إلى هذه الشعبة أدناه.

en: There are invalid keywords in your email. Check the following keywords and try again.
ar: توجد بعض الكلمات المفتاحية الخاطئة في بريدك. تحقق من الكلمات التالية وحاول مرة آخرى.

en: There has been an error processing your survey.
ar: نأسف لحدوث خطأ في معالجة استبيانك.

en: There has been an error while exporting.
ar: نأسف لحدوث خطأ خلال التصدير.

en: There has been an error with your export.
ar: نأسف لحدوث خطأ في عملية التصدير التي أجريتها.

en: There is invalid code in your content. Please check to make sure it is valid HTML.
ar: هناك تعليمات برمجية غير صحيحة في المحتوى الخاص بك. يُرجى التأكّد من صحّة تعليمات HTML المستخدمة.

en: There is no email history for this course.
ar: لا يوجد سجلّ لرسائل البريد الإلكتروني الخاصة بهذا المساق.

en: There must be at least one group.
ar: يحب أن توجد مجموعة واحدة على الأقلّ.

en: There must be one cohort to which students can automatically be assigned.
ar: يجب أن تتوفّر شعبة واحدة يتعيَّن فيها الطلّاب تلقائيًا.

en: There was a problem creating the report. Select "Create Executive Summary" to try again.
ar: نأسف لحدوث مشكلة أثناء إعداد التقرير. يُرجى اختيار "إنشاء ملخّص تنفيذي" لإعادة المحاولة.

en: There was an error changing the user's role
ar: نأسف لحدوث خطأ في تغيير دور المستخدم.

en: There was an error obtaining email content history for this course.
ar: نأسف لحدوث خطأ أثناء محاولة الحصول على سجل محتوى رسائل البريد الإلكتروني لهذا المساق.

en: There was an error obtaining email task history for this course.
ar: نأسف لحدوث خطأ أثناء محاولة الحصول على سجل المهامّ الخاصة برسائل البريد الإلكتروني لهذا المساق.

en: There was an error retrieving preview results for this catalog. Please check that your query is correct and try again.
ar: حدث خطأ أثناء استرداد نتائج المعاينة لهذا الكتالوج. يُرجى التحقق من صحة استفسارك وإعادة المحاولة.

en: There was an error, try searching again.
ar: نأسف لحدوث خطأ، يُرجى إعادة البحث مجدّدًا.

en: There were errors reindexing course.
ar: نأسف لحدوث أخطاء في إعادة فهرسة محتويات المساق.

en: There's already another assignment type with this name.
ar: يوجد مسبقًا نوع آخر من الواجبات بهذا الاسم.

en: These users were not added as beta testers:
ar: لم يُضَف هؤلاء المستخدمون إلى قائمة أعضاء مختبري النسخة التجريبية:

en: These users were not affiliated with the course so could not be unenrolled:
ar: لم يكن هؤلاء المستخدمون منتسبين إلى المساق وبالتالي تعذّر إلغاء تسجيلهم:

en: These users were not removed as beta testers:
ar: لم يُحذَف هؤلاء المستخدمين من قائمة أعضاء مختبري النسخة التجريبية:

en: These users were successfully added as beta testers:
ar: نجحت عملية إضافة هؤلاء المستخدمين إلى قائمة أعضاء مختبري النسخة التجريبية:

en: These users were successfully removed as beta testers:
ar: نجحت عملية حذف هؤلاء المستخدمين من قائمة أعضاء مختبري النسخة التجريبية:

en: These users will be allowed to enroll once they register:
ar: سيُسمح للمستخدمين التالين بالالتحاق بالمساق حالما يسجّلون أنفسهم:

en: These users will be enrolled once they register:
ar: سيجري إلحاق المستخدمين التالين بالمساق حالما يسجّلون أنفسهم:

en: This Group Configuration is not in use. Start by adding a content experiment to any Unit via the {linkStart}Course Outline{linkEnd}.
ar: لم يُستخدم إعداد المجموعة هذا. يُرجى البدء بإضافة محتوى التجارب إلى أي  وحدة بزيارة  {linkStart}نبذة عن المساق{linkEnd}.

en: This Group Configuration is used in:
ar: إعدادات هذه المجموعة مستخدمة في:

en: This action cannot be undone.
ar: يتعذّر التراجع عن هذه العملية لاحقًا.

en: This catalog's courses:
ar: الدورات التدريبية الخاصة بهذا الكتالوج:

en: This certificate has already been activated and is live. Are you sure you want to continue editing?
ar: هذه الشهادة نشطةُ وموجودةُ بالفعل! هل أنت متأكد من رغبتك في الاستمرار؟

en: This configuration is currently used in content experiments. If you make changes to the groups, you may need to edit those experiments.
ar: هذا الإعداد مستخدم حاليًّا في اختبارات المحتوى. قد تحتاج لتعديل هذه الإختبارات في حال إدخلت أي تعدّيلات  على المجموعات.

en: This content group is used in one or more units.
ar: مجموعة المحتوى هذه مستخدمة في وحدة واحدة أو أكثر.

en: This course has automatic cohorting enabled for verified track learners, but cohorts are disabled. You must enable cohorts for the feature to work.
ar: تم  في هذه الدورة التدريبية تمكين نظام تكوين الشعب التلقائي للمتعلمين المثبتين في المسار، ولكن تم تعطيل الشعب. يجب عليك تفعيل الشعب حتى تعمل هذه الخاصية.

en: This course has automatic cohorting enabled for verified track learners, but the required cohort does not exist. You must create a manually-assigned cohort named '{verifiedCohortName}' for the feature to work.
ar: تم في هذه الدورة التدريبية تمكين نظام تكوين الشعب التلقائي للمتعلمين المثبتين في المسار، ولكن الشعبة المطلوبة غير موجودة. يجب عليك إنشاء شعبة معينة يدويًا باسم '{verifiedCohortName}' حتى تعمل هذه الخاصية.

en: This course uses automatic cohorting for verified track learners. You cannot disable cohorts, and you cannot rename the manual cohort named '{verifiedCohortName}'. To change the configuration for verified track cohorts, contact your edX partner manager.
ar: هذه الدورة التدريبية تستخدم نظام تكوين شعب بشكل تلقائي للمتعلمين المثبتين في المسار. لا يمكنك تعطيل الشعب ولا يمكنك تسمية الشعبة اليدوية باسم '{verifiedCohortName}'. لتغيير التكوين لشعب المسار المثبت، اتصل بمدير الشريك edX الخاص بك.

en: This discussion could not be loaded. Refresh the page and try again.
ar: لا يمكن تحميل هذه المناقشة. قم بتحديث الصفحة وحاول مرة أخرى.

en: This image is for decorative purposes only and does not require a description.
ar: استُخدمت هذه الصورة لأهداف تزينية فقط ولا تتطلّب توصيفًا.

en: This is the Description of the Group Configuration
ar: إنه وصف إعدادات المجموعة

en: This is the Name of the Group Configuration
ar: إنه اسم إعدادات المجموعة

en: This is the name of the group
ar: إنه اسم المجموعة:

en: This learner is currently sharing a limited profile.
ar: هذا المتعلم يشارك ملفاً شخصياً محدوداً.

en: This learner will be removed from the team, allowing another learner to take the available spot.
ar: سيجري استبعاد هذا المتعلّم من الفريق، الأمر الذي سيفسح لمتعلّم الآخر المجال لشغل الشاغر المتاح.

en: This page contains information about orders that you have placed with {platform_name}.
ar: تحتوي هذه الصفحة على معلومات عن طلبات الشراء التي قمت بها في {platform_name}.

en: This post could not be flagged for abuse. Refresh the page and try again.
ar: لا يمكن الإبلاغ عن اساءة في هذا المنشور. قم بتحديث الصفحة وحاول مرة أخرى.

en: This post could not be pinned. Refresh the page and try again.
ar: لا يمكن إزالة تثبيت هذا المنشور. قم بتحديث الصفحة وحاول مرة أخرى.

en: This post could not be reopened. Refresh the page and try again.
ar: لا يمكن إعادة فتح هذا المنشور. قم بتحديث الصفحة وحاول مرة أخرى.

en: This post could not be unflagged for abuse. Refresh the page and try again.
ar: لا يمكن الإبلاغ عن اساءة في هذا المنشور. قم بتحديث الصفحة وحاول مرة أخرى.

en: This post could not be unpinned. Refresh the page and try again.
ar: لا يمكن إزالة تثبيت هذا المنشور. قم بتحديث الصفحة وحاول مرة أخرى.

en: This post is visible only to %(group_name)s.
ar: هذا المنشور مرئيٌّ فقط لـ %(group_name)s.

en: This post is visible to everyone.
ar: هذا المنشور مرئيٌّ للجميع.

en: This short name for the assignment type (for example, HW or Midterm) appears next to assignments on a learner's Progress page.
ar: يظهر الاسم المختصر لنوع المهمّة (مثل HW أو Midterm) بجانب المهام في صفحة التطوّر الخاصّة بالمتعلّم.

en: This team does not have any members.
ar: لا يضم الفريق أيّ أعضاء.

en: This team is full.
ar: هذا الفريق مكتمل

en: This thread is closed.
ar: أُغلِق هذا الموضوع.

en: This vote could not be processed. Refresh the page and try again.
ar: لا يمكن معالجة هذا التصويت. قم بتحديث الصفحة وحاول مرة أخرى.

en: Time Allotted (HH:MM):
ar: الوقت المخصَّص (HH:MM):

en: Time Sent
ar: وقت الإرسال

en: Time Sent:
ar: وقت الإرسال:

en: Time Zone
ar: المنطقة الزمنية

en: Timed
ar: مؤقّت

en: Timed Transcript Conflict
ar: تضارب ضمن النص محدَّد التوقيت

en: Timed Transcript Found
ar: وُجد نص محدَّد التوقيت

en: Timed Transcript Uploaded Successfully
ar: جرى تحميل النص محدَّد التوقيت بنجاح

en: Timed Transcript from %(filename)s
ar: نص محدَّد التوقيت من %(filename)s

en: Tips on taking a successful photo
ar: نصائح حول كيفية التقاط صورة ناجحة

en: Title
ar: العنوان

en: Title
ar: اللقب

en: Title of the signatory
ar: لقب الموقِّع

en: Titles more than 100 characters may prevent students from printing their certificate on a single page.
ar: يمكن أن تمنع العناوين التي تزيد عن 100 حرفًا الطلاب من طباعة شهادتهم على صفحة واحدة

en: To be sure all students can access the video, we recommend providing both an .mp4 and a .webm version of your video. Click below to add a URL for another version. These URLs cannot be YouTube URLs. The first listed video that's compatible with the student's computer will play.
ar: لتتأكّد من تمكّن جميع الطلاب من الوصول إلى هذا الفيديو، نوصي بتحميل مقطع الفيديو ذاته بكل من صيغتَي .mp4 و .webm. يُرجى النقر أدناه لإضافة رابط لنسخة أخرى. لا يمكن لهذه الروابط أن تشير إلى موقع يوتيوب. وسيُعرَض أوّل فيديو مُدرَج ومتوافق مع نظام كومبيوتر الطالب.

en: To finalize course credit, %(display_name)s requires %(platform_name)s learners to submit a credit request.
ar: لاستكمال عملية الحصول على مادة دراسية بشكل نهائي، يُوجب %(display_name)s على متعلّمي %(platform_name)s التقدّم بطلب حصول على مادّة دراسية

en: To invalidate a certificate for a particular learner, add the username or email address below.
ar: أضف اسم المستخدم أو عنوان البريد الإلكتروني أدناه لإلغاء شهادة ممنوحة لمتعلّم معيّن.

en: To receive a certificate, you must also verify your identity before {date}.
ar: لا بدّ من إثبات هويّتك قبل تاريخ {date} من أجل الحصول على شهادة.

en: To receive a certificate, you must also verify your identity.
ar: لا بدّ من إثبات هويّتك للحصول على شهادة.

en: To receive credit for problems, you must select "Submit" for each problem before you select "End My Exam".
ar: من أجل الحصول على نقاط في مسألة معينة عليك اختيار "إرسال" لكل مسألة قبل احتيار "انه الامتحان".

en: To share your certificate on Mozilla Backpack, you must first have a Backpack account. Complete the following steps to add your certificate to Backpack.
ar: لمشاركة شهادتك على Mozilla Backpack، يجب عليك أولاً إنشاء حساب Backpack. أكمل الخطوات التالية لإضافة شهادتك إلى Backpack.

en: To take a successful photo, make sure that:
ar: لالتقاط صورة ناجحة، يُرجى التأكّد ممّا يلي:

en: To use the current photo, select the camera button {icon}. To take another photo, select the retake button {icon}.
ar: لاستخدام الصورة الحالية، اختر زر الكاميرا {icon}. لالتقاط صورة أخرى، اختر زر إعادة التصوير {icon}

en: To verify your identity, you need a webcam and a government-issued photo ID.
ar: لتأكيد صحّة هويّتك، أنت بحاجة لكاميرا وبطاقة هويّة حكومية تحمل صورة شخصيّة.

en: Toggle Notifications Setting
ar: تبديل إعداد الإشعارات

en: Topic
ar: الموضوع

en: Topic area
ar: منطقة الموضوع

en: Topics
ar: المواضيع

en: Total
ar: المجموع

en: Total Number
ar: العدد الإجمالي

en: Try the transaction again in a few minutes.
ar: الرجاء معاودة طلب العملية مجدّدًا بعد بضع دقائق.

en: Type
ar: النوع

en: Type in a URL or use the "Choose File" button to upload a file from your machine. (e.g. 'http://example.com/img/clouds.jpg')
ar: أضف رابطًا أو استخدم زر ’اختر ملف‘ لتحميل ملف موجود من على جهازك. (مثال: 'http://example.com/img/clouds.jpg')

en: URL
ar: الرابط

en: Unable to submit application
ar: نعتذّر لتعذّر تقديم الطلب

en: Undo (Ctrl+Z)
ar: إلغاء (Ctrl+Z)

en: Undo Changes
ar: التراجع عن التغييرات

en: Unendorse
ar: إلغاء التأييد

en: Unfollow
ar: إلغاء المتابعة

en: Ungraded
ar: لم يجري تقييمه

en: Unit
ar: الوحدة

en: Unit Visibility
ar: رؤية الوحدة

en: Unknown
ar: غير معروف

en: Unlink This Account
ar: افصل هذا الحساب

en: Unlink your {accountName} account
ar: افصل حسابك على {accountName}

en: Unlinking
ar: فصل الربط

en: Unmark as Answer
ar: إلغاء التحديد كإجابة

en: Unpin
ar: إلغاء التثبيت

en: Unpublished changes to content that will release in the future
ar: تغييرات غير منشورة جرى إدخالها على المحتوى وسيجري إصدارها مستقبليًّا

en: Unpublished changes to live content
ar: توجد تغييرات غير منشورة جرى إدخالها على المحتوى المتاح عبر الإنترنت

en: Unpublished units will not be released
ar: لن يجري إصدار الوحدات غير المنشورة

en: Unreport
ar: إلغاء الإبلاغ

en: Unscheduled
ar: غير مجدوَل

en: Update
ar: تحديث

en: Update comment
ar: تحديث التعليق

en: Update post
ar: تحديث المنشور

en: Update response
ar: تحديث الرد

en: Update team.
ar: عدّل فريق.

en: Updating Tags
ar: تحديث الشَارات

en: Updating with latest library content
ar: جاري التحديث مع مستجدّات محتوى المكتبة

en: Upgrade Deadline
ar: الموعد النهائي للتحديث

en: Upgrade to a Verified Certificate for {courseName}
ar: طور إلى شهادة من معتمدة إلى {courseName}

en: Upload
ar: تحميل

en: Upload File
ar: تحميل الملف

en: Upload File and Assign Students
ar: تحميل الملف وإسناد الواجبات إلى الطلّاب

en: Upload New .srt Transcript
ar: تحميل نص جديد بصيغة .srt

en: Upload New File
ar: تحميل ملف جديد

en: Upload New Transcript
ar: تحميل نصّ جديد

en: Upload PDF
ar: تحميل ملف بصيغة PDF

en: Upload Photo
ar: رفع صورة

en: Upload Signature Image
ar: تحميل صورة التوقيع

en: Upload a CSV file
ar: ارفع ملف CSV

en: Upload a comma separated values (.csv) file that contains the usernames or email addresses of learners who have been given exceptions. Include the username or email address in the first comma separated field. You can include an optional note describing the reason for the exception in the second comma separated field.
ar: يُرجى تحميل ملف بصيغة (.csv) ذا قيم مفصولة برمز الفاصلة، يحوي أسماء وعناوين البريد الإلكتروني الخاصة بالمتعلّمين الحاصلين على استثناءات. ضمّن اسم المستخدم وعنوان البريد الإلكتروني في الحقل الأول المفصول بفاصلة. يمكنك تضمين ملاحظة اختيارية تصف سبب منح الاستثناء في الحقل الثاني المفصول بفاصلة.

en: Upload an image
ar: تحميل صورة

en: Upload an image or capture one with your web or phone camera.
ar: يُرجى تحميل صورة أو التقاط واحدة بكاميرتك أو كاميرا الهاتف.

en: Upload completed
ar: استُكمل التحميل

en: Upload failed
ar: عذرًا، لم ينجح التحميل.

en: Upload instructor image.
ar: رفع صورة الأستاذ.

en: Upload is in progress. To avoid errors, stay on this page until the process is complete.
ar: جاري التحميل. يُرجى البقاء في هذه الصفحة حتى استكمال العملية لتفادي وقوع الأخطاء.

en: Upload signature image.
ar: يُرجى تحميل صورة الموقِّع.

en: Upload your banner image.
ar: رفع صورة شعارك.

en: Upload your course image.
ar: تحميل صورتك الخاصة بالمساق.

en: Upload your first asset
ar: تحميل مادتك الملحقة الأولى

en: Upload your video thumbnail image.
ar: ارفع صورة الفيديو المصغرة.

en: Uploaded file issues. Click on "+" to view.
ar: تمّ تحميل ملف القضايا. يُرجى النقر على "+" لعرضها.

en: Uploading
ar: جاري التحميل

en: Upset Learner
ar: متعلّم غير راضي

en: Use Current Transcript
ar: استخدم النص الحالي

en: Use a practice proctored exam to introduce learners to the proctoring tools and processes. Results of a practice exam do not affect a learner's grade.
ar: استخدم امتحان تدريبي مراقب لتعريف المتعلّمين بإجراءات وأدوات المراقبة. لن تؤثر نتائج الامتحان التدريبي على الدرجة النهائية الممنوحة للمتعلّم.

en: Use a timed exam to limit the time learners can spend on problems in this subsection. Learners must submit answers before the time expires. You can allow additional time for individual learners through the Instructor Dashboard.
ar: استخدم امتحانًا مؤقّتًا للحدّ من الوقت الذي يمكن للمتعلّمين قضاؤه في حل مسائل هذا القسم الفرعي. يجب أن يقدّم المتعلّمون الإجابات قبل انتهاء الوقت المحدّد. كما ويمكنك السماح لأحد المتعلّمين بوقت إضافي باستخدام لوحة معلومات الأستاذ.

en: Use as a Prerequisite
ar: استخدمه كمتطلّب أساسي

en: Use my institution/campus credentials
ar: استخدام بياناتي لدى المؤسّسة/ الحرم الجامعي

en: Use the All Topics menu to find specific topics.
ar: استخدم قائمة الموضوعات لتجد موضوعات معينة.

en: Use the retake photo button if you are not pleased with your photo
ar: يُرجى استخدام زر إعادة التقاط الصورة إذا لم تعجبك صورتك.

en: Use your webcam to take a photo of your ID. We will match this photo with the photo of your face and the name on your account.
ar: يُرجى استخدام كاميرتك لالتقاط صورة لوجهك. ثمّ سنطابق هذه الصورة مع صورة وجهك والاسم الموجودين في حسابك.

en: Use your webcam to take a photo of your face. We will match this photo with the photo on your ID.
ar: استخدم كاميرتك لالتقاط صورة لوجهك. ثمّ سنطابق هذه الصورة مع الصورة الموجودة على بطاقتك الشخصية.

en: Used
ar: مستخدَم

en: User Email
ar: البريد الإلكتروني الخاص بالمستخدم

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Username or email address
ar: اسم المستخدم أو البريد الإلكتروني

en: Users must create and activate their account before they can be promoted to beta tester.
ar: يجب على المستخدمين إنشاء حسابهم وتفعيله قبل أن تُتاح لهم إمكانية ترقية عضويتهم إلى مختبري النسخة التجريبية.

en: Valid
ar: صالح

en: Validation Error
ar: نأسف لحدوث خطأ في عملية التحقّق.

en: Validation Error While Saving
ar: نأسف لحدوث خطأ أثناء الحفظ.

en: Verification Checkpoint
ar: نقطة اختبار تخص عملية التحقّق

en: Verification Deadline
ar: الموعد النهائي للتحقّق

en: Verification checkpoint to be completed
ar: يتوجّب إتمام نقطة الاختبار الخاصّة بعملية التحقّق

en: Verified Certificate
ar: الشهادة الموثّقة

en: Verified Certificate for {courseName}
ar: شهادة معتمدة لـ {courseName}

en: Verified Certificate upgrade
ar: تحديث الشهادة الموثقة

en: Verified Status
ar: حالة جرى التحقّق منها

en: Verified mode price
ar: سعر وضع ’شهادة موثّقة‘

en: Verify Now
ar: إجراء التحقّق الآن

en: Video Capture Error
ar: خطأ في التقاط الفيديو

en: Video ID
ar: الرقم التعريفي للفيديو

en: View
ar: عرض

en: View %(span_start)s %(team_name)s %(span_end)s
ar: مشاهدة %(span_start)s %(team_name)s %(span_end)s

en: View Archived Course
ar: استعراض المساق

en: View Cohort
ar: مشاهدة الشعبة

en: View Course
ar: استعرض المساق

en: View Live
ar: عرض النسخة الحالية المنشورة

en: View Teams in the %(topic_name)s Topic
ar: استعراض الفِرق في موضوع %(topic_name)s

en: View all errors
ar: استعراض كافة الأخطاء

en: View discussion
ar: استعراض المناقشة

en: Viewing %s course | Viewing %s courses
ar[0]: إظهار %s مساق
ar[1]: إظهار %s مساق
ar[2]: إظهار %s مساق
ar[3]: إظهار %s مساقات
ar[4]: إظهار %s مساقات
ar[5]: إظهار %s مساقات

en: Visible to
ar: مرئي ل

en: Visible to Staff Only
ar: مرئيّة لطاقم المساق فقط

en: Vote for good posts and responses
ar: صوّت للردود والمنشورات الجيّدة

en: Vote for this post,
ar: صوّت لهذا المنشور

en: Want to confirm your identity later?
ar: هل تريد تأكيد هويّتك لاحقًا؟

en: Warnings
ar: تحذيرات

en: We ask you to activate your account to ensure it is really you creating the account and to prevent fraud.
ar: نطلب تفعيل الحساب لنتأكد من أن صاحب الحساب هو من يقوم بإنشائه، وذلك يساعد كثيراً في تجنب الاحتيال الإلكتروني.

en: We couldn't create your account.
ar: لم نتمكّن من إنشاء حسابك.

en: We couldn't find any results for "%s".
ar: عذرًا، لم نجد أي نتائج لـ"%s".

en: We couldn't sign you in.
ar: عذرًا، لم نتمكّن من تسجيل دخولك.

en: We have received your information and are verifying your identity. You will see a message on your dashboard when the verification process is complete (usually within 1-2 days). In the meantime, you can still access all available course content.
ar: لقد استلمنا معلوماتك ونتولّى حاليًا التحقّق من هويتك. ستصلك رسالة على لوحة معلوماتك عند اكتمال عملية التحقّق (عادةً خلال 1-2 أيام). ويمكنك في الوقت الراهن استخدام كافة محتويات المساق المُتاحة.

en: We just need a little more information before you start learning with %(platformName)s.
ar: نحتاج فقط إلى قليل من المعلومات الإضافية قبل أن تبدأ التعلّم مع %(platformName)s.

en: We use the highest levels of security available to encrypt your photo and send it to our authorization service for review. Your photo and information are not saved or visible anywhere on %(platformName)s after the verification process is complete.
ar: نستخدم أعلى مستويات الأمن المتوفّرة لتشفير صورتك وإرسالها إلى قسمنا المسؤول عن عملية التحقّق لمراجعتها. ويُرجى ملاحظة أنّ صورتك ومعلوماتك لا تُحفَّظ أو تظهر في أي مكان على منصّة %(platformName)s بعد أن تُستكمل عملية التحقّق.

en: We've encountered an error. Refresh your browser and then try again.
ar: نأسف لحدوث خطأ. يُجرى إعادة فتح متصفّحك ثمّ إعادة المحاولة.

en: We've sent a confirmation message to {new_email_address}. Click the link in the message to update your email address.
ar: لقد قمنا بإرسال رسالة تأكيد إلى عنوان البريد الإلكتروني {new_email_address}. الرجاء النقر على الرابط المتاح في هذه الرسالة لتحديث عنوان بريدك الإلكتروني.

en: Web:
ar: الويب:

en: Webcam
ar: كاميرا الويب

en: Weight of Total Grade
ar: وزن الدرجة الإجمالية

en: What You Need for Verification
ar: ما الذي تحتاجه إليه لإجراء التحقّق

en: What does %(platformName)s do with this photo?
ar: ما الذي تفعله %(platformName)s بهذه الصورة؟

en: What does this mean?
ar: ماذا يعني هذا؟

en: What's Your Next Accomplishment?
ar: ماهو إنجازك القادم؟

en: When your face is in position, use the camera button {icon} below to take your photo.
ar: عندما يكون وجهك في المكان الصحيح، استخدم {icon} الكاميرا أدناه لالتقاط صورتك.

en: Which timed transcript would you like to use?
ar: ما هو النص محدَّد التوقيت الذي ترغب باستخدامه؟

en: Why activate?
ar: لم نعتبر تفعيل الحساب ضرورياً؟

en: Why does %(platformName)s need my photo?
ar: لماذا تحتاج %(platformName)s إلى صورتي؟

en: Will Be Visible To:
ar: سيصبح مرئيّ من:

en: Would you like to sign in using your %(providerName)s credentials?
ar: هل تريد تسجيل الدخول باستخدام بيانات حسابك لدى %(providerName)s؟

en: Year of Birth
ar: سنة الميلاد

en: Yes, allow edits to the active Certificate
ar: نعم، اقبل التعديل على على الشهادت النشطة.

en: Yes, replace the edX transcript with the YouTube transcript
ar: نعم، يٌرجى استبدال نص EdX بنص يوتيوب

en: You already belong to another team.
ar: لقد انتسبت في وقت سابق إلى فريق آخر.

en: You are a member of this team.
ar: أنت عضو في هذا الفريق

en: You are currently sharing a limited profile.
ar: إنّك حاليًّا تشارك ملفًّا شخصيًّا محدودًا.

en: You are enrolling in: {courseName}
ar: أنت مسجل في : {courseName}

en: You are not currently a member of any team.
ar: حاليًا، أنت لست عضوًا في أي فريق.

en: You are not enrolled in any programs yet.
ar: أنت لست منضماً لأي برامج بعد.

en: You are now enrolled as a verified student for:
ar: أنت الآن مسجِّل كطالب موثَّق لدى:

en: You are sending an email message with the subject {subject} to the following recipients.
ar: أنت على وشك إرسال هذه الرسالة وعنوانها "{subject}" إلى المستلمين التالين.

en: You are upgrading your enrollment for: {courseName}
ar: أنت تطور اشتراكك في: {courseName}

en: You can link your social media accounts to simplify signing in to {platform_name}.
ar: يمكنك ربط حساباتك على شبكات التواصل الاجتماعي بهذا الحساب لتسهيل عملية تسجيل دخولك إلى {platform_name} في وقت لاحق.

en: You can now enter your payment information and complete your enrollment.
ar: يمكنك الآن إدخال معلومات الدفع واستكمال تسجيلك.

en: You can pay now even if you don't have the following items available, but you will need to have these by {date} to qualify to earn a Verified Certificate.
ar: يمكنك أن تدفع الآن حتى لم لم تتوفّر لديك العناصر التالية، ولكن سيكون عليك توفيرها بحلول  {date} من أجل التأهّل لنيل "شهادة موثّقة".

en: You can pay now even if you don't have the following items available, but you will need to have these to qualify to earn a Verified Certificate.
ar: يمكنك أن تدفع الآن حتى لم لم تتوفّر لديك العناصر التالية، لكن يجب عليك توفيرها من أجل التأهّل لنيل "شهادة موثّقة".

en: You can remove members from this team, especially if they have not participated in the team's activity.
ar: يمكنك استبعاد أعضاء من هذا الفريق، وخاصةً في حال عدم مشاركتهم بأنشطة الفريق.

en: You can use your {accountName} account to sign in to your {platformName} account.
ar: يمكنك استخدام حسابك على {accountName} لتسجيل الدخول إلى حسابك في منصة {platformName}.

en: You cannot view the course as a student or beta tester before the course release date.
ar: لا يمكنك رؤية هذا المساق كطالب أو كمختبر لنسخته التجريبية قبل تاريخ نشر المساق.

en: You changed a video URL, but did not change the timed transcript file. Do you want to use the current timed transcript or upload a new .srt transcript file?
ar: لقد قُمت بتغيير رابط الفيديو دون أن تغيّر ملف النص محدَّد التوقيت المرتبط به. هل ترغب في استخدام النص محدَّد التوقيت الحالي أو تحميل ملف نص جديد بصيغة .srt؟

en: You commented...
ar: كان تعليقك...

en: You currently have no cohorts configured
ar: ليس لديك حاليًّا أي شعب مضبوطة

en: You did not select a content group
ar: لم تختر مجموعة محتوى

en: You don't seem to have Flash installed. Get Flash to continue your verification.
ar: يبدو أنّه لا يوجد لديك برنامج فلاش. يُرجى الحصول على فلاش لمتابعة عملية التحقّق.

en: You don't seem to have a webcam connected.
ar: لا يبدو أنّ كاميرا الويب متّصلة بالكمبيوتر.

en: You have already verified your ID!
ar: سبق أن خضتَ عملية التحقّق من بطاقتك الشخصية!

en: You have done a dry run of force publishing the course. Nothing has changed. Had you run it, the following course versions would have been change.
ar: لقد قمت بإجراء تنفيذ لنشر الدورة التدريبية. فلم يتغير شيء، عند التشغيل، إصدارات الدورة التالية قد يتم تغييرها.

en: You have no handouts defined
ar: ليس لديك أي نشرات محدّدة

en: You have not created any certificates yet.
ar: لم تُنشِئ أي شهادات بعد.

en: You have not created any content groups yet.
ar: لم تنشئ أي مجموعات للمحتوى بعد.

en: You have not created any group configurations yet.
ar: لم تنشئ أي إعدادات للمجموعات بعد.

en: You haven't added any assets to this course yet.
ar: لم تُضِف أي مواد ملحقة بهذا المساق بعد.

en: You haven't added any content to this course yet.
ar: لم تُضِف أي محتوى إلى هذا المساق بعد.

en: You haven't added any textbooks to this course yet.
ar: لم تُضِف بعد أي كتب إلى هذا المساق.

en: You must enter a valid email address in order to add a new team member
ar: يجب عليك أن تُدخِل عنوان صحيح للبريد الإلكتروني لتتمكّن من إضافة عضو جديد إلى الفريق.

en: You must sign out and sign back in before your language changes take effect.
ar: يجب أن تسجّل خروجك ثمّ تُعيد تسجيل دخولك ليجري تفعيل التغييرات التي أدخلتها على اللغة.

en: You must specify a name for the cohort
ar: يجب أن تحدّد اسمًا للشعبة.

en: You need a computer that has a webcam. When you receive a browser prompt, make sure that you allow access to the camera.
ar: تحتاج إلى جهاز كومبيوتر مزوَّد بكاميرا. وعند استلامك لعلامة استعداد من المتصفّح، يُرجى التأكّد من السماح باستخدام الكاميرا.

en: You need a driver's license, passport, or other government-issued ID that has your name and photo.
ar: تحتاج إلى رخصة قيادة أو جواز سفر أو غيرها من المستندات الشخصية الصادرة عن الحكومة والتي تحمل اسمك وصورتك.

en: You need an ID with your name and photo. A driver's license, passport, or other government-issued IDs are all acceptable.
ar: تحتاج إلى بطاقة شخصية تحمل اسمك وصورتك. ويمكن تقديم رخصة القيادة، أو جواز السفر، أو بطاقة شخصية أخرى صادرة عن الحكومة، فجميع هذه الوثائق مقبولة.

en: You need to activate your account before you can enroll in courses. Check your inbox for an activation email.
ar: تحتاج إلى تفعيل حسابك قبل أن تتمكّن من التسجيل في المساقات. لذا يُرجى تفقّد صندوق بريدك الإلكتروني حيث ستردك رسالة تفعيل.

en: You need to activate your account before you can enroll in courses. Check your inbox for an activation email. After you complete activation you can return and refresh this page.
ar: تحتاج إلى تفعيل حسابك قبل أن تتمكّن من التسجيل في المساقات. لذا يُرجى تفقّد صندوق بريدك الإلكتروني حيث ستردك رسالة تفعيل. وبعد أن تنتهي من التفعيل، يمكنك العودة وإعادة فتح هذه الصفحة.

en: You still need to visit the %(display_name)s website to complete the credit process.
ar: مازلت بحاجة لزيارة الموقع الإلكتروني %(display_name)s لإتمام العملية ذات الصلة بالمادّة

en: You will not receive notification for emails that bounce, so double-check your spelling.
ar: لن تتلقّى إشعارًا بعناوين الطلاب الاكترونية الخاطئة التي لم تضف الى الشعبة، لذا يُرجى إعادة التحقّق من عدم وجود أخطاء إملائية.

en: You will use your webcam to take a picture of your face and of your government-issued photo ID.
ar: ستستخدم كاميراتك لالتقاط صورة لوجهك ولصورة بطاقة الهوية الشخصيّة الحكومية خاصّتك.

en: You!
ar: أنت!

en: You've made some changes
ar: لقد أجريت بعض التغييرات.

en: You've made some changes, but there are some errors
ar: هنالك عدد من الأخطاء بالرغم من إجرائك لبعض التغييرات.

en: You've successfully signed into %(currentProvider)s.
ar: لقد نجحت في تسجيل الدخول إلى %(currentProvider)s.

en: Your ID must be a government-issued photo ID that clearly shows your face.
ar: يجب أن تكون هويّتك المعتمدة هي بطاقة الهوية الشخصيّة الحكومية التي تحمل صورة واضحة لوجهك.

en: Your changes have been saved.
ar: جرى حفظ التغييرات التي أجريتها.

en: Your changes will not take effect until you save your progress.
ar: لن تصبح التغييرات التي أجريتها نافذة حتى تحفّظ خطوات التقدّم التي اتّخذتها.

en: Your changes will not take effect until you save your progress. Take care with key and value formatting, as validation is not implemented.
ar: لن تصبح التغييرات التي أجريتها نافذة حتى تحفّظ خطوات التقدّم التي اتّخذتها. يُرجى مراعاة الدقة في تنسيق المفتاح والقيمة، حيث أنّ عملية التحقّق والمصادقة غير مطبّقة.

en: Your donation could not be submitted.
ar: تعذّر تقديم تبرعك.

en: Your email message was successfully queued for sending. In courses with a large number of learners, email messages to learners might take up to an hour to be sent.
ar: تم جدولة إرسال رسالتك بنجاح. قد يستغرق إرسال الرسالة لجميع متعلمي الدورة التدريبية ساعة كاملة، ويعتمد ذلك على عدد المتعلمين في الدورة التدريبية.

en: Your entire face fits inside the frame.
ar: أنّ وجهك داخل إطار الصورة بالكامل.

en: Your face is well-lit.
ar: أنّ الإضاءة جيّدة على وجهك.

en: Your file '{file}' has been uploaded. Allow a few minutes for processing.
ar: جرى تحميل ملفّك '{file}'. يُرجى الانتظار لبضع دقائق لإتمام المعالجة.

en: Your file could not be uploaded
ar: عذرًا، لم يمكن تحميل ملفّك.

en: Your file has been deleted.
ar: جرى حذف ملفّك.

en: Your message cannot be blank.
ar: لا يمكن لرسالتك عبر البريد الإلكتروني أن تكون فارغة.

en: Your message must have a subject.
ar: يجب ملء خانة الموضوع في رسالتك عبر البريد الإلكتروني.

en: Your message must have at least one target.
ar: يجب أن يكون لرسالتك مستلم واحد على الأقل.

en: Your policy changes have been saved.
ar: جرى حفظ التغييرات التي أدخلتها على السياسة.

en: Your post will be discarded.
ar: سوف يُحذَف منشورك.

en: Your request could not be completed. Reload the page and try again.
ar: عذرًا لم نتمكّن من إتمام طلبك. الرجاء طلب تحميل الصفحة من جديد والمحاولة مرّة أخرى.

en: Your request could not be completed. Reload the page and try again. If the issue persists, click the Help tab to report the problem.
ar: عذرًا لم نتمكّن من إتمام طلبك نظراً لوجود مشكلة في الخادم. قم بإعادة تحميل الصفحة من جديد والمحاولة مرّة أخرى. في حال استمرار حدوث المشكلة، يُرجى النقر على علامة تبويب ’مساعدة‘ لإعلام فريق الدعم.

en: Your team could not be created.
ar: عذرًا، لم نتمكّن من إنشاء فريقك.

en: Your team could not be updated.
ar: عذرًا، لم نتمكّن من تحديث فريقك.

en: Your upload of '{file}' failed.
ar: عذرًا، فشل تحميلك لملف '{file}'.

en: Your upload of '{file}' succeeded.
ar: نجح تحميلك لملف '{file}'.

en: Your verification status is good until {verificationGoodUntil}.
ar: حالة التحقق منك سليمة حتى {verificationGoodUntil}

en: Your video uploads are not complete.
ar: عمليات تحميل ملف الفيديو الخاص بك غير مكتملة.

en: Yourself
ar: نفسك

en: Zoom In
ar: تكبير

en: Zoom Out
ar: تصغير

en: [no tags]
ar: [لا يوجد أي وسم]

en: and others
ar: وآخرين

en: anonymous
ar: مجهول

en: answered question
ar: سؤال مُجاب عليه

en: bytes
ar: بايت

en: certificate
ar: الشهادة

en: close
ar: إغلاق

en: content group
ar: مجموعة المحتوى

en: course id
ar: رقم تعريف المساق

en: delete chapter
ar: حذف الفصل

en: delete group
ar: حذف المجموعة

en: details about the failure
ar: تفاصيل عن الفشل

en: discussion
ar: مناقشة

en: dragging
ar: السحب

en: dragging out of slider
ar: السحب خارج شريط التمرير

en: dropped in slider
ar: جرى الإسقاط في شريط التمرير

en: dropped on target
ar: جرى الإسقاط على الهدف

en: e.g. 'Sky with clouds'. The description is helpful for users who cannot see the image.
ar: مثال 'Sky with clouds'. يفيد هذا التوصيف المستخدمين الذين يتعذّر عليهم رؤية الصورة.

en: e.g. 'google'
ar: مثال: 'google'

en: e.g. 'http://google.com'
ar: على سبيل المثال  'http://google.com'

en: e.g. johndoe@example.com, JaneDoe, joeydoe@example.com
ar: مثلًا: ahafiz@example.com، عبد الحليم حافظ، halim@example.com

en: emphasized text
ar: نص بصيغة ’emphasized‘، أي مشدّد عليه

en: endorsed %(time_ago)s
ar: مصادقة عليها %(time_ago)s

en: endorsed %(time_ago)s by %(user)s
ar: مصادقة عليها %(time_ago)s من قِبل %(user)s

en: enter code here
ar: أدخل التعليمات البرمجية هنا

en: enter link description here
ar: أدخل وصف الرابط هنا

en: follow this post
ar: تابِع هذا المنشور

en: group configuration
ar: ضبط إعدادات المجموعة

en: image omitted
ar: تم حذف الصورة

en: last activity
ar: النشاط الأخير

en: marked as answer %(time_ago)s
ar: موسومة كإجابة %(time_ago)s

en: marked as answer %(time_ago)s by %(user)s
ar: موسومة كإجابة %(time_ago)s للمستخدم %(user)s

en: name
ar: الاسم

en: open slots
ar: الشواغر المتاحة

en: or
ar: أو

en: or create a new one here
ar: أو أنشئ حساباً جديداً باستخدام

en: or sign in with
ar: أو سجّل الدخول باستخدام

en: post anonymously
ar: انشُر من دون الكشف عن الهوية

en: post anonymously to classmates
ar: انشر أمام الزملاء من دون الكشف عن الهوية

en: posted %(time_ago)s by %(author)s
ar: منشور %(author)s بواسطة %(time_ago)s

en: price
ar: السعر

en: provide the title/name of the chapter that will be used in navigating
ar: حدّد عنوان/ اسم الفصل الذي سيُستخدم في التصفّح

en: provide the title/name of the text book as you would like your students to see it
ar: حدّد عنوان/اسم الكتاب كما تريد أن يراه طلابّك

en: remove
ar: حذف

en: remove all
ar: حذف الكل

en: send an email message to {email}
ar: أرسل رسالة إلكترونية إلى العنوان  {email}

en: strong text
ar: نص بصيغة ’strong‘، أي مهم

en: team count
ar: عدد أعضاء الفريق

en: there is currently {numVotes} vote | there are currently {numVotes} votes
ar[0]: هناك {numVotes} صوت
ar[1]: هناك {numVotes} صوت
ar[2]: هناك {numVotes} صوت
ar[3]: هناك {numVotes} أصوات
ar[4]: هناك {numVotes} صوتاً
ar[5]: هناك {numVotes} صوت

en: toggle chapter %(displayName)s
ar: تبديل الفصل %(displayName)s

en: toggle subsection %(displayName)s
ar: تبديل القسم الفرعي %(displayName)s

en: unanswered question
ar: سؤال غير مُجاب عليه

en: upload a PDF file or provide the path to a Studio asset file
ar: تحميل ملف بصيغة PDF أو تحديد مسار أحد الملفّات الملحقة ببرنامج استوديو

en: username or email
ar: اسم المستخدم أو البريد الإلكتروني:

en: with %(release_date_from)s
ar: مع %(release_date_from)s

en: with %(section_or_subsection)s
ar: مع %(section_or_subsection)s

en: {browse_span_start}Browse teams in other topics{span_end} or {search_span_start}search teams{span_end} in this topic. If you still can't find a team to join, {create_span_start}create a new team in this topic{span_end}.
ar: {browse_span_start}تصفّح فرق في موضوعات أخرى{span_end} أو {search_span_start} ابحث في الفرق{span_end} ضمن هذا الموضوع. في حال لم تتمكّن من إيجاد فريق للانضمام إليه، {create_span_start}أنشئ فريقًا جديدًا ضمن هذا الموضوع{span_end}.

en: {display_name} Settings
ar: إعدادات {display_name}

en: {email} is already on the {container} team. Recheck the email address if you want to add a new member.
ar: {email} هو عضو مسجَّل من قبل في فريق {container}. يُرجى إعادة التحقّق من عنوان البريد الإلكتروني إذا أردت إضافة عضو جديد.

en: {hours}:{minutes} (current UTC time)
ar: {hours}:{minutes} (توقيت غرينتش الحالي)

en: {numResponses} other response | {numResponses} other responses
ar[0]: {numResponses} رد آخر
ar[1]: {numResponses} رد آخر
ar[2]: {numResponses} رد آخر
ar[3]: {numResponses} ردود أخرى
ar[4]: {numResponses} رداً آخراً
ar[5]: {numResponses} رد آخر

en: {numResponses} response | {numResponses} responses
ar[0]: {numResponses} رد
ar[1]: {numResponses} رد
ar[2]: {numResponses} رد
ar[3]: {numResponses} ردود
ar[4]: {numResponses} رداً
ar[5]: {numResponses} رد

en: {numVotes} Vote | {numVotes} Votes
ar[0]: {numVotes} صوت
ar[1]: {numVotes} صوت
ar[2]: {numVotes} صوت
ar[3]: {numVotes} أصوات
ar[4]: {numVotes} صوتاً
ar[5]: {numVotes} صوت

en: {organization}\'s logo
ar: شعار ال{organization}

en: {screen_reader_start}Warning:{screen_reader_end} No content groups exist.
ar: {screen_reader_start}تحذير:{screen_reader_end}  تعذّر إيجاد مجموعات محتوى.

en: {screen_reader_start}Warning:{screen_reader_end} The previously selected content group was deleted. Select another content group.
ar: {screen_reader_start}تحذير:{screen_reader_end} حّذفت مجموعة المحتوى المحدّدة سابقًا. يُرجى اختيار مجموعة محتوى أخرى.

en: {unread_comments_count} new
ar: {unread_comments_count} جديد

en: …
ar: ...
